Karib dengizining firuza suvlari tomon egilgan qorli cho'qqilari bilan Sierra Nevada de Santa Marta milliy bog'i Kolumbiya turizm tojining marvaridlaridan biridir.
Ammo bu go'zal manzaralar ortida yanada dahshatli haqiqat yotadi. Qurolli guruhlar mahalliy bizneslarni tovlamachilik qilmoqda va mahalliy aholini qo'rqitmoqda.
2016-yilda Kolumbiya hukumati va FARC o'rtasida imzolangan tinchlik kelishuvi yarim asrdan ortiq davom etgan urushni tugatdi va uzoq vaqt davomida narkobaronlar va isyonchilar bilan bog'liq bo'lgan mamlakatni global turizm sahnasiga olib chiqdi.
O'shandan beri har kuni minglab sayyohlar Sierra Nevadaga tashrif buyurib, toza o'rmonlar orqali oq qumli plyajlarga sayohat qilishadi yoki Peruning Machu-Pikchusidan oldinroq bo'lgan Kolumbiyaning tog' cho'qqisidagi Yo'qotilgan shaharga ko'tarilishadi.
Kam odam uzoqdan kuzatib turgan kamuflyajli erkaklarni payqaydi. Ular Sierra Nevadaning o'zini-o'zi mudofaa kuchlari (ACSN) a'zolari bo'lib, sobiq paramilitarlardan iborat guruh mintaqadagi kokain kontrabandasi yo'llarini nazorat qiladi va noqonuniy oltin qazib olish bilan ham shug'ullanadi.
Tovlamachilik guruh uchun yana bir daromadli biznesga aylandi. "Konkistadorlar" deb ataladigan ACSN a'zolari mehmonxonalar, sayyohlik avtobus kompaniyalari va mahalliy jamoalarning daromadlaridan ulush talab qiladi.
"Biz kelajakdan qo'rqamiz va xavotirdamiz", dedi Kogui mahalliy xalqining gubernatori Atanasio Moscote. Uning so'zlariga ko'ra, Sierra Nevada de Santa Marta milliy bog'ida yashovchi Kogui xalqi bu hududni "dunyoning yuragi" deb biladi.
Fevral oyida hukumat YuNESKOning Butunjahon merosi ro'yxatiga kiritilgan Tayrona milliy bog'ini ikki haftadan ko'proq muddatga yopdi, chunki bog' qo'riqchilariga ACSN tomonidan tahdidlar kelib tushgan.
Rasmiylar guruhni bog'dagi mahalliy Wayuu aholisiga noqonuniy faoliyatga qarshi kurashga qarshilik ko'rsatish uchun bosim o'tkazishda aybladi. O'tgan yili Tayrona va Sierra Nevada milliy bog'lari birgalikda 873 000 dan ortiq sayyohni qabul qildi.
Sayyohlar oqimi 1980-90-yillardagi vaziyatdan keskin farq qiladi, o'shanda mintaqa paramilitarlar va FARC isyonchilari o'rtasidagi shiddatli to'qnashuvlar maydoni bo'lgan. FARC qurolini topshirganidan o'n yil o'tib, keyinchalik AQShga ekstraditsiya qilingan paramilitar rahbar tomonidan asos solingan ACSN hududning katta qismida hukmronlik qilmoqda.
So'nggi oylarda Kolumbiyaning eng yirik narkokarteli Gulf Clan hududga kirib kelishga urinib, ACSN bilan to'qnashuvlarga sabab bo'lmoqda. Oraliqda qolgan mahalliy jamoalar "ispan tilini bilmaydigan, o'z ekinlari va an'anaviy bilimlari bilan yashaydigan" odamlardir, dedi Arhuaco xalqining gubernatori Luis Salcedo.
Kolumbiyaning zamonaviy tarixdagi birinchi chap qanot prezidenti Gustavo Petro ACSNni mamlakatdagi barcha qurolli guruhlarni qurolsizlantirish bo'yicha muzokaralar olib borish rejasiga kiritgan. Ammo "To'liq tinchlik" kampaniyasini boshlaganidan to'rt yil o'tib, ACSN hali ham Santa Marta hududida hukmronlik qilmoqda, dedi tadqiqotchi Norma Vera.
Tovlamachilik endi 31 may kuni boshlanadigan saylovlarda Petroning vorisini saylash kampaniyasida asosiy masalalardan biriga aylandi. Mudofaa vazirligi 2022 yildan beri 46 000 dan ortiq tovlamachilik shikoyatlarini olganini ma'lum qildi.
Sierra Nevadaga kirish eshigi bo'lgan Santa Marta shahridagi mehmonxonalar assotsiatsiyasi prezidenti Omar Garsiya Kolumbiyaning zaif turizm bumidan qo'rqishini aytdi. "Har qanday yangilik [yo'nalish] imidjiga va sayyohlar xavfsizligiga ta'sir qilsa, sayyohlar ikki marta o'ylaydi", dedi u.

С заснеженными вершинами, спускающимися к бирюзовым водам Карибского моря, национальный парк Сьерра-Невада-де-Санта-Марта является одной из жемчужин туристической короны Колумбии.
Но за открыточными видами скрывается более зловещая реальность. Вооруженные группы вымогают деньги у местного бизнеса и терроризируют коренные общины.
Подписание мирного соглашения 2016 года между колумбийским государством и Революционными вооруженными силами Колумбии (FARC) положило конец более чем полувековой войне и помогло вывести страну, долгое время ассоциировавшуюся с наркобаронами и повстанцами, на мировую туристическую арену.
С тех пор тысячи посетителей ежедневно стекаются в Сьерра-Неваду, путешествуя по нетронутым джунглям к белоснежным пляжам или поднимаясь к колумбийскому Затерянному городу на вершине горы, который старше перуанского Мачу-Пикчу.
Немногие замечают мужчин в камуфляже, наблюдающих издалека. Это члены Сил самообороны Сьерра-Невады (ACSN), группы бывших парамилитаристов, контролирующих маршруты контрабанды кокаина в регионе и занимающихся незаконной добычей золота.
Вымогательство стало еще одним прибыльным бизнесом для группы. «Конкистадоры», как часто называют членов ACSN, требуют долю доходов отелей, туристических автобусных компаний и коренных общин, чьи плетеные гамаки и сумки раскупаются посетителями.
«Мы боимся и тревожимся о будущем», — сказал Атанасио Москот, губернатор коренного народа Коги, живущего высоко в национальном парке Сьерра-Невада-де-Санта-Марта, который коги считают «сердцем мира».
В феврале правительство закрыло национальный парк Тайрона, объект Всемирного наследия ЮНЕСКО с видом на Карибское море, более чем на две недели после угроз в адрес смотрителей парка, якобы исходивших от ACSN.
Власти обвинили группу в давлении на коренных жителей Ваю в парке с целью сопротивления борьбе с незаконной деятельностью, такой как вырубка леса. В прошлом году национальные парки Тайрона и Сьерра-Невада вместе приняли более 873 000 посетителей.
Наплыв туристов знаменует собой резкий контраст с 1980-ми и 1990-ми годами, когда регион был полем битвы для жестоких столкновений между парамилитаристами и повстанцами FARC. Через десять лет после того, как FARC сложила оружие, ACSN, основанная лидером парамилитаристов, позже экстрадированным в США, доминирует на большей части территории.
В последние месяцы крупнейший колумбийский наркокартель «Клан залива» попытался внедриться, борясь за контроль и провоцируя столкновения с ACSN. В центре оказались коренные общины, «которые не говорят по-испански и живут за счет своего урожая и традиционных знаний», — сказал Луис Сальседо, губернатор народа Архуако, также живущего в Сьерра-Неваде.
Густаво Петро, первый левый президент Колумбии в новейшей истории, включил ACSN в свой план по разоружению всех вооруженных групп в стране. Но через четыре года после запуска кампании «Paz Total» (Тотальный мир) ACSN по-прежнему доминирует в районе Санта-Марты, заявила исследователь Норма Вера.
Вымогательство теперь стало ключевым вопросом в кампании по избранию преемника Петро на выборах, начинающихся 31 мая. Министерство обороны заявляет, что получило более 46 000 жалоб на вымогательство с 2022 года.
Омар Гарсия, президент ассоциации отелей в прибрежном городе Санта-Марта, воротах в Сьерра-Неваду, сказал, что опасается за хрупкий туристический бум Колумбии. «Любая новость, влияющая на имидж [направления] и безопасность посетителей, заставляет туристов дважды подумать», — сказал он.