O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni ishlab chiqarish korxonalari faoliyatini barqarorlashtirish va tadbirkorlarni o‘ylantirayotgan muammoli masalalarni hal etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda turli sabablarga ko‘ra to‘liq quvvatda ishlamayotgan va tushumi kamaygan korxonalar faoliyatini o‘rganish natijalari ko‘rib chiqildi. Bunday holatlar asosan to‘qimachilik, qurilish materiallari, oziq-ovqat, neft-kimyo, elektrotexnika va boshqa tarmoqlarda kuzatilmoqda.
Ushbu toifadagi korxonalar faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan omillar orasida aylanma mablag‘ yetishmovchiligi, kommunal infratuzilma bilan bog‘liq masalalar, loyihalarning kechikishi, uskunalarning eskirgani, xomashyo zanjiridagi uzilishlar, mahsulotga talabning pasayishi kabi muammolar ko‘rsatib o‘tildi.
Bu muammolarni hal qilish orqali korxonalarda ishlab chiqarishni tiklash va mavjud quvvatlarni to‘liq ishga solib, qo‘shimcha 65,6 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish va eksport qilish imkoniyati borligi aniqlandi.
Shu bois, har bir korxona holatini alohida o‘rganib, ularni to‘liq quvvatga olib chiqish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Buning uchun mutasaddi idoralar va banklar ishtirokida Respublika shtabi tashkil etiladi. Shtab vakillari joylarga chiqib, ikki hafta muddatda korxonalar faoliyatiga to‘sqinlik qilayotgan masalalarni aniqlaydi va ularni joyida hal etish choralarini ko‘radi.
Faoliyatini tiklash imkoniyati mavjud korxonalarga zarur kredit mablag‘larini ajratish, aylanma mablag‘ bilan ta’minlash, infratuzilma va xomashyo masalalarini hal etish bo‘yicha banklar va mas’ul idoralar birgalikda ishlaydi.
Taqdimotda tijorat banklari balansidagi yirik mol-mulklar masalasiga ham e’tibor qaratildi. Bugungi kunda banklar balansida qiymati 10 milliard so‘mdan yuqori bo‘lgan 70 ta mol-mulk mavjud. Mazkur aktivlarni iqtisodiyotga qayta jalb qilish, ularga investor topish va ishlab chiqarish maydonlariga aylantirish bo‘yicha alohida mexanizmlar ishlab chiqilishi belgilandi.
Taqdimotda investitsiya dasturlari doirasida ishga tushirilgan loyihalar faoliyatini hisobga olish va ularning natijadorligini baholash masalasiga to‘xtalib o‘tildi. 2021−2025-yillarda amalga oshirilgan qariyb 17 mingta loyiha natijasida ishga tushgan korxonalarning ayrimlari o‘z faoliyatini soliq va statistika hisobotlarida to‘liq aks ettirmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga har bir loyihani o‘rganib, ularni soliqqa tortish va statistika hisobotlarida to‘g‘ri aks ettirishni ta’minlash topshirildi.
Shuningdek, ishbilarmonlik muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan hamda aholi va tadbirkorlik subyektlarining e’tirozlariga sabab bo‘layotgan ayrim masalalar hamda ularning yechimi bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Soliq ma’murchiligi va moliyaviy jarimalar yo‘nalishida soliq imtiyozlarini qo‘llashda yuzaga kelayotgan nizoli holatlarni bartaraf etish, soliq qarzdorligi bo‘yicha hisoblanayotgan penya asosiy qarz summasidan oshib ketmasligi bo‘yicha normani joriy etish, chek bermaslik holati yuzasidan xabar yuborish tizimini suiiste’mol qilish holatlarining oldini olish, QQS guvohnomasini to‘xtatish tartibini takomillashtirish ilgari surildi.
Soliq qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Temur Ismoilovning ta’kidlashicha, tadbirkorlarda penya miqdori soliq qarzining o‘zidan oshib ketgan holatlar kuzatilgan.
“Tadbirkorlik subyektlarini soliq qarzdorligi bo‘yicha penya summasi asosiy soliq qarzdorligidan yuqori bo‘lgan holatlar vujudga kelayotgan edi. Bu ham tadbirkorlik subyektlariga noqulayliklar yaratayotgan edi. Belilab qo‘yilyaptiki, soliq qarzdorligi bo‘yicha penya summasi asosiy soliq qarzdorligidan yuqori bo‘lmasligi nuqtai nazaridan tegishli o‘zgartirish kiritish. Bu ham o‘z navbatida tadbirkorlik subyektlariga yengillik beradi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, QQS to‘lovchisi guvohnomasining amal qilishini to‘xtatib turish tartibini ham o‘zgartirish taklif etilmoqda. Ilgari bu jarayon avtomatik tarzda amalga oshirilgan, bu esa qaror sud tomonidan haqiqiy emas deb topilgan holatlarda javobgarlik masalasini murakkablashtirgan.
“Bugungi kunda sudlar tomonidan [avtomatik] qabul qilingan qaror haqiqiy emas deb topilib, javobgarlik masalasi ochiq qolayotgan edi. Chunki avtomatlashgan tartib bo‘lgandan keyin kimligini aniqlash qiyin bo‘layotgan edi. Shu nuqtai nazardan qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha guvohnoma muddatini to‘xtatish yuzasidan soliq organi rahbari va o‘rinbosarini belgilash vazifasi yuklatilyapti”, — dedi Soliq qo‘mitasi vakili.
Uning ta’kidlashicha, bu soliq organlarining shaxsiy javobgarligini oshirishi kerak.
“Ya’ni bu nima beradi? Bu birinchi navbatda mas’uliyatni beradi. Tadbirkorlik subyektlarining qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha guvohnomasini bekor qilishni rahbar yoki uning o‘rinbosari o‘z zimmasiga oladi”, — dedi Temur Ismoilov.
Eslatib o‘tamiz, prezident huzuridagi yig‘ilish yakunlariga ko‘ra suv va alkogolsiz ichimliklarni raqamli markirovkalash tizimida agregatsiya joriy etilishini kechiktirish, markirovka qoidalarini buzganlik uchun jarimalarni kamaytirish va umumiy ovqatlanish hamda savdo sohasi uchun qat’iy miqdordagi sanksiyalarni joriy etish, shuningdek, kafe va restoranlar uchun naqdsiz to‘lovlar ulushidan qat’i nazar QQSni 40 foizgacha qaytarish tartibini soddalashtirish choralari qo‘llab-quvvatlangan edi.
Shuningdek, peshlavhalar va tashqi reklama tartibini qayta ko‘rib chiqish, o‘z kartalari o‘rtasidagi o‘tkazmalar uchun komissiyalarni bekor qilish, tadbirkorlar uchun ayrim jarimalarga moratoriy joriy etish, bir qator savdo obyektlari uchun ekologik ekspertiza va kompensatsiya to‘lovlari tartibini yumshatish hamda boshqa choralar rejalashtirilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 мая ознакомился с презентацией, посвященной стабилизации деятельности производственных предприятий и решению проблемных вопросов, волнующих предпринимателей.
В ходе презентации были рассмотрены результаты изучения деятельности предприятий, которые по разным причинам работают не на полную мощность и имеют сниженный доход. Такие случаи наблюдаются в основном в текстильной, строительных материалов, пищевой, нефтехимической, электротехнической и других отраслях.
Среди факторов, негативно влияющих на деятельность предприятий этой категории, были отмечены нехватка оборотных средств, проблемы с коммунальной инфраструктурой, задержки проектов, износ оборудования, перебои в цепочке поставок сырья, снижение спроса на продукцию.
Выяснилось, что решение этих проблем позволит восстановить производство на предприятиях и полностью задействовать имеющиеся мощности, что даст возможность производить и экспортировать дополнительную продукцию на сумму 65,6 триллиона сумов.
В связи с этим было решено внедрить новую систему, предусматривающую изучение положения каждого предприятия в отдельности и вывод их на полную мощность. Для этого будет создан Республиканский штаб с участием ответственных ведомств и банков. Представители штаба выедут на места и в течение двух недель выявят проблемы, препятствующие деятельности предприятий, и примут меры по их решению на месте.
Банки и ответственные ведомства будут совместно работать над выделением необходимых кредитных средств предприятиям, имеющим возможность восстановить деятельность, обеспечением оборотными средствами, решением вопросов инфраструктуры и сырья.
В презентации также было уделено внимание вопросу крупного имущества на балансах коммерческих банков. На сегодняшний день на балансах банков числится 70 объектов имущества стоимостью более 10 миллиардов сумов каждый. Было решено разработать отдельные механизмы по возвращению этих активов в экономику, поиску инвесторов и превращению их в производственные площади.
В презентации был затронут вопрос учета деятельности проектов, запущенных в рамках инвестиционных программ, и оценки их результативности. Было отмечено, что некоторые предприятия, запущенные в результате около 17 тысяч проектов, реализованных в 2021-2025 годах, не полностью отражают свою деятельность в налоговой и статистической отчетности. Ответственным лицам поручено изучить каждый проект и обеспечить правильное отражение их в налогообложении и статистической отчетности.
Также были рассмотрены некоторые вопросы, негативно влияющие на деловую среду и вызывающие нарекания населения и субъектов предпринимательства, а также предложения по их решению.
В области налогового администрирования и финансовых санкций были выдвинуты предложения по устранению спорных ситуаций при применении налоговых льгот, введению нормы, согласно которой пеня по налоговой задолженности не должна превышать сумму основного долга, предотвращению злоупотреблений системой уведомлений о невыдаче чека, совершенствованию порядка приостановления сертификата НДС.
Начальник управления Налогового комитета Темир Исмаилов отметил, что у предпринимателей наблюдались случаи, когда сумма пени превышала саму налоговую задолженность.
«Возникали ситуации, когда сумма пени по налоговой задолженности субъектов предпринимательства превышала основную сумму налоговой задолженности. Это создавало неудобства для субъектов предпринимательства. Устанавливается, что сумма пени по налоговой задолженности не должна превышать основную сумму налоговой задолженности. Это, в свою очередь, облегчит положение субъектов предпринимательства», — сказал он.
По его словам, также предлагается изменить порядок приостановления действия сертификата плательщика НДС. Ранее этот процесс осуществлялся автоматически, что усложняло вопрос ответственности в случаях, когда решение признавалось судом недействительным.
«Сегодня судами [автоматически] принятое решение признается недействительным, и вопрос ответственности остается открытым. Поскольку после автоматизированного порядка было трудно определить, кто именно принял решение. В связи с этим возлагается задача по определению руководителя или заместителя налогового органа, ответственного за приостановление действия сертификата по НДС», — сказал представитель Налогового комитета.
По его мнению, это должно повысить персональную ответственность налоговых органов.
«Что это дает? Это, прежде всего, дает ответственность. Руководитель или его заместитель берет на себя ответственность за отмену сертификата плательщика НДС субъекта предпринимательства», — сказал Темир Исмаилов.
Напомним, по итогам совещания у президента были поддержаны меры по отсрочке внедрения агрегации в системе цифровой маркировки воды и безалкогольных напитков, снижению штрафов за нарушение правил маркировки, введению фиксированных санкций для сферы общественного питания и торговли, а также упрощению порядка возврата НДС до 40% для кафе и ресторанов независимо от доли безналичных платежей.
Также планируется пересмотреть порядок размещения вывесок и наружной рекламы, отменить комиссии за переводы между собственными картами, ввести мораторий на некоторые штрафы для предпринимателей, смягчить порядок экологической экспертизы и компенсационных выплат для ряда торговых объектов и другие меры.