O‘zbekiston hukumati tashqi reklama joylashtirish tartibini tadbirkorlar foydasiga qayta ko‘rib chiqmoqda. Raqobat qo‘mitasi 25 aprelda “Tashqi yozuvlarni tartibga solish to‘g‘risida”gi nizom loyihasini jamoat muhokamasiga qo‘ygan edi, 6 may kuni esa qo‘mita tadbirkorlarni faol ishtirok etishga chaqirdi.
Nizom loyihasi amaldagi qonunchilikdagi bo‘shliqlarni to‘ldirish va amaliyotda turli talqinlarga sabab bo‘layotgan jarayonlarga oydinlik kiritish uchun ishlab chiqilgan. Xususan, “tashqi axborot vositasi”, “tashqi yozuv”, “axborot ko‘rsatkichi”, “lavha”, “e’lon”, “axborot taxtasi” kabi tushunchalarga aniq ta’riflar berilgan.
“Tashqi axborot vositalari” va “tashqi yozuvlar” tashqi muhitga qaratilgan va tijorat maqsadiga ega bo‘lmagan vositalar sifatida belgilangan, ya’ni ular reklama xarakteriga ega emas. Biroq ularga reklama yoki tijorat xarakteridagi ma’lumot yoki tasvirlarni joylashtirish taqiqlanadi.
Lavhalar — savdo, umumiy ovqatlanish va maishiy xizmat ko‘rsatish ob’ektlaridagi faoliyat turi (tashkilot nomi, ixtisoslashuvi) haqidagi ma’lumotdir (masalan: dorixona, sartaroshxona, poyafzal ta’mirlash, milliy taomlar, supermarket, kasalxona, oziq-ovqat mahsulotlari, qurilish va ro‘zg‘or buyumlari). Bunday lavhalar tashqi reklama ob’ekti hisoblanmaydi va ular uchun reklama joyi pasportini olish talab etilmaydi.
Ya’ni, tadbirkorlik sub’ekti egallagan binoning tashqarisida, binoga kirish joyida o‘zi va faoliyat turi (ixtisoslashuvi) to‘g‘risida joylashtirilgan ma’lumot yoki shu binoning vitrinasida ushbu tadbirkorning mahsuloti haqidagi ma’lumot (lavha) reklama hisoblanmaydi. Uni joylashtirish uchun tegishli ruxsatnoma hujjatlarini olish va to‘lov amalga oshirish talab etilmaydi.
Loyiha muhokamasi joriy yilning 25 aprelida boshlangan va 10 maygacha davom etadi. Raqobat qo‘mitasi tadbirkorlik sub’ektlarini loyiha hujjatini muhokama qilishda faol ishtirok etishga, o‘z fikr-mulohazalari, izoh va takliflarini bildirishga chaqirdi.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentda tadbirkorlik sub’ektlarining lavhalarini ommaviy buzish kampaniyasi tadbirkorlar noroziligiga sabab bo‘lgan edi. Prezident huzurida 5 may kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda bu muammo ko‘tarilgan va lavhalarni reklama sifatida baholash hamda ularga pasport rasmiylashtirish amaliyotini bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qilingan edi.

В Узбекистане пересматривается порядок размещения наружной рекламы в пользу предпринимателей. Комитет по конкуренции 25 апреля вынес на общественное обсуждение проект положения «О регулировании наружных надписей», а 6 мая призвал бизнесменов активно участвовать в дискуссии.
Документ призван внести ясность в процессы и понятия, которые на практике вызывают разночтения и являются пробелами в законодательстве. В частности, даются четкие определения таким понятиям, как «наружное информационное средство», «наружная надпись», «информационный указатель», «вывеска», «объявление», «информационная доска».
«Наружные информационные средства» и «наружные надписи» считаются средствами, обращенными к внешней среде и не имеющими коммерческой цели, то есть не носящими рекламного характера. При этом не допускается установка и использование таких средств для размещения информации или изображений рекламного или коммерческого характера.
Вывески — это информация о классификации деятельности (название организации, специализация) в объектах торговли, общественного питания и бытовых услуг (например: аптека, парикмахерская, ремонт обуви, национальные блюда, супермаркет, больница, продовольственные товары, строительные и хозяйственные товары). Такие вывески не считаются объектами наружной рекламы, и для них не требуется получать паспорт рекламного места.
Таким образом, информация, размещенная снаружи здания, которое занимает субъект предпринимательства, у входа в здание — о себе и о виде своей деятельности, либо информация о продукции на витрине того же здания (вывеска), не считается рекламой. Для ее размещения не требуется получать разрешительные документы и производить оплату.
Обсуждение проекта началось 25 апреля и продлится до 10 мая. Комитет по конкуренции призвал субъектов предпринимательства активно участвовать в обсуждении, высказывая свои мнения, замечания и предложения.
Напомним, что в Ташкенте кампания по массовому сносу вывесок субъектов предпринимательства вызывала протесты бизнесменов. На совещании у президента 5 мая эта проблема также была поднята, и было принято решение отменить практику оценки вывесок как рекламы и процедуру оформления паспорта на них.