O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Samarqand viloyatida infratuzilma loyihalari va turar-joy massivlarining amalga oshirilishini tekshirdi. Tashrifning maqsadi davlat rahbarining joylardagi topshiriqlari bajarilishini nazorat qilish va mintaqadagi ijtimoiy ob’ektlarning real holatini baholash edi.
Ishchi safar davomida “Yangi O‘zbekiston” massividagi va bir qator mahallalardagi ob’ektlar ko‘zdan kechirildi. Tekshiruv shuni ko‘rsatdiki, ba’zi binolar yangilanishga muhtoj. Xususan, musiqa maktabida o‘quv sharoitlarini yaxshilash uchun ta’mirlash ishlarini olib borish zarur. Alohida e’tibor kapital ta’mirdan tashqari to‘liq rekonstruksiya talab qiladigan ob’ektlarga qaratildi.
Jumladan, “Geologlar” mahallasida bolalar bog‘chasini deyarli qaytadan qurish rejalashtirilgan. Barcha ishlar tugagach, bu maktabgacha ta’lim muassasasi Samarqanddagi eng katta bog‘chaga aylanadi va 600 nafargacha bolani qabul qila oladi.
Saida Mirziyoyeva mintaqalarga muntazam chiqishlar voqealarning ob’ektiv manzarasini olish uchun zarurligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, shaxsiy ko‘zdan kechirish Administratsiya jamoasiga rasmiy hisobotlar bilan har doim ham mos kelmaydigan “yerdagi” real vaziyatni ko‘rish va prezident tomonidan qo‘yilgan vazifalarni bajarishga tezkor yordam berish imkonini beradi.
Tashrif Samarqand viloyati va tumanlari rahbariyati bilan ishchi uchrashuv bilan yakunlandi. Yig‘ilishda qurilishning joriy sur’atlari va hududlar infratuzilmasini yanada rivojlantirish rejalari muhokama qilinib, har bir loyihaning sifatli amalga oshirilishi muhimligi ta’kidlandi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Глава Администрации президента Саида Мирзиёева проинспектировала ход реализации инфраструктурных проектов и жилых массивов в Самаркандской области. Целью визита стала проверка исполнения поручений главы государства на местах и оценка реального состояния социальных объектов региона.
В ходе рабочей поездки были осмотрены объекты на массиве "Янги Узбекистон" и в ряде махаллей. Инспекция показала, что некоторые здания нуждаются в обновлении. Так, в музыкальной школе требуется провести ремонтные работы для улучшения условий обучения. Особое внимание уделили объектам, которые требуют не просто капитального ремонта, а полной реконструкции.
В частности, в махалле "Геологи" планируется фактически заново отстроить детский сад. После завершения всех работ это дошкольное учреждение станет самым крупным в Самарканде и сможет принять до 600 детей.
Саида Мирзиёева отметила, что регулярные выезды в регионы необходимы для получения объективной картины происходящего. По ее словам, личный осмотр позволяет команде Администрации видеть реальную ситуацию "на земле", которая не всегда совпадает с официальными отчетами, и оперативно содействовать выполнению задач, поставленных президентом.
Визит завершился рабочей встречей с руководством Самаркандской области и районов. На совещании обсудили текущие темпы строительства и планы по дальнейшему развитию инфраструктуры территорий, подчеркнув важность качественной реализации каждого проекта.