Braziliya va Chelsea hujumchisi Estevao Willianning jahon chempionatidagi ishtiroki so‘roq ostida qoldi. Futbolchi son mushagi jarohati tufayli mavsumning qolgan qismini o‘tkazib yuborishi tasdiqlandi.
Chelsea vaqtinchalik murabbiyi Calum McFarlane juma kuni Estevaoning tiklanish muddatini aniqlamadi. “Estevao, afsuski, bu mavsum biz uchun o‘ynamaydi, chunki u bir muncha vaqt maydondan uzoq bo‘ladi. Bu, ayniqsa, bunchalik yosh va iqtidorli futbolchi uchun juda achinarli”, dedi McFarlane.
“U Jahon chempionatida qatnasha olishiga umid qilayotganiga ishonaman, ammo bu haqda aniq bir narsa deya olmayman”, deya qo‘shimcha qildi murabbiy. Turnir 11-iyunda boshlanadi, Braziliyaning birinchi o‘yini 13-iyunda Nyu-York/Nyu-Jersi stadionida Marokashga qarshi bo‘ladi.
19 yoshli Estevao “Stemford Bridj”da “Manchester Yunayted”ga qarshi o‘yinning 16-daqiqasida maydonni tark etgan va seshanba kuni “Brayton”ga qarshi 3:0 hisobidagi mag‘lubiyatda ishtirok etmagan. Sobiq murabbiy Liam Rosenior o‘tgan hafta o‘smirning maydondan chiqarilganidan keyin yig‘laganini aytgan edi.
Son mushagi jarohatlari bir necha haftadan eng og‘ir holatlarda bir necha oygacha tiklanishni talab qilishi mumkin. Estevao o‘tgan yili “Palmeiras”dan Chelsea-ga qo‘shilgan va bu mavsumda 8 ta gol urgan. U so‘nggi 6 xalqaro o‘yinida 5 ta gol urib, Karlo Anchelotti tarkibida AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatida qatnashishi kutilayotgan edi.
Uning jarohati Braziliya terma jamoasi uchun navbatdagi zarba bo‘ldi. Avvalroq “Real Madrid” vingeri Rodrygo o‘ng tizzasidagi ACL va menisk yirtilishi tufayli safdan chiqqan edi. Chelsea yakshanba kuni Angliya Kubogi yarim finalida “Lids” bilan o‘ynaydi. Koul Palmer va Joau Pedroning jarohatlardan tiklanishi davom etmoqda.

Участие бразильского нападающего «Челси» Эстевао Виллиана в чемпионате мира оказалось под угрозой после подтверждения того, что он пропустит остаток сезона из-за травмы подколенного сухожилия.
Исполняющий обязанности главного тренера «Челси» Калум Макфарлейн в пятницу не назвал сроки восстановления Эстевао. «К сожалению, Эстевао не сыграет за нас в этом сезоне, потому что он выбыл на некоторое время. Это очень досадно, особенно для такого молодого и талантливого игрока», — заявил Макфарлейн.
«Я уверен, что он очень надеется попасть на чемпионат мира, но я не могу ничего сказать по этому поводу», — добавил тренер. Турнир начинается 11 июня, первый матч Бразилии против Марокко состоится 13 июня на стадионе «Нью-Йорк/Нью-Джерси».
19-летний Эстевао был заменен на 16-й минуте матча с «Манчестер Юнайтед» на «Стэмфорд Бридж» и пропустил поражение 3:0 от «Брайтона» во вторник. Бывший тренер Лиам Розениор на прошлой неделе рассказал, что подросток плакал после замены.
Травмы подколенного сухожилия могут требовать от нескольких недель до нескольких месяцев восстановления в самых тяжелых случаях. Эстевао перешел в «Челси» из «Палмейраса» в прошлом году и забил 8 голов в этом сезоне. Ожидалось, что он войдет в состав Карло Анчелотти на чемпионат мира в США, Канаде и Мексике после 5 голов в последних 6 международных матчах.
Его травма стала очередным ударом для сборной Бразилии, которая уже потеряла вингера «Реала» Родриго из-за разрыва ПКС и мениска правого колена. «Челси» в воскресенье сыграет с «Лидсом» в полуфинале Кубка Англии. Коул Палмер и Жоау Педро могут быть в заявке, продолжая восстановление после травм.