Toshkent, O‘zbekiston – Podrobno.uz. Yakkasaroy tumani jinoyat ishlari bo‘yicha sudi raisi Bahodir Qayumov raisligida “Credit House” va “In Fin Stroy Invest” kompaniyalari rahbarlari va xodimlariga nisbatan ko‘rilgan shov-shuvli ish yakunlandi. Sud moliyaviy piramida ishtirokchilariga nisbatan hukm chiqardi, bu piramida qurbonlari orzudagi uy-joyga ega bo‘lishni istagan yuzlab fuqarolarga aylandi.
Ushbu tashkilotlar atrofidagi janjal 2025-yil fevral oyida boshlandi. Kompaniyalar vositachi sifatida ishlab, quruvchilardan kvartiralarni sotib olib, ularni aholiga jozibador shartlarda uzoq muddatli bo‘lib to‘lash asosida qayta sotardi. Biroq, aslida omonatchilarning mablag‘lari o‘zlashtirilgan. Ichki ishlar vazirligi tergov departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, 860 dan ortiq kishi jabrlanuvchi deb topilgan va umumiy zarar 182 milliard so‘mdan oshgan.
Sud asosiy ayblanuvchilarga haqiqiy qamoq jazolarini tayinladi. Dmitriy Bajenov va Baxtiyor Amzayev har biri 9 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. Bahrom Hikmatullayev, G‘ayrat Mirkamolov va Shuhrat Mahamadov 8 yilu 1 oyga qamaldi. Alisher Shamsiddinov firibgarlikda aybdor deb topilib, 234,5 BHM miqdorida jarimaga tortildi. Klara Tolipova, Robiya G‘alyamova va Shoira Rahimova esa 6,5 yil shartli qamoq jazosiga hukm qilindi.
Qamoq jazosidan tashqari, sud moddiy zararni qoplashga alohida e’tibor qaratdi. Jabrlangan fuqarolar oldidagi qarzlarni to‘lash uchun Bajenov va Shamsiddinovga tegishli ikkita Toyota avtomobili (681 million so‘m), Mahamadovning Spark’i (93 million so‘m) va Mirkamolovning Cobalt’i (126 million so‘m) musodara qilindi. Jamiyatlar hisob raqamlarida qolgan pul mablag‘lari ham jabrlanuvchilar o‘rtasida taqsimlanadi.

Ташкент, Узбекистан – Podrobno.uz. В Яккасарайском районном суде по уголовным делам под председательством судьи Баходира Каюмова завершилось рассмотрение резонансного дела в отношении руководителей и сотрудников компаний «Credit House» и «In Fin Stroy Invest». Суд огласил приговоры фигурантам финансовой пирамиды, жертвами которой стали сотни граждан, мечтавших о доступном жилье.
Скандал вокруг этих организаций разгорелся в феврале 2025 года. Компании выступали посредниками, выкупая квартиры у застройщиков и перепродавая их населению в длительную рассрочку на заманчивых условиях. Однако на деле средства вкладчиков присваивались. По данным следственного департамента МВД, пострадавшими признаны более 860 человек, а совокупный ущерб превысил 182 миллиарда сумов.
Суд назначил реальные сроки лишения свободы основным фигурантам дела. Дмитрий Баженов и Бахтиер Амзаев приговорены к 9 годам заключения каждый. Бахром Хикматуллаев, Гайрат Миркамолов и Шухрат Махамадов получили по 8 лет и 1 месяцу тюрьмы. Алишер Шамсиддинов признан виновным в мошенничестве и приговорен к штрафу в размере 234,5 БРВ. Клара Толипова, Робия Галямова и Шоира Рахимова получили по 6,5 года лишения свободы условно с испытательным сроком на 3 года.
Помимо лишения свободы, суд уделил особое внимание возмещению материального ущерба. В счет погашения долгов перед обманутыми гражданами обращены два автомобиля Toyota, принадлежавшие Баженову и Шамсиддинову, на сумму 681 миллион сумов, а также Spark Махамадова за 93 миллиона сумов и Cobalt Миркамолова за 126 миллионов сумов. Денежные средства, оставшиеся на расчетных счетах обществ, также будут распределены между потерпевшими.