Boston marafonining 130-marrali poygasida shimoliy irlandiyalik yuguruvchi Aaron Beggs yiqilgan raqibiga yordam berib, uni marra chizig‘idan o‘tkazgani butun dunyo e’tiborini tortdi. Beggs bu harakatini “salbiy axborotlar girdobida” dunyoga ijobiy hikoya kerakligi bilan izohladi.
Poygada amaldagi chempionlar Jon Korir va Sharon Lokedi (Keniya) g‘olib bo‘lib, Korir yangi yo‘nalish rekordini o‘rnatdi, Lokedi esa o‘z rekordidan bir soniya ortda qoldi. Biroq asosiy muhokama mavzusi Beggsning 21 yoshli bostonlik Ajay Haridassega yordam berishi bo‘ldi.
Videolarda Haridasse bir necha marta yiqilib, o‘rnidan turishga urinayotgani, ammo charchoqdan yiqilgani aks etgan. Beggs “soatimga qaradim, unga qaradim va tabiiy instinktim uni ko‘tarish edi” deydi. Braziliyalik yuguruvchi Robson De Oliveyra ham yordamga kelib, ikkovi Haridassega yelka berib marraga yetkazgan.
Beggs “bu sayohat edi, uch nafar notanish kishi uch xil mamlakatdan kelib, birgalikda marraga yetishdik – bu umr bo‘yi esda qolar hikoya” deydi. U bunday ijobiy lahzalarning tarqalishi muhimligini ta’kidlab, “yangiliklarda faqat salbiy narsalar ko‘rayotgan bir paytda, bunday hikoyalar tabassum keltiradi” degan.

Североирландский бегун Аарон Беггс, помогавший упавшему сопернику пересечь финишную черту на 130-м Бостонском марафоне, заявил, что миру нужна была «хорошая история в водовороте негатива». Видео инцидента стало вирусным в соцсетях.
Победителями марафона стали действующие чемпионы Джон Корир и Шэрон Локеди из Кении. Корир установил новый рекорд трассы, а Локеди отстала от своего предыдущего рекорда на одну секунду. Однако главной темой обсуждения стал поступок Беггса.
Видео, снятые очевидцами, показывают, как 21-летний бостонец Аджай Харидассе падает и несколько раз пытается встать, но каждый раз теряет равновесие от истощения. «Я посмотрел на часы, потом на него, и мой природный инстинкт подсказал подойти и поднять его», — рассказал Беггс.
Бразильский бегун Робсон де Оливейра также присоединился к помощи: они вдвоем подставили плечи Харидассе и помогли ему дойти до финиша. «Для нас троих, незнакомцев из трех разных стран, это история на всю жизнь», — отметил Беггс.
Беггс подчеркнул важность таких моментов: «Когда мы включаем новости, там только негатив. Нам всем нужна добрая история, чтобы улыбнуться и прослезиться от счастья. Приятно быть добрым».