Samarqand viloyatining go‘zal Urgut tumanidagi "Andak" mahallasida, 5-10 may kunlari Xalqaro Paraplyanerizm Festivali o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bu tadbir har yili o‘tkazilib kelinayotgan bo‘lib, bahorning eng yorqin turistik voqealaridan biri sifatida tanilgan.
Festival nafaqat professional sportchilar, balki faol dam oluvchilarni ham jalb qiladi. Taxminan 10 ta mamlakatdan kelgan ishtirokchilar va mehmonlar kutilmoqda. Tadbirning asosiy qismini paraplyanerizm bo‘yicha chiroyli parvozlar va musobaqalar tashkil etadi, bu tomoshabinlar uchun hayajonli ko‘rinishlar taqdim etadi.
Sport dasturidan tashqari, festivalda gastronomik ko‘rgazmalar, kontsertlar, milliy o‘yinlar va qiziqarli tanlovlar ham o‘tkaziladi. Bu hodisa ekstremal turizmni rivojlantirish va mintaqaning mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun jozibadorligini oshirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, 1-7 may kunlari Surxondaryo viloyatida "Bo‘ysun bahori" nomli XIII Xalqaro Folklor Festivali bo‘lib o‘tadi, bu esa 40 ta mamlakatdan 100 dan ortiq folklor jamoalarini birlashtiradi va ulkan loyihalarni, jumladan, rekord hajmdagi kurpachani namoyish etadi.

В живописном Ургутском районе Самаркандской области, в махалле "Андак", с 5 по 10 мая состоится Международный фестиваль парапланеризма. Это ежегодное мероприятие, которое традиционно является одним из самых ярких туристических событий весны, привлекающее внимание как местных жителей, так и иностранных гостей.
Фестиваль ожидает участие профессиональных спортсменов и любителей активного отдыха из примерно 10 стран мира. Основную программу составят зрелищные полеты и соревнования по парапланеризму, предлагающие захватывающие виды для зрителей и участников.
Помимо спортивной части, гостей ждут гастрономические выставки, концерты, национальные игры и увлекательные конкурсы, что способствует развитию экстремального туризма и повышению привлекательности региона для туристов.
Параллельно, с 1 по 7 мая в Сурхандарьинской области пройдет XIII международный фольклорный фестиваль "Бойсун бахори", который соберет более ста фольклорных коллективов из 40 стран и представит уникальные культурные проекты, включая рекордную по размеру курпачу.