️ Papa Leo XIV Afrikadagi safarini davom ettirib, Ekvatorial Gvineyaning Mongomo shahrida o‘tkazilgan diniy marosimda qatnashdi. Vatikan ma’lumotlariga ko‘ra, marosimga 100 mingga yaqin odam tashrif buyurgan. Marosim 2011-yilda muqaddaslashtirilgan Mongomo shahridagi “Immaculate Conception” Bazilikasida bo‘lib o‘tdi. Papa, 11 kunlik Afrika safarida bo‘lib, diniy marosimdan oldin olomonni va prezident oilasini kutib oldi.
️ Diniy nutqida Papa Leo fuqarolarni “yangi adolat tuyg‘usini yaratadigan” jamiyat qurishga, “ozodlik uchun kengroq imkoniyatlar” bo‘lgan va “inson qadr-qimmati doimo himoyalanadigan” muhit shakllantirishga chaqirdi. U, shuningdek, ishtirokchilarni “shaxsiy manfaatlar emas, balki umumiy farovonlik uchun xizmat qilishga” va “imtiyozli va kam imtiyozli guruhlar o‘rtasidagi tafovutni kamaytirishga” undadi. Uning so‘zlarida mamlakatning neft boyligidan foydalanishdagi katta tengsizlik va inson huquqlari buzilishlari masalalari alohida e’tiborga olindi.
️ Marosimdan so‘ng, Papa Leo port shahri Bata shahridagi qamoqxonaga tashrif buyurishni rejalashtirgan, bu uning o‘tmishdoshi Papa Fransiskning ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan. Ekvatorial Gvineyaning qamoqxona va sud tizimi BMT tomonidan qayta-qayta tanqid qilingan va inson huquqlari tashkilotlari hamda AQSh Davlat departamenti tomonidan qoralangan. Afrikada dunyo katoliklarining 20% dan ortig‘i yashaydi, Ekvatorial Gvineyada esa 1,8 million aholining 70% dan ortig‘i katolik diniga e’tiqod qiladi.
️ Prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo 1979-yildan beri mamlakatni boshqarib kelmoqda, bu uni dunyodagi eng uzoq muddat hokimiyatda bo‘lgan rahbarga aylantiradi. U, o‘zining rahbarligi davrida avtoritarizm va korrupsiya ayblovlari bilan uzoq vaqtdan beri tanilgan. Yaqinda Fransiya sudi uning o‘g‘li Teodoro “Teddy” Nguema Obiangni (Ekvatorial Gvineya vitse-prezidenti) o‘g‘irlikda ayblab, 30 million yevro jarimaga tortdi va mulk musodara qilish hamda uch yillik shartli jazoga hukm qildi. O‘tgan yili AQSh korrupsiya sanksiyalarini vaqtincha bekor qilib, uning BMT yig‘ilishiga va Amerika shaharlariga sayohat qilishiga imkon berdi, u yerda u AQSh Davlat kotibi o‘rinbosari Kristofer Landau bilan uchrashdi.
️ Korrupsiya sanksiyalari bekor qilingandan so‘ng, Ekvatorial Gvineyaning Trump ma’muriyati tomonidan AQShdan deportatsiya qilingan migrantlarni qabul qilish uchun millionlab dollar olgan bir qancha Afrika davlatlaridan biri ekanligi xabar qilingan. Papa Leo Trump ma’muriyatining migratsiya deportatsiya siyosatini “o‘ta hurmatsiz” deb atagan. Ushbu tashrif Afrika va xalqaro jamoatchilikning mamlakatdagi inson huquqlari va adolat masalalariga e’tiborini jalb qilish maqsadida amalga oshirilmoqda.

️ Папа Лев XIV продолжил свой тур по Африке, приняв участие в мессе в Экваториальной Гвинее, в городе Монгомо. По данным Ватикана, на службе присутствовало около 100 000 человек. Месса прошла в базилике Непорочного Зачатия в Монгомо, освящённой в 2011 году. Папа, находящийся в 11-дневном африканском турне, перед религиозной службой поприветствовал толпу и президентскую семью.
️ В своей проповеди Папа Лев призвал граждан работать вместе, чтобы построить общество, «способное породить новое чувство справедливости», где будет «больше места для свободы» и где «достоинство человеческой личности всегда будет защищено». Он также обратился к присутствующим с призывом «служить общему благу, а не частным интересам — сокращая разрыв между привилегированными и обездоленными». В своих замечаниях он уделил особое внимание рекорду страны в области нарушений прав человека и огромному неравенству в распределении богатства нефтяной нации.
️ После мессы Папа Лев планировал посетить тюрьму в портовом городе Бата, следуя по стопам своего предшественника Папы Франциска, который сделал такие визиты приоритетом. Тюрьмы и судебная система Экваториальной Гвинеи неоднократно подвергались критике со стороны ООН и осуждались правозащитными группами и Госдепартаментом США. На Африку приходится более 20% католиков мира, и более 70% населения Экваториальной Гвинеи в 1,8 миллиона человек идентифицируют себя как католики.
️ Президент Теодоро Обианг Нгема Мбасого, который правит страной с 1979 года, что делает его самым долгоправящим лидером в мире, давно обвиняется в авторитаризме и коррупции во время своего руководства. Недавно французский суд признал его сына Теодоро «Тедди» Нгему Обианга (вице-президента Экваториальной Гвинеи) виновным в хищении и приговорил его к штрафу в 30 миллионов евро, конфискации имущества и трёхлетнему условному сроку. В прошлом году США временно отменили коррупционные санкции против младшего Обианга, чтобы он мог поехать на собрание ООН и посетить американские города, где он встретился с заместителем госсекретаря США Кристофером Ландау.
️ После отмены этих коррупционных санкций сообщалось, что Экваториальная Гвинея была одной из нескольких африканских стран, которым администрация Трампа якобы заплатила миллионы долларов за приём депортированных из США мигрантов. Папа Лев назвал общую политику депортации мигрантов администрации Трампа «крайне неуважительной». Этот визит привлекает внимание международного сообщества к проблемам прав человека и справедливости в стране, подчёркивая вызовы, с которыми сталкивается регион под влиянием западных режимов.