Eron hukumati mamlakatning 2026-yilgi FIFA Jahon chempionatida ishtirok etish uchun barcha tayyorgarliklar toʻliq amalga oshirilganini eʼlon qildi. Davlat teleradiokompaniyasi IRIBga bergan bayonotda hukumat matbuot kotibi Fatemeh Mohajerani Yoshlar va sport vazirligi termaning samarali ishtiroki uchun zarur chora-tadbirlarni taʼminlaganini aytdi.
Mohajerani tayyorgarliklar sport vaziri koʻrsatmasi ostida, termaning muvaffaqiyatli chiqishi uchun kerakli imkoniyatlarni taʼminlashga qaratilgan holda amalga oshirilayotganini taʼkidladi. FIFA prezidenti Gianni Infantino 16-aprel kuni Eron termasining kelgusi chempionatda ishtirok etishi kutilayotganini, ular saralashdan oʻtgan va AQSh-Isroilning Eron bilan urushi davrida ham raqobatga tayyor ekanligini bildirgan.
Infantino "Eron kelishi kerak, ular oʻz xalqini ifodalaydi, ular saralashdan oʻtgan, futbolchilar oʻynashni xohlaydi" deb taʼkidladi va sport siyosatdan tashqarida boʻlishi kerakligini aytdi. AQSh prezidenti Donald Trump esa mart oyida Eron termasini chempionatda kutib olishini, lekin ularning "hayoti va xavfsizligi" tufayli ishtirok etishining maqsadga muvofiqligiga shubha bildirgan.
Eron termasi AQShda boʻlib oʻtadigan uchta G guruhidagi oʻyinlarni (ikkitasi Los-Anjelesda, bittasi Sietlda) oʻtkazishi rejalashtirilgan, ularning asosiy bazasi esa Arizona shtatidagi Tuskonda joylashgan. Eronning Shimoliy Amerika mamlakatlari mezbonlik qiladigan jahon chempionatida ishtiroki AQSh va Isroil tomonidan 28-fevralda boshlangan mojaro tufayli shubha ostida qolgan edi.
Eron avval chempionatni "boykot" qilish imkoniyatini koʻrib chiqdi, soʻngra FIFAga oʻyinlarini AQShdan Meksikaga koʻchirishni soʻradi, bu soʻrov esa jahon futbol boshqaruv organi tomonidan rad etildi. Eron va Isroil oʻrtasidagi bir necha haftalik havo hujumlari va javobiy harakatlardan soʻng, 8-aprelda zaif sulh kuchga kirdi.
Ikki haftalik oʻt ochmaslik rejimi eʼlon qilinganidan keyin 11-12-aprel kunlari Islomoboddagi nodir bevosita muzokaralar boʻlib oʻtdi, ammo kelishuvsiz yakunlandi. Oʻt ochmaslik muddati keyinchalik diplomatik saʼy-harakatlar davom etar ekan, AQSh tomonidan uzaytirildi. 48 terma jamoa ishtirok etadigan birinchi Jahon chempionati 11-iyunda boshlanadi.

Иранские власти объявили, что все учреждения страны полностью подготовлены к участию национальной футбольной сборной в чемпионате мира FIFA 2026 года в США, Канаде и Мексике. В заявлении государственному телерадиовещателю IRIB представитель правительства Фатеме Мохаджерани заявила в среду, что Министерство молодежи и спорта обеспечило все необходимые меры для эффективного участия команды в турнире.
Мохаджерани также отметила, что подготовка ведется под руководством министра спорта с акцентом на предоставление необходимых условий для успешного выступления. Президент FIFA Джанни Инфантино 16 апреля заявил, что ожидается участие Ирана в предстоящем чемпионате мира, отметив, что команда прошла квалификацию и выразила готовность соревноваться, несмотря на продолжающуюся войну США и Израиля против Ирана.
Инфантино подчеркнул: «Но Иран должен приехать, они представляют свой народ, они прошли квалификацию, игроки хотят играть», говоря о предстоящих матчах иранской сборной, запланированных в США в июне. Он добавил, что «спорт должен быть вне политики». Президент США Дональд Трамп в марте заявил, что, хотя иранская команда будет желанным гостем на турнире, он усомнился в уместности её участия, сославшись на опасения за их «жизнь и безопасность».
Иранская сборная должна провести три матча группы G в США – два в Лос-Анджелесе и один в Сиэтле, с базой для турнира в Таксоне, штат Аризона. Участие Ирана в глобальном турнире, совместно принимаемом тремя североамериканскими странами, было поставлено под сомнение из-за конфликта, начатого США и Израилем 28 февраля.
Иран ранее рассматривал возможность «бойкота» соревнования, прежде чем попросить FIFA перенести свои матчи из США в Мексику, но мировой руководящий орган отклонил эту просьбу. После нескольких недель авиаударов по Ирану и ответных действий Ирана против Израиля и других стран региона 8 апреля вступило в силу хрупкое перемирие.
Объявление о двухнедельном прекращении огня сопровождалось редкими прямыми переговорами в Исламабаде 11–12 апреля, которые завершились без соглашения. Впоследствии США продлили перемирие, пока продолжаются дипломатические усилия. Чемпионат мира, первый с участием 48 команд, стартует 11 июня.