O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni Qozog‘istonga ishchi tashrifi doirasida Markaziy Osiyo, Mo‘g‘uliston, Ozarbayjon, Gruziya va Armaniston davlatlari delegatsiyalari rahbarlari bilan birgalikda Ostonadagi EXPO xalqaro ko‘rgazma markazida tashkil etilgan Mintaqaviy ekologik sammitining milliy pavilonlariga tashrif buyurdi.
RES-2026 sammiti diqqat markazida sakkizta ustuvor yo‘nalish mavjud bo‘lib, ular iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash, oziq-ovqat xavfsizligi va ekotizimlar barqarorligini ta’minlash, tabiiy xavf-xatarlarga moslashish va iqtisodiy barqarorlikni oshirish, havo ifloslanishini kamaytirish va chiqindilarni samarali boshqarish, ekologik maqsadlarga erishish mexanizmlarini rivojlantirish, tabiiy resurslardan barqaror foydalanish, adolatli va inklyuziv “yashil” o‘tish, hamda ekologik va raqamli kompetensiyalarni rivojlantirishni o‘z ichiga oladi.
O‘zbekiston paviloni interaktiv va multimedia elementlari bilan jihozlangan ko‘rgazma-taqdimot maydoni sifatida ekologiya, iqlim o‘zgarishi va Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini aks ettiradi. Shuningdek, u O‘zbekistonning ekologik sohada mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan hissasini namoyish etadi.
Yuqori martabali mehmonlarga zamonaviy ekologik rivojlanish modelini shakllantirishga qaratilgan asosiy tashabbuslar, jumladan, “Chiqindilardan xoli hudud”, “Toza havo”, “Yashil makon”, “Ekomadaniyat”, “Biomeros” va “Ekologik ta’lim” kabi umummilliy loyihalar taqdim etildi.
Alohida e’tibor Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish va xalqaro tashkilotlar, birinchi navbatda BMT tuzilmalari bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalariga qaratildi.

В рамках рабочего визита в Казахстан президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля вместе с главами делегаций стран Центральной Азии, Монголии, Азербайджана, Грузии и Армении посетил национальные павильоны на выставке Регионального экологического саммита, организованной в Международном выставочном центре EXPO в Астане.
В центре внимания РЭС-2026 – восемь приоритетных направлений, отражающих комплексный подход к экологической политике: борьба с изменением климата, обеспечение продовольственной безопасности и устойчивости экосистем, адаптация к природным рискам и повышение экономической устойчивости, снижение загрязнения воздуха и эффективное управление отходами, развитие механизмов достижения экологических целей, устойчивое управление природными ресурсами, справедливый и инклюзивный «зеленый» переход, развитие экологических и цифровых компетенций.
Павильон Узбекистана, выполненный в формате выставочно-презентационного пространства с элементами интерактивности и мультимедиа, отражает приоритетные направления государственной политики в сфере экологии, изменения климата и устойчивого развития Центральной Азии. Он также демонстрирует вклад Узбекистана в укрепление регионального и международного сотрудничества в экологической сфере.
Высоким гостям была представлена экспозиция, включающая ключевые инициативы, направленные на формирование современной экологической модели развития. В их числе – общенациональные проекты «Территория, свободная от отходов», «Чистый воздух», «Яшил макон», «Экокультура», «Бионаследие» и «Экологическое образование».
Отдельное внимание уделено вопросам преодоления последствий Аральской трагедии, а также развитию партнёрства с международными организациями, прежде всего структурами ООН.