Energetika vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2026-yil 1-aprel holatiga O‘zbekistonda 145 738 ta obyektga umumiy quvvati 2114 MVt bo‘lgan kichik quvvatli quyosh panellari o‘rnatilgan. Bu ko‘rsatkich 2025-yil dekabridagi 141,2 mingta obyekt va 1971 MVt quvvatdan sezilarli o‘sishni ko‘rsatadi.
2026-yilning birinchi choragida ushbu panellar orqali 411 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan. Bu 2025-yilning shu davriga nisbatan (252 mln kVt/soat) 159 mln kVt/soatga yoki 63 foizga ko‘pdir. Natijada 125 million kub metr tabiiy gaz tejalgan va atmosferaga 134 ming tonna zararli moddalar chiqarilishining oldi olingan.
Mazkur hajmdagi elektr energiyasi o‘rtacha 685 mingta xonadonning uch oylik iste’moliga teng ekani qayd etilgan. Shuningdek, aholi va tadbirkorlar tomonidan ortiqcha ishlab chiqarilib, elektr tarmog‘iga uzatilgan energiya hajmi 163,7 mln kVt/soatni tashkil etgan. Bu 2025-yilning shu davriga nisbatan (46,2 mln kVt/soat) 3,5 barobarga ko‘pdir.
2025-yilda O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish 86,7 mlrd kVt/soatga yetgan bo‘lib, shundan 16,8 mlrd kVt/soati qayta tiklanuvchi manbalarga to‘g‘ri kelgan. Quyosh va shamol elektr energiyasi ishlab chiqarish 2,1 barobarga oshgan. Natijada 3,2 mlrd kub m gaz tejalib, 4,7 mln tonna zararli tashlanmalar oldi olingan.
2025-yilda 45,3 ming jismoniy shaxs elektr tarmoqlariga uzatilgan quyosh energiyasi uchun davlat budjetidan 209,2 mlrd so‘m subsidiya olgan. Jami 268,7 mingta subsidiya rasmiylashtirilgan. Eng ko‘p to‘lovlar Xorazm, Qoraqalpog‘iston va Buxoro aholisiga to‘langan. Shuningdek, 900 mingdan ortiq ko‘cha chiroqlarini quyosh panellari bilan jihozlash rejalashtirilmoqda.

По данным Министерства энергетики, по состоянию на 1 апреля 2026 года в Узбекистане на 145 738 объектах установлены солнечные панели малой мощности общей мощностью 2114 МВт. Этот показатель значительно вырос по сравнению с декабрем 2025 года, когда было 141,2 тыс. объектов и 1971 МВт.
В первом квартале 2026 года с помощью этих панелей произведено 411 млн кВт/ч электроэнергии. Это на 159 млн кВт/ч (или 63%) больше, чем за аналогичный период 2025 года (252 млн кВт/ч). В результате сэкономлено 125 млн кубометров природного газа и предотвращен выброс в атмосферу 134 тыс. тонн вредных веществ.
Отмечается, что такой объем электроэнергии эквивалентен трехмесячному потреблению около 685 тыс. домохозяйств. Кроме того, объем избыточной энергии, переданной населением и предпринимателями в электросеть, составил 163,7 млн кВт/ч – в 3,5 раза больше, чем в первом квартале 2025 года (46,2 млн кВт/ч).
В 2025 году производство электроэнергии в Узбекистане достигло 86,7 млрд кВт/ч, из которых 16,8 млрд кВт/ч пришлось на возобновляемые источники. Выработка солнечной и ветровой энергии выросла в 2,1 раза. Это позволило сэкономить 3,2 млрд кубометров газа и предотвратить 4,7 млн тонн вредных выбросов.
В 2025 году 45,3 тыс. физических лиц получили из госбюджета субсидии в размере 209,2 млрд сумов за переданную в сеть солнечную энергию. Всего оформлено 268,7 тыс. субсидий. Наибольшие выплаты пришлись на жителей Хорезма, Каракалпакстана и Бухары. Ранее сообщалось о планах оснастить солнечными панелями более 900 тыс. уличных фонарей.