Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahrida ayolga sovuq qurol bilan tahdid qilib, tovlamachilik sodir qilgan ikki kishi qamoqqa olindi. Bu haqda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi (IIB) matbuot xizmati xabar berdi. Gumonlanuvchilar Zilola Jo‘rayeva va Karimjon G‘afurov bo‘lib, ular jabrlanuvchi Sh. T.ga nisbatan huquqbuzarlik qilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, jabrlanuvchi ayol Sh. T. va gumonlanuvchilar o‘rtasida 2026-yilning fevral va mart oylarida qarz oldi-berdisi natijasida sodir qilingan huquqbuzarlik uchun Qo‘qon shahar IIB tomonidan qonuniy ta’sir choralari ko‘rilgan. Biroq, Sh. T.ning 7-aprel kungi arizasiga asosan olib borilgan surishtiruv ishlari davomida yangi faktlar ochilgan.
Surishtiruv shuni ko‘rsatdiki, gumonlanuvchilar 2025-yil dekabr oyidan boshlab jabrlanuvchiga 90 ming dollar bergan bo‘lsada, ustiga foiz hisoblab, Sh. T.dan 842 ming dollarni qaytarishni talab qilgan. Ular sovuq qurol bilan ayolga va uning oila a’zolariga zarar yetkazish bilan qo‘rqitib, tovlamachilik yo‘li bilan muntazam pul undirib kelgan.
Holat yuzasidan gumonlanuvchilarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi (Tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llandi. Agar ular sudda aybdor deb topilsa, 10 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin. Bu voqea jamiyatda tovlamachilik va zo‘ravonlikka qarshi kurashning dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В городе Коканде Ферганской области двое человек были задержаны за вымогательство с угрозами холодным оружием в отношении женщины. Об этом сообщила пресс-служба областного управления внутренних дел (УВД). Подозреваемыми являются Зилола Джураева и Каримджон Гафуров, которые совершили правонарушение в отношении потерпевшей Ш. Т.
По имеющимся данным, в феврале и марте 2026 года между потерпевшей Ш. Т. и подозреваемыми произошли правонарушения, связанные с долговыми отношениями, по которым Кокандским городским УВД были приняты законные меры воздействия. Однако в ходе следствия, начатого на основании заявления Ш. Т. от 7 апреля, были выявлены новые факты.
Следствие показало, что подозреваемые, начиная с декабря 2025 года, предоставили потерпевшей 90 тысяч долларов, но затем, начислив проценты, потребовали вернуть 842 тысячи долларов. Угрожая холодным оружием ей и её членам семьи, они регулярно вымогали деньги путём шантажа.
По данному факту в отношении подозреваемых было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Вымогательство), и применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Если они будут признаны виновными в суде, им грозит наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 15 лет. Этот инцидент вновь подчеркивает актуальность борьбы с вымогательством и насилием в обществе.