️ 5-mart kuni tush vaqti Ozarbayjonning Naxichevan shahridagi aeroport hududiga Eron droni qulab tushdi. Voqea joyidan olingan videolarni Ozarbayjonning APA va Report nashrlari e’lon qildi. Xabarlarga ko‘ra, bu “Shahed-136” turidagi dron bo‘lgan, u aeroport infratuzilmasiga jiddiy shikast yetkazdi va ikki tinch aholi vakili jarohatlandi, ularning ahvoli barqaror deb xabar qilinmoqda.
️ Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi bayonotida bu hodisa keskin qoralandi va xalqaro huquq normalarining buzilishi sifatida baholandi. Bayonotda shunday deyilgan: “Biz Eron hududidan uchirilgan, aeroport binosiga shikast yetkazgan va ikki nafar tinch aholi vakilining jarohatlanishiga sabab bo‘lgan ushbu dron hujumlarini keskin qoralaymiz. Ozarbayjon hududiga nisbatan amalga oshirilgan ushbu hujum mintaqada keskinlikning ortishiga xizmat qiladi.”
️ Eron tomoni voqea yuzasidan aniq tushuntirish berishni, tekshiruv o‘tkazishni va kelgusida bunday hujumlar takrorlanmasligini ta’minlash uchun choralar ko‘rishni va’da qildi. Shu bilan birga, Ozarbayjon tegishli javob choralarini ko‘rish huquqini o‘zida saqlab qolishini bildirdi. Eronning Ozarbayjondagi elchisi Mujtabo Demirchilu Tashqi ishlar vazirligiga chaqirilib, unga keskin norozilik bildirildi va norozilik notasi topshirildi.
️ Bu hodisadan bir kun oldin, 4-mart kuni, Eron hududidan uchirilgan ballistik raketa Turkiya havo hududida urib tushirilgan edi. Eron raketani Turkiya yo‘nalishida uchirmaganini ma’lum qilgan, ammo harbiylar raketa aslida qayerga borib tushishi kerak bo‘lganiga aniqlik kiritmagan. Al Jazeera iqtibos keltirgan bayonotda Eron “qo‘shni va do‘st mamlakat Turkiya suverenitetini hurmat qiladi” deb ta’kidlangan, bu esa mintaviy keskinlikni yanada oshirishi mumkin.

️ 5 марта около полудня иранский дрон упал на территорию аэропорта в городе Нахичеван в Азербайджане. Видео с места происхождения были опубликованы азербайджанскими изданиями APA и Report. Сообщается, что это был дрон типа «Шахед-136», который нанес серьезный ущерб инфраструктуре аэропорта и ранил двух мирных жителей, состояние которых стабильно.
️ Министерство иностранных дел Азербайджана в заявлении резко осудило этот инцидент, оценив его как нарушение норм международного права. В заявлении говорится: «Мы решительно осуждаем эти атаки дронами, запущенными с территории Ирана, которые повредили здание аэропорта и привели к ранению двух мирных граждан. Эта атака на территорию Азербайджана способствует эскалации напряженности в регионе».
️ Иранская сторона пообещала предоставить четкие разъяснения по инциденту, провести расследование и принять срочные меры для предотвращения подобных атак в будущем. В то же время Азербайджан заявил о сохранении права на принятие соответствующих ответных мер. Посол Ирана в Азербайджане Муджтаба Демирчилу был вызван в МИД, где ему была выражена резкая протестная нота.
️ За день до этого, 4 марта, баллистическая ракета, запущенная с территории Ирана, была сбита в воздушном пространстве Турции. Иран заявил, что не запускал ракету в направлении Турции, но военные не уточнили, куда именно она должна была упасть. В заявлении, процитированном Al Jazeera, Иран подчеркнул, что «уважает суверенитет соседней и дружественной страны Турции», что может усугубить региональную напряженность.