️ 5-mart kuni tush vaqti Ozarbayjonning Naxichevan shahridagi aeroport hududiga Eron droni qulab tushdi. Voqea joyidan olingan videolarni Ozarbayjonning APA va Report nashrlari e’lon qildi. Xabarlarga ko‘ra, bu “Shahed-136” turidagi dron bo‘lgan, u aeroport infratuzilmasiga jiddiy shikast yetkazdi va ikki tinch aholi vakili jarohatlandi, ularning ahvoli barqaror deb xabar qilinmoqda.
️ Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi bayonotida bu hodisa keskin qoralandi va xalqaro huquq normalarining buzilishi sifatida baholandi. Bayonotda shunday deyilgan: “Biz Eron hududidan uchirilgan, aeroport binosiga shikast yetkazgan va ikki nafar tinch aholi vakilining jarohatlanishiga sabab bo‘lgan ushbu dron hujumlarini keskin qoralaymiz. Ozarbayjon hududiga nisbatan amalga oshirilgan ushbu hujum mintaqada keskinlikning ortishiga xizmat qiladi.”
️ Eron tomoni voqea yuzasidan aniq tushuntirish berishni, tekshiruv o‘tkazishni va kelgusida bunday hujumlar takrorlanmasligini ta’minlash uchun choralar ko‘rishni va’da qildi. Shu bilan birga, Ozarbayjon tegishli javob choralarini ko‘rish huquqini o‘zida saqlab qolishini bildirdi. Eronning Ozarbayjondagi elchisi Mujtabo Demirchilu Tashqi ishlar vazirligiga chaqirilib, unga keskin norozilik bildirildi va norozilik notasi topshirildi.
️ Bu hodisadan bir kun oldin, 4-mart kuni, Eron hududidan uchirilgan ballistik raketa Turkiya havo hududida urib tushirilgan edi. Eron raketani Turkiya yo‘nalishida uchirmaganini ma’lum qilgan, ammo harbiylar raketa aslida qayerga borib tushishi kerak bo‘lganiga aniqlik kiritmagan. Al Jazeera iqtibos keltirgan bayonotda Eron “qo‘shni va do‘st mamlakat Turkiya suverenitetini hurmat qiladi” deb ta’kidlangan, bu esa mintaviy keskinlikni yanada oshirishi mumkin.

️ On March 5, around noon, an Iranian drone crashed into the airport area in Nakhchivan, Azerbaijan. Videos from the scene were published by Azerbaijani outlets APA and Report. Reports indicate it was a "Shahed-136" drone, which caused significant damage to airport infrastructure and injured two civilians, with their condition reported as stable.
️ The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs issued a statement sharply condemning the incident, labeling it a violation of international law norms. The statement read: "We strongly condemn these drone attacks launched from Iranian territory, which damaged the airport building and led to the injury of two civilians. This attack on Azerbaijani territory serves to escalate tensions in the region."
️ Iran, in turn, promised to provide clear explanations for the incident, conduct an investigation, and take urgent measures to ensure such attacks are not repeated in the future. Azerbaijan stated it reserves the right to take appropriate response measures. Iran's ambassador to Azerbaijan, Mujtaba Demirchilu, was summoned to the Foreign Ministry, where a sharp protest was lodged and a formal note of protest was delivered.
️ This incident follows another event on March 4, when a ballistic missile launched from Iranian territory was shot down in Turkish airspace. Iran claimed it did not launch the missile toward Turkey, but its military did not clarify its intended target. In a statement cited by Al Jazeera, Iran purportedly said it "respects the sovereignty of neighboring and friendly country Turkey," though this has done little to alleviate regional friction, highlighting ongoing instability in the area.