Dushanba kuni Vashingtonda Amerika-O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashining rasmiy ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda kengashning ikki hamraisi — O‘zbekiston Prezidenti administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva va AQSh prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor ishtirok etdi. Ushbu tuzilma ikki davlat o‘rtasidagi biznes aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, uning faoliyati O‘zbekiston va AQSh prezidentlarining siyosiy irodasi asosida amalga oshirilmoqda.
Saida Mirziyoyeva o‘zining Telegram kanalida e’lon qilgan xabarida: “Ushbu tuzilma O‘zbekiston va Qo‘shma Shtatlar o‘rtasidagi biznes aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan samarali maydonga aylanishi shubhasiz. Bunga mamlakatlarimiz prezidentlarining qat’iy siyosiy irodasi mustahkam zamin yaratmoqda”, deb ta’kidladi. U, shuningdek, kengashning tashkil etilishiga ikki davlat prezidentlari o‘rtasidagi yuksak darajadagi ishonch zamin yaratganini va Serjio Gorning so‘nggi bir yil davomida AQShning Markaziy Osiyoda strategik sheriklikni mustahkamlash intilishlarini amalda tasdiqlaganini qo‘shimcha qildi.
Serjio Gor o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida kengashning ishga tushirilishini “tijorat diplomatiyasi tufayli so‘nggi bir necha oy ichida sheriklikda erishilgan aql bovar qilmas yutuqlarning yuqori nuqtasi” deb baholadi. U, shuningdek, prezident Trampning noyabr oyida Vashingtonda C5+1 yetakchilarini qabul qilganidan beri O‘zbekistonning Amerika kompaniyalari bilan yuzlab million dollarlik shartnomalar imzolaganini ta’kidladi, bu esa ushbu tashabbusning dastlabki natijalarini ko‘rsatmoqda.
Kengashni tashkil etish bo‘yicha kelishuvga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2023-yilning 4-6-noyabr kunlari AQShga amalga oshirgan tashrifi doirasida erishilgan. Kengashning asosiy maqsadlari sifatida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-investitsiya va tijorat aloqalarini kengaytirish va mustahkamlash, shuningdek, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatilgan. Fevral oyida Saida Mirziyoyeva va Serjio Gor ishtirokida kengashning ilk yig‘ilishi o‘tkazilgani ham e’lon qilingan edi.

В понедельник в Вашингтоне состоялась официальная церемония запуска Американско-Узбекского делового и инвестиционного совета. В мероприятии приняли участие сопредседатели совета — руководитель Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева и специальный представитель президента США по Южной и Центральной Азии Серхио Гор. Эта структура направлена на укрепление деловых связей между двумя странами, причем её деятельность осуществляется на основе политической воли президентов Узбекистана и США.
Саида Мирзиёева в сообщении на своём Telegram-канале подчеркнула: «Эта структура, несомненно, станет эффективной площадкой, служащей дальнейшему укреплению деловых связей между Узбекистаном и Соединёнными Штатами. Этому создаёт прочную основу твёрдая политическая воля президентов наших стран». Она добавила, что созданию совета способствовал высокий уровень доверия между президентами двух государств, а также отметила, что, как заявил Серхио Гор, за последний год США на практике подтвердили свои стремления к укреплению стратегического партнёрства в Центральной Азии.
Серхио Гор на своей странице в социальной сети X охарактеризовал запуск совета как «высшую точку невероятных достижений в партнёрстве за последние несколько месяцев благодаря коммерческой дипломатии». Он также отметил, что с ноября, когда президент Трамп принимал в Вашингтоне лидеров формата C5+1, Узбекистан подписал контракты с американскими компаниями на сотни миллионов долларов, что демонстрирует первоначальные результаты этой инициативы.
Соглашение о создании совета было достигнуто в ходе визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США 4-6 ноября 2023 года. Основными целями структуры указаны расширение и укрепление взаимовыгодных торгово-инвестиционных и коммерческих связей между Узбекистаном и США, а также улучшение деловой среды и поддержка предпринимательской деятельности. В феврале также сообщалось о проведении первого заседания совета с участием Саиды Мирзиёевой и Серхио Гора.