️ Gold Coastdan bo‘lgan Chloe Jeffries shanba kuni onasi bilan qor motosikletida sayr qilayotganda, transport vositasi ag‘darilib, qiz uning... ostida qolgan. U tez yordam samolyoti bilan kasalxonaga olib ketilgan, ammo keyinchalik vafot etgan.
️ Jeffriesning netbol klubi uni "go‘zal tabiati" va "ayyor, yuqumli tabassumi" uchun esladi.
️ Hakuba Lion Adventure sayyohlik operatori aytishicha, transport vositasi o‘rmon yo‘li bo‘yidagi to‘g‘onga chiqib ketgach ag‘darilgan va politsiya tergov olib bormoqda. Jeffries bu yil Yaponiyaning chang‘i kurortida vafot etgan to‘rtinchi avstraliyalikdir.
️ Kompaniya bosh direktori Shinji Vada bayonotida, "fojiali baxtsiz hodisa" shanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 11:00 dan oldin sodir bo‘lganini aytdi.
️ U aytishicha, sayohat uchta yo‘l-yo‘riqchi bilan birga to‘qqizta qor motosikletidan iborat bo‘lgan.
️ "Sayohat davomida, o‘rmon yo‘li bo‘ylab tepalikka chiqadigan burilish yaqinida, old tomondagi qor motosikleti burilishni bosib o‘tayotganda yo‘ldan chiqib, yo‘l chetidagi to‘g‘onga chiqdi.
️ Transport vositasi keyinchalik yo‘lga qaytib ag‘darildi. Ag‘darilish natijasida, qor motosikletida tandem minayotgan yo‘lovchi transport vositasi ostida qoldi."
️ Vada aytishicha, kompaniya barcha qor motosikleti va qor poyabzali sayohatlarni keyingi e’longacha bekor qilgan va o‘z faoliyati va xavfsizlik tartib-qoidalarini ko‘rib chiqishini aytdi.
️ Tashqi ishlar va savdo departamenti vakili aytishicha, ular oilaga konsullik yordami ko‘rsatmoqda.
️ O‘tgan oy, 27 yoshli Melburnlik Maykl 'Miki' Xerst Xokkaydo mintaqasidagi ikki chang‘i kurorti orasida chang‘ichilar guruhidan ajralib qolganidan keyin vafot etdi.
️ Ma’lum bo‘lishicha, u to‘satdan yiqilib tushgan va kasalxonaga olib ketilgan, ammo keyinchalik vafot etgan deb e’lon qilingan.
️ Xuddi shu haftada, 22 yoshli avstraliyalik ayol Yaponiyaning markaziy qismidagi chang‘i kurortida chang‘i liftida qolib ketganidan keyin vafot etdi.
️ Bruk Day Nagano prefekturasidagi Otari shahridagi Tsugaike tog‘ kurortida stulli liftdan foydalanganda, uning orqa sumkasining bir qismi liftga ilashib, uni havoda osilib qoldi.
️ Ayol yurak xurujiga uchragan va kasalxonaga olib ketilgan, u yerda vafot etgan deb o‘sha paytda rasmiylar aytishgan.
️ Yanvar oyida, avstraliyalik-indoneziyalik o‘smir Raylan Genri Pribadi Xokkaydodagi Kutchan shahridagi Niseko chang‘i kurortida chang‘i uchayotganda vafot etdi.
️ Ma’lum bo‘lishicha, u yo‘l chegarasi roli bilan to‘qnashgan. O‘lim sababi nafas olishning to‘xtab qolishi bo‘lgan, deb Avstraliya radioeshittirish korporatsiyasi xabar bergan.

️ Восьмилетняя австралийская девочка скончалась после получения серьезных травм в результате аварии на снегоходе на японском горнолыжном курорте в префектуре Нагано,... долина Хакуба.
️ Хлоя Джеффрис с Голд-Коста каталась на снегоходе с матерью в субботу, когда транспортное средство перевернулось, и девочка оказалась под ним. Ее доставили в больницу вертолетом, но позже она умерла.
️ В некрологе от ее клуба нетбола Джеффрис запомнили за ее «прекрасный характер» и «озорную, заразительную улыбку».
️ Туроператор Hakuba Lion Adventure сообщил, что снегоход перевернулся после выезда на насыпь вдоль лесной дороги, и полиция проводит расследование. Джеффрис стала четвертым австралийцем, погибшим на японском горнолыжном курорте в этом году.
️ В заявлении генерального директора компании Синдзи Вада сказано, что «трагическая авария» произошла незадолго до 11:00 по местному времени в субботу.
️ Он сообщил, что тур состоял из девяти снегоходов, включая трех гидов.
️ «Во время тура, возле подъема на повороте вдоль лесной дороги, снегоход из передней группы при прохождении поворота сошел с трассы и выехал на насыпь сбоку от тропы.
️ Впоследствии транспортное средство перевернулось обратно на трассу. В результате переворота пассажир, ехавший в тандеме на снегоходе, оказался под машиной».
️ Вада заявил, что компания отменила все туры на снегоходах и снегоступах до дальнейшего уведомления и проведет проверку своей деятельности и процедур безопасности.
️ Представитель Департамента иностранных дел и торговли сообщил, что оказывает консульскую помощь семье.
️ В прошлом месяце 27-летний житель Мельбурна Майкл «Мики» Херст погиб после того, как отстал от своей группы лыжников между двумя горнолыжными курортами в регионе Хоккайдо.
️ По имеющимся данным, он внезапно потерял сознание, был доставлен в больницу, но позже был объявлен мертвым.
️ На той же неделе 22-летняя австралийка погибла после того, как застряла в подъемнике на курорте в центральной Японии.
️ Брук Дэй пользовалась кресельным подъемником на горнолыжном курорте Цугайке в городе Отари, префектура Нагано, когда часть ее рюкзака запуталась в подъемнике, оставив ее висеть в воздухе.
️ У женщины случился сердечный приступ, и ее доставили в больницу, где она скончалась, сообщали тогда официальные лица.
️ В январе австралийско-индонезийский подросток Райлан Генри Прибади погиб во время катания на лыжах на горнолыжном курорте Нисэко в городе Куттян, Хоккайдо.
️ Считается, что он столкнулся с ограничителем трассы. Причиной смерти стало удушье, согласно данным Австралийской радиовещательной корпорации.