Avstraliyaning Sidney shahridagi mashhur Vivid Sydney festivali doirasida o'tkazilgan dron shousi kutilmagan texnik nosozlik tufayli falokatga uchradi. 25-may kuni kechqurun Darling Harbour ustida 89 ta dron birdaniga osmondan qulab, suvga tushdi. Tomoshabinlar hayrat va qo'rquv bilan voqeani kuzatdi.
Festival tashkilotchilari voqeani "oldindan ko'rilmagan texnik qiyinchiliklar" bilan izohladi va bir necha keyingi shoularni bekor qildi. Britaniyaning Skymagic kompaniyasi nosozlikka radiochastota muhitining kutilmaganda o'zgarishi sabab bo'lganini ma'lum qildi. Kompaniya vakilining aytishicha, dronlar xavfsizlik chegaralaridan tashqariga chiqmagan.
Darling Harbourda ishlaydigan Robert ismli guvohning so'zlariga ko'ra, dronlarning qulash ovozi 10-15 metr uzoqlikdan ham eshitilgan. "Ularning iskalaga urilish ovozi juda kuchli edi, sementga sinib tushayotgani aniq eshitilardi", dedi u.
Star-Bound deb nomlangan dron shousi 1000 tagacha maxsus dronlardan foydalanib, 12 daqiqagacha davom etadigan havo tomoshasi edi. Dastlab 22 ta shou rejalashtirilgan bo'lib, ular 11 kecha davomida o'tkazilishi kerak edi. Biroq nosozlikdan so'ng qolgan shoularning taqdiri noma'lum.
Vivid Sydney 2009-yilda boshlangan va o'zini "Janubiy yarimshardagi eng yirik yorug'lik, musiqa, g'oya va taom festivali" deb ataydi. Festival doirasida 6,5 km uzunlikdagi bepul yurish yo'lagi va 43 ta yorug'lik inshootlari mavjud. Sidney opera tezasi yelkanlariga rangli tasvirlar proyeksiya qilinadi.

Во время популярного зимнего светового шоу в Сиднее, в районе Дарлинг-Харбор, произошло падение почти 90 дронов. Инцидент случился вечером 25 мая по местному времени. Кадры запечатлели, как десятки аппаратов падают в воду в непосредственной близости от толпы зрителей.
Организаторы Vivid Sydney, ежегодного трехнедельного фестиваля с масштабными световыми инсталляциями, заявили, что неполадка произошла из-за «непредвиденных технических трудностей». Несколько последующих шоу были отменены. Британская компания Skymagic, отвечавшая за шоу, объяснила сбой изменением радиочастотной среды.
Работник порта Дарлинг-Харбор по имени Роберт рассказал национальному вещателю ABC: «Звук их падения на причал был значительным даже с расстояния 10-15 метров; вы могли слышать, как они физически разбиваются о бетонную набережную». Представитель Skymagic подтвердил, что 89 дронов приземлились в воду вокруг залива Кокл.
Основной причиной названо «непредвиденное изменение радиочастотной среды после взлета», что привело к активации аварийных процедур посадки из-за нарушения точности позиционирования. Фестиваль принес извинения за разочарование и неудобства, отметив, что отмена шоу проведена в соответствии с протоколами безопасности.
Шоу дронов под названием Star-Bound предусматривало использование до 1000 специальных дронов и длилось до 12 минут. Первые представления начались 24 мая, всего планировалось 22 шоу за 11 ночей в течение трех недель. Vivid Sydney впервые включил дрон-шоу в программу в 2024 году, а в 2023 году отказался от них из-за опасений по поводу переполненности.