Fransiyalik tennischi Gael Monfils Kristiano Ronaldu va Lebron Jeyms kabi sportchilarga o‘xshab 40 yoshgacha o‘ynashni istaydi. U Wimbledon, Monreal va US Open turnirlarida qatnashib, faoliyatini Parij Mastersda yakunlashni rejalashtirmoqda.
40 yoshga sentyabrda to‘ladigan Monfils, dushanba kuni Roland Garrosda vatandoshi Hugo Gastonga 6-2, 6-3, 3-6, 2-6, 6-0 hisobida mag‘lub bo‘lib, muxlislar tomonidan iliq kutib olindi. Bu uning Fransiya Ochiq chempionatidagi so‘nggi o‘yini edi.
Monfils mavsum oxirida nafaqaga chiqishni rejalashtirgan. U shunday dedi: “Nega AQShga borishni xohlayman? Chunki 40 yoshgacha o‘ynashni istayman. Mening orzuim – 40 yoshgacha sport bilan shug‘ullanadigan sportchi bo‘lish. Sten, Lebron, Kristiano, Patris Evra kabi – ular kabi.”
Sobiq dunyoning oltinchi raqamli tennischisi, loy kortda eng yaxshi natijalarga erishgan bo‘lsa-da, so‘nggi yillarda bu qoplama qiyinlashganini tan oldi. U US Open uchun wildcard olishga umid qiladi, shuningdek, Wimbledon va Monreal turnirlarida ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
“Umid qilamanki, Wimbledon. Keyin Vashingtonga borish yoki bormaslikni hal qilishimiz kerak. Monrealga ariza beramiz, deb o‘ylayman. Men Monreal bilan xayrlashmoqchiman. Albatta, Fransiya Federatsiyasidan US Open wildcardini so‘rayman. Umid qilamanki, uni olaman. Osiyo biroz noaniq. Keyin yil oxirida, men Liondagi yangi turnirda o‘ynayman. Nikolas (agentim) meni Vena turnirida o‘ynashni xohlaydi, keyin esa Parij.”
13 karra ATP turniri g‘olibi 2008 yilda Fransiya Ochiq chempionati yarim finaliga chiqdi va 2010 va 2014 yillarda Fransiyaning Devis Kubogidagi muvaffaqiyatlarida muhim rol o‘ynadi.

Французский теннисист Гаэль Монфис стремится подражать таким спортсменам, как Криштиану Роналду и Леброн Джеймс, играя до 40 лет. Он надеется выступить на Уимблдоне, в Монреале и на Открытом чемпионате США, прежде чем завершить карьеру на родине на Парижском Мастерсе.
Монфис, которому в сентябре исполнится 40 лет, попрощался с Ролан Гаррос после поражения в первом круге от соотечественника Юго Гастона со счетом 6-2, 6-3, 3-6, 2-6, 6-0 в понедельник, уйдя под овации, отмечавшие его двадцатилетнюю карьеру.
Монфис завершит карьеру в конце сезона, стараясь поддерживать форму до 40 лет. «Почему я хочу поехать в США? Потому что хочу играть до 40. Мое желание — быть спортсменом, который играет до 40 лет, — сказал Монфис. — Как Стэн (Вавринка), Леброн, Криштиану, (Патрис) Эвра, как все спортсмены, которым удалось продолжать заниматься спортом до 40 лет. Вот что я хочу сделать. Вы знаете, что этим летом, что бы ни случилось, я настроен тренироваться».
Бывший шестой номер мира, добившийся лучших результатов на грунте, признал, что в последние годы это покрытие стало более сложным. Он надеется получить wildcard на US Open, а также планирует сыграть на Уимблдоне и в Монреале.
«Надеюсь, Уимблдон. Затем нужно решить, ехать ли в Вашингтон. Думаю, мы подадим заявку на Монреаль, надеюсь. Я хочу попрощаться с Монреалем. Очевидно, я попрошу Французскую федерацию о wildcard на US Open. Надеюсь, я ее получу. Азия немного туманна, честно говоря. Затем в конце года, могу сказать, что сыграю в Лионе на новом турнире. Николя (его агент) хочет, чтобы я сыграл в Вене, а затем, надеюсь, в Париже».
13-кратный победитель турниров ATP вышел в полуфинал Открытого чемпионата Франции в 2008 году и был ключевой частью сборной Франции в Кубке Дэвиса в 2010 и 2014 годах.