AQSh Davlat departamenti chorshanba kuni Kubaga 100 million dollar gumanitar yordam taklif qilganini e'lon qildi, biroq bu yordam Kuba kommunistik hukumati "mazmunli islohotlar"ga rozi bo'lishi sharti bilan beriladi.
Prezident Donald Trump ma'muriyati bu taklifni avval ham maxfiy tarzda bildirganini, ammo endi oshkora qilayotganini ta'kidladi. Bayonotda aytilishicha, qaror Kuba rejimiga bog'liq: yordamni qabul qilish yoki rad etish.
Bu harakat Kuba kommunistik rahbariyatini beqarorlashtirishga qaratilgan bosim kampaniyasining bir qismidir. 1960-yillardagi Sovuq urush davridan beri AQSH Kubaga keng qamrovli savdo embargosi qo'llab kelmoqda, bu esa zamonaviy tarixdagi eng uzoq davom etgan embargo hisoblanadi.
Yanvar oyida Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni, Kuba yaqin ittifoqchisini, o'g'irlab ketganidan keyin inqiroz keskinlashdi. Keyingi haftalarda Tramp Kubaga Venesuela mablag'lari va neft yetkazib berilishini to'xtatdi, shuningdek, Kubaga yoqilg'i yetkazib beradigan har qanday davlatga iqtisodiy jazo choralari bilan tahdid qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu yil boshida Kuba gumanitar "qulash" xavfiga duch kelgani haqida ogohlantirgan edi: jamoat transporti to'xtab qolgan, oziq-ovqat narxlari keskin oshgan va shifoxonalar elektr ta'minotida qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Davlat departamenti bayonotida kommunistik tizim "elitani boyitish va Kuba xalqini qashshoqlikka mahkum qilishdan boshqa narsa qilmaganligi" uchun ayblangan. Shu bilan birga, AQShning oroldagi gumanitar inqirozdagi roli haqida hech narsa deyilmagan.

Госдепартамент США в среду публично объявил о предложении выделить Кубе 100 миллионов долларов гуманитарной помощи при условии, что коммунистическое правительство острова согласится на «значимые реформы».
В заявлении подчеркивается, что администрация президента Дональда Трампа ранее делала это предложение в частном порядке. Теперь же оно вынесено на публику, причем решение о принятии помощи или ее отклонении возлагается на кубинский режим.
Этот шаг является частью продолжающейся кампании давления, направленной на дестабилизацию коммунистического руководства Кубы. С 1960-х годов США ввели всеобъемлющее торговое эмбарго против острова, которое стало самым длительным в современной истории.
Кризис достиг критической точки в январе после того, как Трамп похитил президента Венесуэлы Николаса Мадуро, близкого союзника Кубы. В последующие недели Трамп прекратил поставки венесуэльских средств и нефти на Кубу, а также пригрозил экономическими санкциями любой стране, поставляющей топливо на остров.
ООН ранее в этом году предупредила, что Куба стоит перед угрозой гуманитарного «коллапса»: общественный транспорт остановился, цены на продукты резко выросли, а больницы испытывают трудности с электроснабжением.
В заявлении Госдепартамента коммунистическая система обвиняется в том, что она «обогащает элиты и обрекает кубинский народ на нищету». При этом о роли США в гуманитарном кризисе на острове не упоминается.