Isroil harbiy rahbariyati bu hafta G'arbiy Sohilda ko'chmanchilar tomonidan amalga oshirilayotgan zo'ravonliklar haqida jiddiy ogohlantirishlar berdi. G'arbiy Sohildagi Isroil harbiy kuchlari qo'mondoni general-mayor Avi Bluth yopiq majlisda ko'chmanchilarning hujumlari falastinliklar qo'zg'oloniga olib kelishi mumkinligini aytdi va ularning harakatlarini "yahudiy xalqi uchun sharmandalik" deb atadi.
Sobiq Mossad rahbari Tamir Pardo ko'chmanchilar hujumiga uchragan Falastin qishloqlarini aylanib chiqdi va ko'rganlari uni, Holokostdan omon qolganlarning o'g'li sifatida, o'tgan asrdagi yahudiylarga qarshi zo'ravonlikni eslatganini aytdi. "Bugun ko'rganlarim meni yahudiy ekanligimdan uyaltirdi", dedi u Isroilning 13-kanaliga.
Ogohlantirishlarga qaramay, ko'chmanchilar hujumlari kengaydi, yangi noqonuniy postlar barpo etildi va Isroil harbiy-dengiz kuchlari xalqaro suvlarda gumanitar flotiliyani ushlab qoldi. Shanba kuni Isroil politsiyasi va qamoqxona xizmati rahbarlari Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvirning 50 yillik tug'ilgan kunini nishonlashda qatnashdi, unda falastinliklarga qarshi zo'ravonlikda ayblangan o'ta o'ng faollar ham bor edi.
G'arbiy Sohilda zo'ravonlik davom etdi: 29 aprelda Xevronda 16 yoshli Ibrohim Abd al-Xayot o'ldirildi, 3 mayda Nablusda Nayef Samaro halok bo'ldi. Ko'chmanchilar yangi noqonuniy postlar o'rnatdi, falastinliklarning uylarini egallab oldi va yo'llarni to'sib qo'ydi. Shanba kuni ko'chmanchilar hujumlarida kamida 6 kishi yaralandi, jumladan 71 yoshli ayol.
Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich Falastin ma'muriyatiga aprel oyidagi 740 million shekel (249 million dollar) miqdoridagi daromadlarni berishni rad etdi, bu bir yillik siyosatni davom ettirmoqda. General Bluth bu mablag'larni berish keskinlikni kamaytirishga yordam berishini maslahat bergan edi.
Xalqaro suvlarda Isroil harbiy-dengiz kuchlari G'azo blokadasini buzishga urinayotgan 58 kemalik Global Sumud flotiliyasini ushlab qoldi va 175 nafar faolni hibsga oldi. Tashkilotchilar Isroil kemalarning dvigatellari va navigatsiya uskunalarini sindirib tashlaganini da'vo qilmoqda.
G'azoda Isroil hujumlari davom etdi: 28 aprelda 9 yoshli bola, 29 aprelda feldsher halok bo'ldi. 4 mayga qadar oktyabrdagi "sulh"dan beri 828 falastinlik o'ldirilgan, 2342 dan ortiq kishi yaralangan. 2023 yil 7 oktyabrdan beri jami 72 600 dan ortiq falastinlik halok bo'ldi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Insonparvarlik ishlarini muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) G'azoda gumanitar sharoit yomonlashayotganini xabar qilmoqda. Sog'liqni saqlash vazirligi laboratoriya va qon banklari zaxiralarining 86 foizi nolga yetganini, bu jarrohlik operatsiyalari va shoshilinch yordamga tahdid solayotganini ma'lum qildi.
Isroil xavfsizlik kabineti genotsid urushini qayta boshlashni muhokama qildi, chunki Hamas to'liq qurolsizlanishni rad etdi. Hamas o'z qurollari faqat Falastin davlati tuzilishi doirasida ko'rib chiqilishini talab qildi. Reuters agentligi Isroil mart oyida G'azo hududining uchdan ikki qismini cheklangan zona deb belgilagan yangi xaritalarni chiqarganini xabar qildi.

На этой неделе в израильском военном руководстве прозвучали редкие предупреждения о насилии поселенцев на оккупированном Западном берегу. Командующий израильскими силами на Западном берегу генерал-майор Ави Блут на закрытом форуме заявил, что растущие атаки поселенцев могут спровоцировать палестинское восстание, и назвал действия поселенцев «позором для еврейского народа».
Бывший глава «Моссада» Тамир Пардо посетил палестинские деревни, пострадавшие от нападений поселенцев, и сказал, что увиденное напомнило ему, сыну переживших Холокост, об антиеврейском насилии прошлого века. «То, что я увидел сегодня, заставило меня стыдиться того, что я еврей», — заявил он израильскому каналу 13.
Несмотря на предупреждения, нападения поселенцев расширились, были созданы новые незаконные форпосты, а израильские ВМС перехватили гуманитарную флотилию в международных водах. В субботу высшее руководство полиции и тюремной службы Израиля присутствовало на праздновании 50-летия министра национальной безопасности Итамара Бен-Гвира, среди гостей были ультраправые активисты, осужденные за насилие против палестинцев.
Насилие на Западном берегу продолжилось: 29 апреля в Хевроне был убит 16-летний Ибрагим Абд аль-Хайят, 3 мая в Наблусе погиб Найеф Самаро. Поселенцы установили новые незаконные форпосты, захватили палестинские дома и перекрыли дороги. В субботу в результате нападений поселенцев пострадали не менее шести человек, включая 71-летнюю женщину.
Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич подтвердил, что удерживает апрельские налоговые поступления Палестинской администрации в размере 740 миллионов шекелей (249 миллионов долларов), продолжая годовую политику. Генерал Блут советовал кабинету, что выделение средств поможет снизить напряженность.
В международных водах Израиль перехватил флотилию Global Sumud из 58 судов, пытавшуюся прорвать блокаду Газы, и задержал около 175 активистов. Организаторы заявили, что израильтяне разбили двигатели и навигационное оборудование, оставив суда на пути приближающегося шторма.
В Газе израильские удары продолжались: 28 апреля убит 9-летний ребенок, 29 апреля — фельдшер. По состоянию на 4 мая с момента октябрьского «перемирия» убито 828 палестинцев, ранено более 2342. С 7 октября 2023 года общее число погибших превысило 72 600.
Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) сообщает об ухудшении гуманитарной ситуации в Газе. Министерство здравоохранения предупредило, что 86% запасов лабораторий и банков крови исчерпаны, что угрожает хирургическим операциям и неотложной помощи.
Израильский кабинет безопасности обсудил возобновление геноцидной войны после того, как ХАМАС отказался от полного разоружения. ХАМАС потребовал, чтобы его оружие рассматривалось только в рамках создания палестинского государства. Reuters сообщило, что Израиль в середине марта выпустил новые карты, расширившие запретную зону в Газе почти на две трети территории.