️ Isroil askarining Livan janubidagi Iso haykalini bolg‘a bilan vayron qilgani tasviri mamlakatning o‘zini xristianlarning himoyachisi sifatida ko‘rsatishga urinishiga qarshi chiqdi. Isroil uzoq vaqtdan beri AQShdagi kuchli xristian sionistlar harakati bilan ittifoqchi bo‘lib kelgan, ammo G‘azo, Livan va Erondagi urushlar tufayli G‘arbdagi qo‘llab-quvvatlash pasaygan bir paytda, bu video yanada katta tanqidga sabab bo‘ldi.
️ Videoning tarqalishidan keyin, Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu o‘zining odatiy bayonotini takrorlab, Isroil barcha dinlarga hurmat qilishini aytdi, garchi tanqidchilar uning hukumatining aksini qilishini ta’kidlasa ham. Biroq, hatto Isroilning ba’zi tarafdorlari ham askarning harakatlaridan g‘azablanib, hukumat askarni 30 kunlik qamoq jazosiga hukm qilganini va uni suratga olgan boshqa askarni ham jazolaganini e’lon qildi, olti nafar askar esa so‘roqqa chaqirildi.
️ Bu ikki askarga nisbatan choralar ko‘rish, Isroil harbiy tergovlarida odatda askarlar aybsiz deb topilishi bilan keskin farq qiladi. Aslida, o‘n yil ichida hech bir Isroil askari falastinlikni o‘ldirgani uchun ayblanmagan, hatto G‘azo urushi doirasidan tashqarida minglab o‘limlar, shu jumladan 2022-yilda G‘arbiy Sohildagi Al Jazeera muxbiri va xristian bo‘lgan Shireen Abu Aklehning o‘ldirilishi sodir bo‘lgan.
️ Chatham House katta maslahatchisi Yossi Mekelberg ta’kidlashicha, Isroil hukumatining Iso haykaliga hujumga javobi ko‘rinadigan bo‘lishi muhim, ayniqsa AQShning Isroilga xristian tarafdorlari, jumladan AQShning Isroildagi elchisi Mayk Hakkabi orqali Donald Tramp ma’muriyatidagi rolini hisobga olgan holda. Ushbu tarafdorlar ko‘pincha xristian sionistlarining Bibliyaga talqinlariga tayangan holda Isroilni qo‘llab-quvvatlashni oqlashadi va “yahudiylik-xristianlik” qadriyatlar tizimini ta’kidlaydilar.
️ Biroq, bu holatdagi rasmiy harakatlar boshqa holatlardagi harakatsizlikni yanada aniq ko‘rsatmoqda. Mekelbergning so‘zlariga ko‘ra, “Bu [Iso haykaliga hujum], masjidlarga hujumlar va falastinliklarni o‘ldirishlar – bularning barchasi urush jinoyatlari. Muammo shundaki, bu qanchalik keng tarqalganligini bilmaymiz. Biz faqat buni bilamiz, chunki ular suratga olgan.”
️ G‘azo va Livandagi mojarolar davomida kuzatuvchilar va tahlilchilar Isroil hukumatining xristian ramzlariga va ibodat joylariga hujumlarga javobi bilan islomiy obidalarning keng miqyosda vayron qilinishiga javobi o‘rtasidagi keskin farqni ta’kidladilar. Masalan, mart oyida Netanyaxu Quddusdagi Muqaddas Qabr cherkoviga kirishini bloklash qarorini izohlashga majbur bo‘ldi, bu esa xristianlar uchun eng muqaddas kunlardan biri bo‘lgan Palma yakshanbasi munosabati bilan edi.
️ Urush davomida Isroil himoyachilari “yahudiylik-xristianlik” qadriyatlarini ta’kidlab, Isroilning hujumlarini va xalqaro huquqni muntazam ravishda buzishini oqlashga harakat qilishdi. Ammo Livandagi kabi xristian ramzlariga hujumlar va falastinlik xristianlarga nisbatan uzoq muddatli munosabatlar, ular ham musulmon qo‘shnilari kabi mulksizlantirish va okkupatsiyaga duchor bo‘lishlari, bu umumiy madaniy meros haqidagi da’volarni shubha ostiga qo‘yadi.
️ Isroil hukumati “yahudiylik-xristianlik” bog‘liqligini saqlashga intilsa-da, Isroil ichidagi xristian guruhlari tomonidan ta’qib qilinish haqidagi shikoyatlar, jumladan hukumatdagi o‘ng qanot kuchayishi bilan, ortib bormoqda. 2025-yilda Rossing ta’lim va dialog markazi Isroilda xristianlarga qarshi 155 ta hodisani qayd etdi, bu oldingi yilga nisbatan sezilarli o‘sishdir. Jismoniy hujumlar eng keng tarqalgan bo‘lsa-da, tupurish, urish va gaz purkash holatlari ham qayd etilgan.
️ Taniqli Isroil sotsiologi Yehouda Shenhav-Shahrabani Al Jazeeraga bergan intervyusida, “Biz [Avstraliyalik genotsid olimi] Dirk Mousning ‘doimiy xavfsizlik’ deb atagan davrga kirdik, bu erda har qanday farqli narsa, kelajakda tahdid bo‘lishi mumkin bo‘lgan narsa yo‘q qilinishi kerak,” dedi. Bu farqlilik xristian e’tiqodiga xosdir. U tushuntirdiki, “Bu chap yoki o‘ng haqida emas. Bu hatto tilga ham tegadi. Kundalik ivrit tilida odamlar Isoni la’nat so‘zi bo‘lgan ‘Yeshu’ deb atashadi, to‘g‘ri ‘Yeshua’ emas.”

️ Видео, на котором израильский солдат разрушает статую распятия Иисуса кувалдой на юге Ливана, стало вызовом для политического истеблишмента Израиля, который долгое время пытался представить себя защитником христиан и союзником мощного христианского сионистского движения в Соединенных Штатах. Однако по мере того, как Израиль теряет поддержку на Западе из-за своей войны в Газе и атак в Ливане и Иране, поддержка среди христиан также снизилась, даже до появления видео осквернения христианской статуи.
️ В ответ на распространение видео премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху повторил свою обычную линию о том, что Израиль уважает все религии, хотя критики указывают, что его правительство регулярно делает обратное. Тем не менее, даже некоторые сторонники Израиля выразили гнев по поводу действий солдата, и 21 апреля Израиль объявил, что солдат был заключен в тюрьму на 30 дней, вместе с другим солдатом, который его снимал. Еще шесть солдат были вызваны на допрос.
️ Решение принять меры против двух солдат выделяется, поскольку оно резко контрастирует с израильскими военными расследованиями нарушений солдатами, которые в подавляющем большинстве случаев признают их невиновными. Фактически, ни один израильский солдат не был обвинен в убийстве палестинца за последнее десятилетие, несмотря на тысячи убитых даже вне контекста войны в Газе, включая убийство в 2022 году корреспондента Al Jazeera на оккупированном Западном берегу Ширин Абу Аклех, которая сама была христианкой.
️ Йосси Мекельберг, старший консультант Chatham House, отметил, что для израильского правительства важно обеспечить видимость своего ответа на атаку на статую Иисуса, особенно учитывая важную роль христианских сторонников Израиля, включая посла США в Израиле Майка Хакаби, в администрации президента США Дональда Трампа. Эти сторонники часто оправдывают свою поддержку Израиля, полагаясь на христианско-сионистские интерпретации Библии и подчеркивая «иудео-христианскую» систему ценностей и общее культурное наследие.
️ Однако официальные действия Израиля в этом случае делают бездействие в других случаях более очевидным. Мекельберг заявил: «Это [атака на статую Иисуса], атаки на мечети поселенцами и убийства палестинцев — все это военные преступления. Проблема в том, что мы не знаем, насколько это широко распространено. Мы знаем об этом только потому, что они сняли это на видео».
️ На протяжении большей части конфликтов в Газе и Ливане наблюдатели и аналитики указывали на резкую разницу в реакциях израильского правительства на атаки на христианские символы и места поклонения и массовое разрушение исламских объектов. Например, в марте Нетаньяху пришлось объяснять решение заблокировать вход кардинала Пьербаттисты Пиццабаллы в церковь Гроба Господня в Вербное воскресенье, один из самых святых дней христианского календаря.
️ В ходе войны защитники Израиля подчеркивали концепцию иудео-христианских ценностей в попытке оправдать атаки Израиля и его неоднократные нарушения международного права. Однако свидетельства общей цивилизационной связи ставятся под сомнение атаками на христианскую символику, как в Ливане, и давним отношением Израиля к палестинским христианам, которые сталкиваются с такими же лишениями и оккупацией, как и их мусульманские соседи.
️ Х.А. Хеллиер, старший научный сотрудник Центра американского прогресса и Королевского объединенного института оборонных исследований, заявил: «Я думаю, что многие защитники Израиля на Западе любят изображать его как «нас», просто находящегося «там», как будто «там» — это какая-то темная джунгли. Поэтому они могут оправдывать убийство израильтянами тысяч арабов. Они могут даже оправдывать убийство ими христиан. Но когда вы видите, как израильские солдаты разрушают христианские символы, становится гораздо труднее защищать эти действия и остановить растущую тенденцию отхода сторонников США, как демократов, так и республиканцев, от Израиля».
️ В то время как израильское правительство стремится сохранить свидетельства иудео-христианской связи, жалобы на преследования со стороны христианских групп внутри Израиля растут, особенно с усилением израильских ультраправых, включая тех, кто в правительстве. В 2025 году межрелигиозный центр Россинга зафиксировал 155 инцидентов, направленных против христиан в Израиле, что является значительным увеличением по сравнению с предыдущим годом.
️ Известный израильский социолог Йехуда Шенхав-Шахрабани в интервью Al Jazeera заявил: «Мы вступили в период, который [австралийский ученый по геноциду] Дирк Мозес назвал «постоянной безопасностью», где все, что отличается, все, что может быть угрозой или даже может стать угрозой в будущем, должно быть уничтожено». Эта разница присуща христианской вере. Он объяснил: «Это не вопрос левых или правых. Это даже касается языка. В повседневном иврите люди называют Иисуса «Йешу», что является ругательством, а не «Йешуа», что правильно. Это обычное дело. Так это используется в повседневных СМИ. Если с этого начинать, неважно, глупость это или невежество, все приводит к одному и тому же».