Nepal Ichki Ishlar Vaziri Sudan Gurung o'z investitsiyalari va boshqa masalalar bo'yicha savollar tufayli iste'foga chiqqanini e'lon qildi. U mamlakatning bir oylik hukumatidan chiqqan ikkinchi vazir bo'ldi. 38 yoshli Gurung o'zining ijtimoiy tarmoq hisoblarida "Men bugundan boshlab Ichki Ishlar Vaziri lavozimidan iste'foga chiqdim" deb yozdi.
Gurung "Men uchun axloq lavozimdan ustundir va jamoat ishonchidan kuchliroq kuch yo'q... Jamoat hayoti toza, rahbarlik javobgar bo'lishi kerak" deb ta'kidladi. U 27-mart kuni lavozimga kirishgan edi. Bosh Vazir Balendra Shohning matbuot maslahatchisi Dipa Dahal Gurungning iste'foga chiqish haqidagi arizasini qabul qilinganini tasdiqladi va Shoh yangi tayinlashgacha Ichki Ishlar Vazirligini boshqarishini aytdi.
Gurung sobiq Bosh Vazir KP Sharma Oli va uning ichki ishlar vaziri Ramesh Lekhakni o'tgan sentyabrdagi yoshlar noroziliklariga qarshi choralar paytidagi roli bo'yicha tergov bilan bog'liq holda hibsga olishni buyurganidan keyin diqqat markaziga tushgan edi. 35 yoshli reper-politikachi Shoh o'tgan oydagi parlament saylovida korrupsiyani nazorat qilish, yaxshi boshqaruv va shaffoflikni va'da qilgan uch yillik Rastriya Swatantra Partiyasi (RSP) hokimiyatga kelganidan keyin bosh vazir bo'ldi.
Nepal poytaxti Katmandu meri sifatidagi uch yillik muddatida Shoh o'z islohotlari bilan mashhurlikka erishdi. Bu oyning boshida hukumat siyosatchilar va amaldorlarning aktivlarini tekshirish uchun sobiq Oliy Sud sudyasi boshchiligidagi besh a'zoli komissiyani tuzdi. Bu komissiya Shoh lavozimga kirgandan keyin chiqarilgan hukumatning 100 bandli islohot rejasining bir qismi edi.
Shoh bu oyning boshida Mehnat vaziri Dipak Kumar Sahni "o'z lavozimi obro'sini" mamlakat Sog'liqni Saqlash Sug'urta Kengashi direktorlar kengashiga rafiqasini tayinlash uchun suiiste'mol qilgani uchun RSP qaroriga ko'ra ishdan bo'shatgan edi. Nepal hozirda Transparency International korrupsiya idrok indeksida 180 mamlakat orasida 109-o'rinda turadi.

Министр внутренних дел Непала Судан Гурунг объявил об отставке, сославшись на вопросы о своих инвестициях и других вопросах. Он стал вторым министром, покинувшим правительство страны, сформированное месяц назад. 38-летний Гурунг написал в своих социальных сетях: "Я ушел в отставку с поста министра внутренних дел, начиная с сегодняшнего дня".
Гурунг подчеркнул: "Для меня мораль важнее должности, и нет силы большей, чем общественное доверие... Общественная жизнь должна быть чистой, а руководство — подотчетным". Он вступил в должность 27 марта. Пресс-советник премьер-министра Балендры Шаха Дипа Дахал подтвердила получение заявления об отставке Гурунга, добавив, что Шах будет временно исполнять обязанности министра внутренних дел до нового назначения.
Гурунг оказался в центре внимания после того, как приказал арестовать бывшего премьер-министра КП Шарму Оли и его министра внутренних дел Рамеша Лехака в связи с расследованием их роли во время подавления протестов молодежи в сентябре прошлого года. 35-летний рэпер-политик Шах стал премьер-министром после того, как его трехлетняя партия "Раштрия Сватантра" (RSP), обещавшая бороться с коррупцией, обеспечить хорошее управление и прозрачность, пришла к власти на парламентских выборах прошлого месяца.
За трехлетний срок на посту мэра столицы Непала Катманду Шах завоевал популярность благодаря своим реформам. В начале этого месяца правительство сформировало пятичленную комиссию под руководством бывшего судьи Верховного суда для расследования активов политиков и чиновников. Эта комиссия стала частью 100-пунктовой программы реформ правительства, объявленной после вступления Шаха в должность.
Шах уволил министра труда ранее в этом месяце после того, как RSP постановила, что Дипак Кумар Сах злоупотребил "достоинством своей должности", чтобы назначить свою жену членом совета директоров Совета по медицинскому страхованию страны. В настоящее время Непал занимает 109-е место из 180 стран в Индексе восприятия коррупции Transparency International.