AQShning sobiq prezidenti Donald Trump ma'muriyati Afg'onistondagi urushda Amerika qo'shinlariga yordam bergan 1100 ga yaqin afg'onlarni Kongo Demokratik Respublikasiga (KDR) ko'chirish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu ma'lumotni AfghanEvac nodavlat tashkiloti prezidenti Shawn VanDiver tasdiqladi. Muzokaralar Trumpning afg'on yordamchilarni AQShga ko'chirishga ruxsat beruvchi dasturni to'xtatgan qaroridan keyin boshlangan.
Bu guruhga tarjimonlar, AQSh harbiy xizmatchilarining qarindoshlari va 400 dan ortiq bolalar kiradi. Ular o'tgan yildan beri Qatardagi lagerda qolishmoqda. VanDiverning aytishicha, ularning 900 nafari AQShga ko'chish huquqiga ega, qolgan 200 nafari esa boshqa mamlakatlarga yo'naltirilishi mumkin. Ular orasida 100-150 nafari faol harbiy xizmatchilarning oila a'zolari, 700 dan ortig'i ayollar va bolalardir.
VanDiver bu vaziyatni "aqldan ozgan" deb baholab, Ichki xavfsizlik departamenti siyosatini o'zgartirish orqali muammoni hal qilish mumkinligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, "Ular bu erga kelishlari mumkin – ularga to'sqinlik qiladigan hech qanday qonun yo'q". Biroq, Kongo muzokaralari amalga oshmasligi ham mumkin, bu esa afg'onlarni noaniq holatda qoldiradi.
Kongo Demokratik Respublikasi o'zining og'ir ko'chirish inqirozi bilan kurashmoqda. BMT Qochqinlar agentligi ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yil sentyabr holatiga ko'ra 8,2 million kishi ko'chirilgan, bu raqam yil oxiriga borib 9 millionga yetishi kutilmoqda. Davlat departamenti vakili Qatardagi lager aholisi uchun ixtiyoriy ko'chirish variantlarini izlashda davom etayotganini va "uchinchi mamlakatga ko'chirish ularning va amerikaliklarning xavfsizligi uchun ijobiy yechim" ekanligini da'vo qildi.

Администрация бывшего президента США Дональда Трампа ведёт переговоры о возможном переселении около 1100 афганцев, помогавших американским войскам во время войны в Афганистане, в Демократическую Республику Конго (ДРК). Эта информация подтверждена президентом неправительственной организации AfghanEvac Шоном ВанДайвером. Переговоры начались после решения Трампа остановить программу, позволявшую афганским помощникам переселяться в США.
В группу входят переводчики, родственники американских военнослужащих и более 400 детей. Они находятся в лагере в Катаре уже год. По словам ВанДайвера, 900 из 1100 афганцев имеют право на переселение в США, а остальные 200 могут быть направлены в другие страны. Среди них от 100 до 150 человек являются членами семей действующих военнослужащих, а более 700 – женщины и дети.
ВанДайвер назвал ситуацию "безумной", заявив, что её можно решить изменением политики Министерства внутренней безопасности. Он подчеркнул: "Они могут приехать сюда – нет закона, который бы им препятствовал". Однако переговоры с Конго могут не увенчаться успехом, что оставит афганцев в неопределённости. Возвращение в Афганистан, по словам ВанДайвера, вероятно, приведёт к их гибели из-за сотрудничества с США.
Демократическая Республика Конго сама страдает от масштабного кризиса перемещения населения после десятилетий конфликтов и нестабильности. По данным УВКБ ООН, на сентябрь 2025 года было перемещено 8,2 миллиона человек, и ожидается, что к концу года эта цифра достигнет 9 миллионов. Представитель Госдепартамента заявил, что продолжает искать варианты добровольного переселения афганцев из лагеря в Катаре и утверждает, что перемещение в "третью страну является положительным решением" для их безопасности и безопасности американцев.