Jahon rekordchisi Usain Bolt Avstraliyalik yosh yuguruvchi Gout Goutga muvaffaqiyatli martaba uchun muhim maslahat berdi. Bolt, Goutning 18 yoshida tez rivojlanishini qayd etib, uning atrofida kuchli qo‘llab-quvvatlovchi jamoa bo‘lishi kerakligini ta'kidladi. Bu yuguruvchini diqqatni sportga qaratish va muvaffaqiyat bilan keladigan chalg‘itishlardan saqlash uchun zarur.
Gout Gout yaqinda Avstraliya Atletika Chempionatida 200 metrga 19.67 soniyada yugurib g‘alaba qozondi va 100 metrga 10.21 soniyada yugurib yana bir chempionlikni qo‘lga kiritdi. Ushbu natijalar uni Avstraliyada 2032-yilda Brisbenda bo‘lib o‘tadigi Olimpiada o‘yinlarida oltin medal uchun istiqbolli nomzod sifatida ko‘rsatmoqda. Boltning o‘zi 200 metrda 19.19 soniya va 100 metrda 9.58 soniya bilan jahon rekordlariga ega.
Bolt CNNga bergan intervyusida: "Bunday yoshda, chunki men ham shunday edim, sizni turli tomonga tortishadi va keyin siz yengil atletikani unutasiz," dedi. "Umid qilamanki, uning to‘g‘ri odamlar guruhi bor, ular uni yengil atletikaga e'tiborli qilishadi, chunki qolgan narsalar har doim bo‘ladi. Ammo agar siz yengil atletikada xato qilsangiz, hammasi yo‘qoladi."
Janubiy Sudanlik muhojirlarning o‘g‘li Gout Gout 10-iyun kuni Osloda bo‘lib o‘tadigan Diamond Ligada 200 metrga debyut qiladi, u erda Botsvananing amaldagi Olimpiya chempioni Letsile Tebogo boshchiligidagi kuchli maydonda qatnashadi. Uning tez o‘sishi 2024-yil dekabr oyida, Avstraliya Barcha Maktablar Atletika Chempionatida 20.04 soniyali natija qayd etganida dunyo e'tiborini tortdi, bu 1968-yilgi Olimpiadadagi Piter Normanning 20.06 soniyalik milliy rekordini yangiladi va 16 yoshli uchun eng tez natija bo‘ldi.

Мировой рекордсмен Усэйн Болт дал важный совет молодому австралийскому спринтеру Гуту Гуту для успешной карьеры. Болт отметил быстрый прогресс 18-летнего спортсмена и подчеркнул необходимость наличия сильной поддерживающей команды вокруг него. Это поможет Гуту сосредоточиться на легкой атлетике и избежать отвлекающих факторов, которые приходят с успехом.
Гут Гут недавно выиграл 200 метров на чемпионате Австралии по легкой атлетике с результатом 19,67 секунды, а также одержал победу в беге на 100 метров среди юниоров с временем 10,21 секунды. Эти результаты делают его перспективным кандидатом на золотую медаль на Олимпийских играх 2032 года в Брисбене. Сам Болт владеет мировыми рекордами на 200 метров (19,19 секунды) и 100 метров (9,58 секунды).
В интервью CNN Болт заявил: «В таком молодом возрасте, потому что я сам через это прошел, вас начинают тянуть в разные стороны, и вы забываете о легкой атлетике. Надеюсь, у него есть правильная группа людей, которая будет направлять его и держать в фокусе на легкой атлетике, потому что остальное всегда будет там. Но если вы ошибетесь в легкой атлетике, всё исчезнет».
Гут Гут, сын иммигрантов из Южного Судана, готовится к дебюту в Бриллиантовой лиге на дистанции 200 метров в Осло 10 июня, где он выступит в сильном составе под руководством действующего олимпийского чемпиона Летсиле Тебого из Ботсваны. Его быстрый рост привлек внимание мира в декабре 2024 года, когда на чемпионате Австралии среди всех школ он показал время 20,04 секунды, побив национальный рекорд Питера Нормана 20,06 секунды с Олимпиады 1968 года и став самым быстрым 16-летним спринтером.