Bag‘dod – Iroq parlament saylovlaridan besh oydan ortiq vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, eng yirik parlament guruhi – Shia partiyalarining Muvofiqlashtiruvchi Doirasi hali ham ichki hokimiyat kurashi tufayli bosh vazir nomzodini tanlay olmadi. Amaldagi Bosh vazir Muhammad Shia as-Sudani ikkinchi muddatga intilmoqda, biroq sobiq bosh vazir Nuri al-Maliki boshchiligidagi blok tomonidan qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Maliki – Eron tarafdori bo‘lgan qutblashtiruvchi shaxs, uning nomzodligi AQSh tomonidan qat’iy qarshilik ko‘rsatilmoqda.
Muvofiqlashtiruvchi Doira – parlamentdagi 329 o‘rindan taxminan 185 tasini nazorat qiladi – Iroq konstitutsiyasiga ko‘ra, 26 aprelgacha bosh vazir nomzodini ko‘rsatishi kerak. Bu jarayon mamlakatning AQSh va uning sharqiy qo‘shnisi Eron o‘rtasidagi munosabatlarni muvozanatlash vazifasi bilan murakkablashmoqda. Bag‘dod qiyin diplomatik vaziyatda, chunki AQSh-Isroilning Eron urushi Iroqqa ham tarqalgan, Eron tarafdori qurolli guruhlar Tehranga hamdardlik bildirish maqsadida AQSh aktivlariga hujumlar amalga oshirgan.
Iroq siyosatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadigan Eron ham siyosiy inqirozga aralashgan. Eron, 2003-yilda AQSh boshchiligidagi harbiy bosqindan so‘ng Saddam Husayn rejimi ag‘darilgandan keyin shia partiyalarini tarbiyalagan. Hafta oxirida Islom Inqilobiy Gvardiyasining (IRGC) tashqi bo‘limi – Quds kuchlari rahbari Ismoil Qo‘niy Bag‘dodga tashrif buyurdi, maqsad rahbariyat qulog‘ini hal qilish, deb manbalar xabar beradi. Uning kutilmagan tashrifi, ko‘rinishiga ko‘ra, vazifasini bajaruvchi bosh vazir as-Sudani iltimosiga binoan bo‘lib, Shia Muvofiqlashtiruvchi Doirasini Malikiga yaqin bo‘lgan Bassem al-Badrini bosh vazir etib nomzod qilib ko‘rsatmaslikka ishontirish uchun amalga oshirilgan.
Qo‘niy Abu Fodak al-Muhammadaviy (PMF bosh shtab boshlig‘i), al-Maliki, as-Sudani va bir qancha boshqa Doira rahbarlari bilan uchrashdi. Alohida manba al-Muhammadaviy Doira ichida as-Sudaniyning ikkinchi muddatga intilishiga to‘sqinlik qilish harakatlarini olib borayotganini aytdi. Vashingtondagi tadqiqotchi Akeel Abbosning so‘zlariga ko‘ra, “Eronliklar katta mavjudiyat muammosi – AQSh-Isroil urushi – bilan yuzlashgan va Iroq bosh vaziri masalasini hal qilishga qiziqmaydi. Ular zaif bosh vazir orqali o‘z istaklariga erishishni xohlaydi”.
Siyosiy rahbarlar bosh vazirni tanlashda kelishmovchiliklarga duch kelmoqda. Doiraning umumiy kotibiyati dushanba kuni Shia blokining asosiy a’zosi – Milliy Davlat Kuchlari Ittifoqi rahbari Ammar al-Hakimning qarorgohida yig‘ilish chaqirdi, yagona kun tartibi – bosh vazir nomzodini tanlash. Doira ichidagi manbaga ko‘ra, bu masala bo‘yicha so‘nggi uch yig‘ilish rahbarlar nom bo‘yicha kelisha olmagani uchun qoldirilgan. Doira rahobarlari katta Shia bloki bilan raqobatlasha olmaydigan bosh vazirni izlamoqda. As-Sudaniy va al-Malikidan farqli o‘laroq, ular o‘z siyosiy partiyalariga ega, al-Badri esa afzal variant sifatida paydo bo‘lmoqda.
AQSh elchixonasining rasmiysi aytishicha, ular al-Malikidan boshqa hech qanday nomzodni afzal ko‘rmaydi, faqat unga qarshi chiqadi. AQSh ma’muriyati al-Malikini Eronning bevosita ta’sir tarmog‘ining bir qismi deb biladi va uning qaytishi Iroqdagi Eron ta’sirini zaiflashtirish bo‘yicha amerikalik sa’y-harakatlarni zaiflashtirishidan qo‘rqadi. Biroq, AQShning al-Badriga nisbatan pozitsiyasi noaniq. Doira ichidagi ko‘plab manbalar aytishicha, ular uning nomzodligi haqida hech qanday amerikalik xabarlarni olmagan, garchi al-Badri al-Malikining Dava partiyasining a’zosi bo‘lsa ham.
Iqtisodiy bosimlar ortib bormoqda. 1 yanvardan kuchga kirgan yangi bojxona tariflari, ba’zi tovarlar uchun 30 foizgacha bo‘lgan stavkalar bilan import narxlarini keskin oshirdi – elektr jihozlari va mebellardan tortib transport vositalarigacha. Mobil telefon zaryadlash kartalariga qayta joriy etilgan 20 foizlik savdo solig‘i yukni yanada oshirdi. Fevral oyida savdogarlar butun mamlakat bo‘ylab ish tashlashga chiqdi, Bag‘dod, Basra, Mosul va Kirkukdagi yirik savdo tumanlarini yopdi. Do‘kon egasi “bojxona to‘lovlari fuqarolarni o‘ldiradi” deb yozilgan bannerlar osdi.
Muvofiqlashtiruvchi Doira tomonidan qabul qilingan suverenitet diskursi, hukumat tuzishga Eron va amerikalik ta’siriga nisbatan bilvosita qabul qilish – va ba’zan bevosita so‘rovlar – bilan uchrashganda ma’nosini yo‘qotadi, deb aytdi muxolifatdagi Milliy Chiziq harakati partiyasining bosh kotibi Aziz ar-Rubaye. “Muammo xalqaro manfaatlarning mavjudligi emas, bu inkor etib bo‘lmaydigan haqiqat. Muammo ichki aktyorlarning bu manfaatlarni o‘z asbobiga aylanmasdan boshqaradigan mustaqil milliy formulani ishlab chiqara olmasligidadir”, dedi u Al Jazeeraga.

Багдад – Прошло более пяти месяцев с момента парламентских выборов в Ираке, но крупнейшая парламентская группа – Координационный каркас шиитских партий – до сих пор не смогла выбрать своего кандидата на пост премьер-министра из-за внутренней борьбы за власть. Действующий премьер-министр Мухаммед Шиа ас-Судани стремится на второй срок, но сталкивается с вызовом со стороны блока под руководством бывшего премьер-министра Нури аль-Малики – прoиранской поляризующей фигуры, чья кандидатура решительно отвергается Соединёнными Штатами.
Координационный каркас – контролирующий примерно 185 из 329 мест в парламенте – должен выдвинуть кандидата в премьер-министры до 26 апреля, как того требует конституция Ирака. Этот процесс усложняется задачей страны балансировать отношения между США и её влиятельным восточным соседом Ираном. Багдад находится в сложной дипломатической ситуации, поскольку война США и Израиля против Ирана распространилась на Ирак, а прoиранские вооружённые группы совершили нападения на активы США в знак солидарности с Тегераном.
Иран, оказывающий значительное влияние на политику Ирака, также вовлечён в политический кризис. Иран взращивал шиитские партии после свержения режима Саддама Хусейна в результате возглавляемого США военного вторжения 2003 года. В выходные в Багдад прибыл глава иностранного подразделения Корпуса стражей исламской революции (КСИР) – сил «Кудс» Исмаил Каани с целью разрешить тупик в руководстве, сообщают источники. Его незапланированный визит, по-видимому, был осуществлён по просьбе исполняющего обязанности премьер-министра ас-Судани, чтобы убедить Шиитский координационный каркас не выдвигать Бассема аль-Бадра, связанного с Малики, в качестве премьер-министра.
Каани встретился с Абу Фадаком аль-Мухаммадави (начальником штаба PMF), аль-Малики, ас-Судани и несколькими другими лидерами Каркаса. Отдельный источник сообщает, что аль-Мухаммадави возглавляет усилия внутри Каркаса по блокированию попытки ас-Судани получить второй срок. Исследователь из Вашингтона Акиль Аббас заявил: «Иранцы сталкиваются с более серьёзной экзистенциальной проблемой – войной США и Израиля – и не заинтересованы в урегулировании вопроса о премьер-министре Ирака. Они хотят слабого премьер-министра, через которого смогут получить то, что хотят».
Политические лидеры сталкиваются с разногласиями при выборе премьер-министра. Генеральный секретариат Каркаса созвал собрание на понедельник в резиденции лидера основного члена шиитского блока – Альянса национальных государственных сил Аммара аль-Хакима с единственным пунктом повестки дня – выбор кандидата в премьер-министры. По данным источника внутри Каркаса, последние три собрания по этому вопросу были отложены, поскольку лидеры не смогли договориться об имени. Лидеры Каркаса ищут премьер-министра, который не сможет конкурировать с более крупным шиитским блоком. В отличие от ас-Судани и аль-Малики, которые возглавляют свои собственные политические партии, аль-Бадра появляется как предпочтительный вариант.
Официальный представитель посольства США заявил, что они не отдают предпочтения ни одному кандидату, кроме оппозиции аль-Малики. Администрация США рассматривает аль-Малики как часть прямой сети влияния Ирана и опасается, что его возвращение подорвёт американские усилия по ослаблению влияния Ирана в Ираке. Однако позиция США в отношении аль-Бадра остаётся неясной. Многочисленные источники внутри Каркаса сообщают, что они не получали никаких американских сообщений относительно его кандидатуры, несмотря на то, что аль-Бадра является членом партии Дава аль-Малики.
Экономическое давление нарастает. Новые таможенные тарифы, вступившие в силу с 1 января со ставками до 30% на некоторые товары, резко повысили стоимость импорта – от электроприборов и мебели до транспортных средств. Восстановленный 20% налог с продаж на карты пополнения мобильных телефонов добавил нагрузку. В феврале торговцы объявили общенациональную забастовку, закрыв крупные торговые районы в Багдаде, Басре, Мосуле и Киркуке. Владельцы магазинов вывесили баннеры с надписью «таможенные сборы убивают граждан».
Дискурс о суверенитете, принятый Координационным каркасом, теряет смысл, когда сталкивается с неявным принятием – а иногда и прямыми запросами – иранского и американского влияния на формирование правительства, заявил генеральный секретарь оппозиционной партии Движения национальной линии Азиз ар-Рубайе. «Проблема не в существовании международных интересов, это неоспоримая реальность. Проблема в неспособности внутренних акторов выработать независимую национальную формулу, которая управляет этими интересами, не становясь их инструментом», – сказал он Al Jazeera.