AQSh armiyasi o‘tgan oyda, so‘nggi yillarda yuz bergan yollash muammolari fonida, amerikalik fuqarolar harbiy xizmatga qabul qilinishining maksimal yosh chegarasini 35 yoshdan 42 yoshgacha oshirishini e’lon qildi. 20-mart sanasidagi yangilangan AQSh Armiyasi Nizomi 601-210 versiyasi bu o‘zgarishlarni, shuningdek, bir marta marixuana yoki giyohvandlik asboblari egaligi uchun sudlangan shaxslar uchun imtiyoz olish talabini bekor qilishni o‘z ichiga oladi.
Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh armiyasi so‘nggi ikki yil ichida yollash maqsadlariga erishgan bo‘lsa-da, 2022 va 2023 yillarda bu maqsadlarga erisha olmagan va Armiya Zaxiradagi maqsadlarga doimiy ravishda erisha olmagan. Tahlilchilar bu kamchiliklarni bir qator omillar bilan izohlaydilar. Yangi yosh chegarasi AQSh-Isroilning Eron ustidan urushi davrida e’lon qilingan bo‘lib, bu urushga nisbatan yoshlar orasida keng qamrovli qarshilik mavjud.
Harbiy yangiliklar nashri Stars and Stripes xabar berishicha, bu o‘zgarishlar armiyani Havo Kuchlari, Dengiz Kuchlari, Sohil Qo‘riqlash va Kosmik Kuchlar kabi boshqa qurolli kuchlar tarmoqlarining 40 yosh boshlaridagi yollanuvchilarni qabul qilishiga yaqinlashtiradi. Dengiz piyodalari uchun maksimal yosh chegarasi 28 yoshni tashkil etadi. AQSh Armiyasi Yollash Qo‘mondonligi ma’lumotlariga ko‘ra, armiya yollash muammolari bilan kurashmoqda, chunki 2023 yilda maqsad 23 foizga, 2022 yilda esa 25 foizga yetishmagan.
Harbiy yangiliklar nashri Army Times ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda armiya yollanuvchilarining o‘rtacha yoshi 22,7 yoshgacha ko‘tarilgan, bu 2000-yillarda 21,7 yosh va 2010-yillarda 21,1 yosh edi. Yollash qiyinchiliklari mehnat bozoridagi o‘zgarishlar, harbiy xizmat haqida cheklangan xabardorlik va semizlik, giyohvandlik foydalanishi va ruhiy salomatlik muammolari tufayli malakali yoshlarning yetishmasligi kabi muammolar bilan bog‘liq. 2018 yildagi so‘rov shuni ko‘rsatdiki, yoshlar harbiy xizmatga qo‘shilmaslik uchun asosiy sabablar sifatida jarohat va o‘lim xavfi, post-travmatik stress buzilishi (PTSD), oila va do‘stlardan ajralish va boshqa martaba qiziqishlarini ko‘rsatishgan.
Tahlilchilar yillardan beri yollash muammolarini hal qilish vositasi sifatida yollash yoshini oshirish imkoniyatini muhokama qilmoqda, AQSh tahlil markazi RAND korporatsiyasining 2023 yildagi tadqiqot hisobotida “katta yoshlilar”ni “muhim, asosan foydalanilmagan, ammo yuqori sifatli potentsial yollanuvchilar bazasi” deb atagan. Onlayn hamjamiyatda ba’zilar bu e’lonning vaqtini ta’kidlab, urushni qo‘llab-quvvatlovchi katta yoshdagi shaxslar endi xizmatga chaqirilishi mumkinligi haqida hazil qilishdi. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, yoshlar 65 yosh va undan katta yoshdagilarga qaraganda AQShning Eron ustidan urushiga qarshi chiqish ehtimoli ko‘proq va so‘nggi yillardagi so‘rovlar yoshlarning chet elda AQSh aralashuviga nisbatan katta avlodlarga qaraganda ko‘proq shubha bilan qarashini ko‘rsatadi.

Армия США объявила в прошлом месяце о повышении максимального возраста для призыва американских граждан с 35 до 42 лет с целью расширения пула потенциальных кандидатов на фоне проблем с набором новобранцев в последние годы. Обновленная версия Армейского регламента 601–210 от 20 марта описывает эти изменения, включая отмену правил, требующих получения разрешения для лиц с единичным осуждением за хранение марихуаны или принадлежностей для наркотиков.
Данные правительства показывают, что хотя армия США достигла целей по набору за последние два года, она не выполнила их в 2022 и 2023 годах и постоянно не достигала целей для Армейского резерва. Аналитики связывают эти недостатки с несколькими возможными факторами. Новый возрастной лимит был объявлен во время войны США и Израиля против Ирана, которую молодёжь широко отвергает.
Военное издание Stars and Stripes сообщает, что эти изменения приближают армию к максимальному возрасту призыва в других видах вооружённых сил, таких как ВВС, ВМС, Береговая охрана и Космические силы, которые принимают призывников в возрасте до 40 лет. Для морской пехоты США максимальный возраст призыва составляет 28 лет. Данные Командования по набору в армию США показывают, что армия сталкивается с проблемами набора, не достигнув цели на 23% в 2023 году и на 25% в 2022 году.
По данным издания Army Times, средний возраст новобранцев армии в последние годы вырос до 22,7 лет по сравнению с 21,7 года в 2000-х и 21,1 года в 2010-х годах. Проблемы набора связаны с изменениями на рынке труда, ограниченной осведомлённостью о военной службе и нехваткой квалифицированной молодёжи из-за ожирения, употребления наркотиков и проблем с психическим здоровьем. Опрос 2018 года показал, что главными причинами отказа молодёжи от службы являются риски травм и смерти, посттравматическое стрессовое расстройство (ПТСР), разлука с семьёй и друзьями, а также другие карьерные интересы.
Аналитики годами обсуждают возможность повышения возраста призыва для решения проблем набора, при этом отчёт исследовательской корпорации RAND за 2023 год называет «старшую молодёжь» «критическим, в значительной степени неиспользованным, но высококачественным пулом потенциальных новобранцев». Хотя военные не связывают это изменение с войной США и Израиля против Ирана, некоторые пользователи соцсетей быстро отметили время объявления. В онлайн-сообществе пошутили, что теперь более старшие сторонники войны смогут призываться. Опросы показывают, что молодёжь более склонна выступать против войны США против Ирана, чем лица старше 65 лет, и в последние годы молодёжь в целом более скептически относится к интервенциям США за рубежом, чем старшие поколения.