Kanada Bosh Vaziri Mark Karney yakshanba kuni o'zining 10 daqiqalik videomurojaatida AQSh bilan o'tgan o'n yilliklardagi sheriklik munosabatlarini tanqid qilib, ikki davlat o'rtasidagi yaqin iqtisodiy aloqalar endi 'zaiflik'ga aylanganini va uni tuzatish kerakligini ta'kidladi. U dunyo ko'proq xavfli va bo'linib ketganligini, AQSh esa savdo siyosatini tubdan o'zgartirib, tariflarni Buyuk Depressiya davridagi darajaga ko'targanini aytdi.
Karneyning so'zlariga ko'ra, AQSh bilan yaqin aloqalar asosida qurilgan ko'plab sobiq kuchli tomonlar endi zaiflikka aylangan. U bu holatni tuzatish zarurligini ta'kidladi, chunki AQSh Prezidenti Donald Trampning yuqori tariflar tahdidlari butun dunyo bo'ylab ittifoqchilar va raqiblar bilan savdo aloqalarini buzmoqda. Trampning Kanada AQSh shtati bo'lishi kerak degan bayonotlari ham kanadaliklarni bezovta qilmoqda.
Videoda Karney 1812-yilgi urushda AQSh qo'shinlariga qarshi kurashgan Britaniya harbiy qo'mondoni General Isaak Brokning o'yinchoq askarini ko'rsatib, bugungi vaziyat o'ziga xos tuyulsa ham, bunday tahdidlarga ilgari ham dosh berilganini eslatdi. Uning Liberal Partiyasi hukumatining parlamentda ko'pchilikni qo'lga kiritishi, AQSh bilan savdo munosabatlari kabi muhim iqtisodiy masalalarda harakat qilish imkoniyatini kengaytirdi.
Karney 2025-yilda saylanganidan beri AQShdan kelayotgan asossiz dushmanlikka qarshi qat'iy pozitsiya olib borish va'da qilgan. Hozirda Tramp bilan keskinliklar pasaygan va ba'zi tariflar bekor qilingan bo'lsa-da, Kanada rahbari AQShga qaramlikni kamaytirish uchun Xitoy kabi davlatlar bilan yaqinroq iqtisodiy aloqalar o'rnatishga intilmoqda. U yakshanba kuni: "Biz o'zimizga g'amxo'rlik qilishimiz kerak, chunki bitta xorijiy sherikka tayanishimiz mumkin emas" deb ta'kidladi.

Премьер-министр Канады Марк Карни в своём 10-минутном видеообращении в воскресенье подверг критике десятилетия партнёрства с США, заявив, что тесные экономические связи между двумя странами превратились в «слабость», которую необходимо исправить. Он отметил, что мир стал более опасным и разделённым, а США коренным образом изменили свой подход к торговле, подняв тарифы до уровня времён Великой депрессии.
Карни подчеркнул, что многие бывшие сильные стороны Канады, основанные на тесных связях с Америкой, теперь стали слабостями. Эти заявления отражают меняющийся характер американо-канадских отношений после десятилетий экономической интеграции, поскольку угрозы более высоких тарифов со стороны президента США Дональда Трампа подрывают торговые связи с противниками и союзниками по всему миру. Заявления Трампа о том, что Канада должна стать штатом США, также встревожили канадцев.
В видео Карни показал игрушечного солдата, изображающего генерала Исаака Брока, британского военного командира, сражавшегося против американских войск во время войны 1812 года на территории современной Канады. Он заявил, что нынешняя ситуация кажется уникальной, но Канада уже сталкивалась с подобными угрозами ранее. Правительство Карни из Либеральной партии получило парламентское большинство на специальных выборах в этом месяце, что даёт ему больше возможностей для манёвра в ключевых экономических вопросах, таких как торговые отношения с США.
Карни, ставший премьер-министром в 2025 году после кампании, в которой он обещал занять твёрдую позицию в отношении воспринимаемой многими канадцами необоснованной враждебности со стороны США, стремится к более тесным экономическим связям со странами вроде Китая, чтобы снизить зависимость Канады от США. Несмотря на некоторое смягчение напряжённости с Трампом и отмену части тарифов, канадский лидер заявил в воскресенье: «Мы должны позаботиться о себе, потому что не можем полагаться на одного иностранного партнёра».