Fransiya hokimiyati 1982-yilda Parijning Rue des Rosiers ko‘chasidagi yahudiy restoraniga o‘q va granata bilan hujum uyushtirgan olti kishi o‘ldirilgan voqea bo‘yicha asosiy gumonlanuvchi hisoblangan 72 yoshli Hicham Harbni (haqiqiy ismi Mahmoud Khader Abed Adra) qo‘lga oldi. Harb Falastin Milliy Hokimiyati tomonidan Fransiyaning Milliy Terrorizmga Qarshi Prokuraturasi (PNAT)ning 2024-yil sentyabridagi iltimosiga binoan ekstraditsiya qilindi va Parij yaqinidagi Villacoublay harbiy havo bazasiga yetkazilgach, hibsga olindi.
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bu harakatni Falastin Davlati tan olinganidan keyin sud hamkorligining "aniq namoyishi" deb baholadi, ammo bu bayonot Falastin tomonidan ekstraditsiya jarayonining qonuniyligi va adolatli sud jarayoni kafolati haqidagi savollarni bartaraf etmaydi. Harbning o‘g‘li Bilal al-Adra oilasi ekstraditsiyani noqonuniy va sudning adolatsiz bo‘lishi xavfi borligini ta'kidladi.
Hujum Jo Goldenberg restoranida sodir bo‘lib, dastlab granata otilgan, keyin kamida uch kishi avtomatlar bilan otishma boshlagan, natijada olti kishi halok bo‘lgan va 20 dan ortiq kishi yaralangan. Hech kim bu o‘ldirishlar uchun hukm qilinmagan, lekin Fransiyaning Oliy Sudi olti gumonlanuvchi, jumladan G‘arbiy Sohil, Iordaniya va Quvaytda yashovchi uch nafaridan sud jarayoni o‘tkazilishini buyurgan.
Hujum Abu Nidal tomonidan asos solingan falastinlik bo‘linma guruhi tomonidan amalga oshirilgan deb hisoblanadi, bu tashkilot 1980-yillarda 900 ga yaqin odamni o‘ldirgan bir qator hujumlar, jumladan suiqasdlar va samolyot o‘g‘irlashlar uchun javobgar deb topilgan. Parij sudlari ishni maxsus sudda ko‘rish to‘g‘risidagi apellyatsiyani rad etdi, Fransiya Tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barro esa qurbonlar oilalariga gumonlanuvchilarni sudga tortish uchun hamma narsa qilinishini va'da qilganini aytdi.

Власти Франции задержали 72-летнего Хишама Харба (настоящее имя Махмуд Хадер Абед Адра), считающегося ключевым подозреваемым в нападении с применением гранаты и огнестрельного оружия на еврейский ресторан в Париже в 1982 году, в результате которого погибли шесть человек. Харб был экстрадирован Палестинской национальной администрацией в ответ на запрос Национальной прокуратуры по борьбе с терроризмом (PNAT) Франции в сентябре 2024 года и помещён под стражу по прибытии на авиабазу Виллакубле близ Парижа.
Президент Франции Эмманюэль Макрон поблагодарил Палестинскую администрацию, назвав это "конкретной демонстрацией" судебного сотрудничества после признания Францией Палестинского государства в сентябре 2025 года, однако это заявление не снимает вопросов о законности экстрадиции и гарантиях справедливого суда. Сын Харба Билаль аль-Адра заявил, что семья считает экстрадицию незаконной и не гарантирующей справедливого разбирательства.
Нападение произошло в ресторане Jo Goldenberg в историческом еврейском квартале Маре, где сначала была брошена граната, а затем не менее трёх человек открыли огонь из автоматов, в результате чего шесть человек погибли и более 20 получили ранения. Никто не был осуждён за эти убийства, но Кассационный суд Франции в прошлом году постановил провести суд над шестью подозреваемыми, трое из которых находятся заочно на Западном берегу, в Иордании и Кувейте.
Нападение на Rue des Rosiers приписывают палестинской отколовшейся группе, основанной известным боевиком Абу Нидалем, чья организация, отколовшаяся от ООП, обвинялась в серии смертельных атак, унёсших 900 жизней в 1980-х годах. Парижские суды отклонили апелляцию о рассмотрении дела судом присяжных, оставив его в специальном суде. Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро, встречавшийся с семьями жертв, пообещал сделать всё для суда над подозреваемыми, заявив: "Перед лицом антисемитизма и терроризма Франция никогда не забывает и не сдаётся".