Livan poytaxti Beyrutda tungi soat 12 da otishma va salyutlar bilan boshlangan o‘t ochmaslik, Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi olti haftalik halokatli mojarodan keyin dastlabki 10 kunlik tinchlikni belgiladi. Bu urushdan charchagan mamlakat uchun vaqtinchalik dam olish imkoniyatini beradi, ammo ko‘plab muammolar hal etilmagan holda qolmoqda.
Livan sog‘liqni saqlash idoralari maʼlumotlariga ko‘ra, 2100 dan ortiq kishi halok bo‘lgan, bir millionga yaqin (aholining beshdan bir qismi) ko‘chirilgan, bu esa jiddiy gumanitar inqirozni keltirib chiqardi. Janubiy hududlarga qaytayotgan odamlar mashinalar ustidagi matraslar va mototsikllardagi oilalar bilan ko‘rinadi, lekin ko‘pchilik doimiy qaytishni rejalashtirmaydi, chunki baʼzi joylarda vayronagarchilik juda keng va chegaraga yaqin qishloqlar hali ham Isroil tomonidan bosib olingan.
Hizbullohning qurollari masalasi, bu mamlakatni uzoq vaqtdan beri bo‘lgan muammo, tinchlik uchun asosiy to‘siq bo‘lib qolmoqda. AQSh, Isroil va ko‘plab livanliklar qurolsizlantirishni talab qilmoqda, ular guruhni homiysi Eron manfaatlarini himoya qilishda va mamlakatni keraksiz urushlarga tortishda ayblaydi. Hizbullohning siyosiy kengashining yuqori martabali aʼzosi Vafiq Safa BBCga bergan intervyusida guruh "hech qachon" qurolsizlanmasligini va "Hizbulloh va Eron o‘rtasida hech qanday ajralish bo‘lishi mumkin emasligini" taʼkidladi.
O‘t ochmaslik shartnomasi Isroil qo‘shinlarining Livandan chiqib ketishini nazarda tutmaydi, bu esa mamlakatning bir qismi urushdan keyin ham bosib olingan bo‘lib qolishidan qo‘rqishlarga sabab bo‘lmoqda. Isroil rasmiylari ularning maqsadi bir necha mil chuqurlikdagi xavfsizlik zonasini yaratish ekanligini aytishmoqda, bu esa ko‘plab aholining qaytishiga to‘sqinlik qilishi mumkin. Shuningdek, kelishuvga ko‘ra, Isroil xavfsizlik tashvishlarini sabab qilib ko‘rsatib, Livanga hujumlarni davom ettirishi mumkin, bu esa mamlakatni oldingi mojarodan oldingi vaziyatga qaytarishi mumkin.
AQSh prezidenti Donald Trump bu o‘t ochmaslikni Isroil va Livan o‘rtasidagi munosabatlarni normallashtirish jarayonining boshlanishi deb umid qilmoqda, ammo bu mamlakatda yana bir bahsli mavzu. Ikki qo‘shni 1948 yildan beri texnik jihatdan urush holatida va diplomatik aloqalarga ega emas. Livanning bir qismi bosib olingan va Hizbulloh hali qurolsizlantirilmaganligi sababli, bu yo‘ldagi taraqqiyot hozircha imkonsiz ko‘rinadi.

Перемирие, начавшееся в полночь выстрелами и фейерверками в Бейруте, знаменует собой первоначальное 10-дневное прекращение огня после шести недель разрушительного конфликта между Израилем и «Хезболлой», ливанской шиитской военизированной группировкой и политической партией. Оно приносит некоторую передышку стране, истощенной войной, но многие проблемы остаются нерешенными.
По данным ливанских органов здравоохранения, погибло более 2100 человек, и около миллиона (примерно каждый пятый житель) были перемещены, что создало острый гуманитарный кризис. Возвращающиеся люди видны с матрасами на крышах автомобилей и семьями на мотоциклах, но многие не планируют постоянного возвращения, поскольку в некоторых местах разрушения слишком обширны, а приграничные деревни остаются под израильской оккупацией.
Вопрос оружия «Хезболлы», давно разделяющий страну, остается ключевым препятствием для мира. США, Израиль и многие ливанцы требуют разоружения, обвиняя группировку в защите интересов её покровителя Ирана и втягивании страны в ненужные войны. Высокопоставленный член политического совета «Хезболлы» Вафик Сафа в редком интервью BBC заявил, что группировка "никогда" не разоружится и что "не может быть разделения" между «Хезболлой» и Ираном, описав отношения как "две души в одном теле".
Соглашение о перемирии не предусматривает вывод израильских войск из южного Ливана, что вызывает опасения, что часть страны останется оккупированной даже после войны. Израильские официальные лица заявляют, что их цель — создать так называемую буферную зону безопасности глубиной в несколько миль, что может помешать возвращению многих жителей. Кроме того, согласно сделке, Израиль может продолжать атаковать Ливан, ссылаясь на соображения безопасности, что может вернуть страну к ситуации до недавних боевых действий.
Президент США Дональд Трамп, якобы, надеется, что это может стать началом процесса нормализации отношений между Израилем и Ливаном — ещё одной спорной темы в стране. Два соседа технически находятся в состоянии войны с 1948 года и не имеют дипломатических отношений. При оккупации части Ливана и отсутствии разоружения «Хезболлы» прогресс на этом фронте, по-видимому, маловероятен.