Hindiston iqtisodiyoti, mamlakatning muhim savdo va energiya yoʻli boʻlgan Hormuz boʻgʻozi orqali kemachilikning toʻxtatilishi tufayli jiddiy zarar koʻrmoqda. Bu blokada, avval Eron tomonidan boshlangan va keyin AQSh harbiy-dengiz kuchlari tomonidan Eron portlarini blokirovka qilishi bilan kuchaygan, Hindistonning turli sohalariga taʼsir qilmoqda, mamlakatning mintaqaviy savdoga qanchalik bogʻliq ekanligini ochib bermoqda.
Milliy Davlat Moliya va Siyosat Instituti katta iqtisodchisi Lekha Chakrabortining aytishicha, bu uzilish tez taʼsir koʻrsatadi, yuqori yoqilgʻi narxlari va inflyatsiyadan eksport daromadlarining pasayishi va uy xoʻjaliklari daromadlariga bosimgacha. Uning soʻzlariga koʻra, janubiy Kerala va Gujaratdagi Kandla shahridagi kichik va oʻrta korxonalar eng koʻp zarar koʻrmoqda, chunki ularning marjasi atigi 5-8% boʻlib, ular keskin ortgan yuk tashish, sugʻurta va kechikishlar xarajatlarini oʻzlashtira olmaydi.
Hindistonning ziravorlar markazi Kerala shtatida eksportchilar uzilishning allaqachon sezilarli ekanligini aytmoqda. Yaqin Sharq, ayniqsa Birlashgan Arab Amirliklari, Hindistonning ziravorlar savdosi uchun nafaqat xaridor, balki qayta taqsimlash markazi sifatida markaziy ahamiyatga ega. Nedspice kompaniyasining boshqaruvchi direktori Gulshan Jonning aytishicha, hozirgi inqiroz talabni sekinlashtirish, buyurtmalarni kechiktirish va toʻlov noaniqliklarini keltirib chiqarish xavfi bor.
Keramika ishlab chiqarish markazi Morbi kabi klasterlarda yuk tashish tariflari har bir konteyner uchun taxminan 300 dollardan 8000 dollargacha oshgan, bu marjalarni yoʻq qilmoqda. STIR Advisors investitsiya bankiri Rushabh Shahning taʼkidlashicha, uzoq muddatli xavf bozorlarni yoʻqotishdir, chunki Yaqin Sharq va Yevropadagi xaridorlar allaqachon Vetnam, Turkiya va Bangladesh kabi alternativlarni oʻrganmoqda. Hukumat cheklangan yordam taklif qilgan boʻlsa-da, koʻplab kichik eksportchilar uchun bu yetarli emas.
Chakraborti xulosasida, Hindistonning savdo tizimi bir mintaqadagi zarbalarga nisbatan zaif qolmoqda, yoʻllar, bozorlar va energiya manbalarini diversifikatsiya qilmasdan va kichik eksportchilar uchun kuchli moliyaviy toʻsiqlar qurmasdan, har bir inqiroz bir xil zaif tomonlarni ochib berishini aytdi.

Экономика Индии сталкивается с серьёзными потрясениями из-за фактической остановки судоходства через Ормузский пролив, критически важного торгового и энергетического коридора для страны. Эта блокада, инициированная Ираном и усиленная последующей военно-морской блокадой иранских портов со стороны США, затрагивает множество секторов, обнажая зависимость Индии от региональной торговли.
Как заявила DW старший экономист Национального института государственных финансов и политики Леха Чакраборти, срыв поставок быстро приводит к каскадным последствиям: от роста цен на топливо и инфляции до снижения экспортных доходов и давления на доходы домохозяйств. По её словам, малые и средние предприятия (МСП) в южном Керале и Кандле в Гуджарате наиболее уязвимы, поскольку их маржа составляет всего 5-8%, и они не могут поглотить резкий рост фрахтовых, страховых расходов и задержек.
Экспортёры в индийском центре специй Керале сообщают, что сбои уже ощутимы на местах. Ближний Восток, особенно ОАЭ, играет ключевую роль в торговле специями Индии, выступая не только покупателем, но и центром перераспределения. Управляющий директор Nedspice Гулшан Джон отметил, что текущий кризис грозит замедлением спроса, задержками заказов и неопределённостью платежей.
В таких кластерах, как центр производства керамики Морби, фрахтовые тарифы выросли примерно с 300 до 8000 долларов за контейнер, что уничтожает маржу. Инвестиционный банкир STIR Advisors Рушаб Шах указал, что долгосрочный риск заключается в потере рынков, поскольку покупатели в Персидском заливе и Европе уже изучают альтернативы во Вьетнаме, Турции и Бангладеш. Правительство предложило ограниченную помощь, но для многих малых экспортёров её недостаточно.
Чакраборти подчеркнула, что торговая система Индии остаётся уязвимой для потрясений в одном регионе, и без диверсификации маршрутов, рынков и источников энергии, а также создания более сильных финансовых буферов для мелких экспортёров, каждый кризис будет обнажать те же слабые места.