Eron hukumati AQSh va Isroilning hujumlari natijasida yetkazilgan zarar uchun tovon to'lashni talab qilmoqda. Eronning BMTdagi elchisi seshanba kuni besh mintaqaviy davlatni o'z hududlari Eron ustiga hujumlar uchun ishlatilganligi haqidagi da'vosi asosida tovon to'lashga chaqirdi.
Hukumat matbuot kotibi Fatemeh Mohajerani RIA Novosti agentligiga bergan intervyusida, 28-fevralda boshlangan urushdan beri Eronning bevosita va bilvosita zarari taxminan 270 milliard dollarni tashkil etganini aytdi. U tovon masalasi o'tgan hafta Pokistonda Tehron va Vashington o'rtasidagi muzokaralarda muhokama qilinganini va kelajakdagi har qanday muzokaralarda ko'tarilishini ta'kidladi.
Mohajerani shuningdek, neft va gaz inshootlari, petrokimyo korxonalari, po'lat zavodlari, alyuminiy fabrikalari va harbiy komplekslarni qamrab olgan infratuzilma zararini baholash davom etayotganini, ularni to'liq tiklash yillar davom etishini aytdi. Ko'priklar, portlar, temir yo'l tarmoqlari, universitetlar, tadqiqot markazlari, elektr stansiyalari va suvni chuchuklashtirish zavodlari ham bevosita zarar ko'rgan.
Eron aviakompaniyalari assotsiatsiyasi kotibi Maghsoud Asadi Samani 60 fuqarolik samolyoti ishdan chiqqanini, ulardan 20 tasi butunlay vayron qilinganini ma'lum qildi. U mamlakatda faqat 160 ga yaqin yo'lovchi samolyoti qolganini, ularning aksariyati o'n yilliklar davomida ishlatilgan va qismlar yetishmasligi tufayli texnik xizmat ko'rsatish qiyinligini ta'kidladi.
Hukumat internetni deyarli to'liq blokirovka qilishni davom ettirmoqda, bu esa iqtisodiy muammolarni kuchaytirmoqda. Eron savdo palatasi komissiyasi rahbari Afshin Kolahi blokirovka kuniga 80 million dollargacha bevosita va bilvosita iqtisodiy zarar keltirishini aytdi. Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari vazirligi esa bosqichma-bosqich internet tizimini joriy qilish rejalarini ilgari surmoqda.
Parlamentning Milliy xavfsizlik va tashqi siyosat komissiyasi matbuot kotibi Ebrahim Rezaei ijtimoiy tarmoqlarda ikki haftalik o't ochiqni uzaytirish mumkin emasligini, chunki bu AQSh va Isroilga qurol zaxiralarini to'ldirish va hujum uchun pozitsiyalarni yaxshilash imkoniyatini berishini ta'kidladi. U "Ular Eronning huquqlarini, jumladan, Hormuz bo'g'ozidagi nazoratimizni tan olishlari yoki urushga qaytishlari kerak" deb yozdi.

Иранское правительство потребовало выплаты компенсации за ущерб, причинённый в результате атак США и Израиля. Постоянный представитель Ирана при ООН во вторник призвал пять региональных стран выплатить компенсацию, основываясь на своём обвинении в том, что их территории использовались для запуска атак на Иран.
Пресс-секретарь правительства Фатеме Мохаджерани в интервью агентству РИА Новости заявила, что с начала войны 28 февраля прямой и косвенный ущерб Ирана составил около 270 миллиардов долларов. Она отметила, что вопрос компенсации обсуждался на переговорах между Тегераном и Вашингтоном в Пакистане на прошлой неделе и будет подниматься на любых потенциальных будущих переговорах с США и посредниками.
Мохаджерани также сообщила, что продолжается оценка масштабного ущерба инфраструктуре, включая нефтегазовые объекты, нефтехимические предприятия, сталелитейные и алюминиевые заводы, а также военные комплексы, восстановление которых займёт годы. Мосты, порты, железнодорожные сети, университеты, исследовательские центры, электростанции и опреснительные установки также получили прямые повреждения.
Секретарь Ассоциации иранских авиакомпаний Магсуд Асади Самани сообщил, что 60 гражданских самолётов выведены из строя, 20 из них полностью уничтожены. Он подчеркнул, что в стране осталось около 160 пассажирских самолётов, большинство из которых эксплуатируются десятилетиями, а техническое обслуживание затруднено из-за нехватки запчастей в условиях жёстких американских санкций.
Власти продолжают почти полную блокировку интернета, что усугубляет экономические проблемы. Глава комиссии Торговой палаты Ирана Афшин Колахи заявил, что блокировка приводит к прямым и косвенным экономическим потерям до 80 миллионов долларов в день. Министерство информационных и коммуникационных технологий продвигает планы по созданию многоуровневой интернет-системы.
Пресс-секретарь комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Эбрахим Резаи в соцсетях заявил, что двухнедельное перемирие, объявленное на прошлой неделе, не должно продлеваться, так как это даст США и Израилю возможность пополнить запасы вооружений и улучшить позиции для атаки. Он написал: «Они должны либо признать права Ирана, включая наш контроль над Ормузским проливом, либо вернуться к войне».