Gaitida, Citadelle Laferriere tarixiy qal'asida shanba kuni sodir bo‘lgan halokatli izg‘imodan keyin uch kunlik milliy matam e'lon qilindi. Izg‘imo natijasida kamida 25 kishi halok bo‘ldi, bu voqea mamlakatning shimoliy qismidagi mashhur turistik ob'ektda, bir tomondan kirishga, boshqa tomondan chiqishga intilayotgan tashrif buyuruvchilar o‘rtasida bosim tufayli yuz berdi.
Mamlakat Madaniyat va Kommunikatsiya vazirligi seshanba kuni izg‘imodan keyin ikki hukumat amaldorini ishdan bo‘shatganini e'lon qildi. Ulardan biri Milliy Merosni Saqlash Instituti direktori "jiddiy e'tiborsizlik"da ayblanib, ikkinchisi esa Madaniyat va Kommunikatsiya vazirligida xizmat qilgan shaxs "tarafkash passivlik" uchun tanqid qilindi. Vazirlik bayonotida, "jinoyat tergovining tafsilotlariga kirmasdan, La Citadelle'dagi fojia ma'muriy e'tiborsizlik natijasidir" deb ta'kidladi va hukumat "o‘z mas'uliyatini to‘liq qabul qilishini" va bu voqea "jamoatchilik ongini g‘azablantirishi kerak" ekanligini qo‘shdi.
Bu fojia Gaiti hukumatining yil oxirida bo‘lib o‘tadigan birinchi umumiy saylovlar oldida duch kelayotgan bir qator inqirozlardan biridir. Izg‘imo bilan bog‘liq holda allaqachon to‘qqiz shubhali shaxs, jumladan besh politsiya xodimi va Milliy Merosni Saqlash Instituti ikki xodimi hibsga olingan. Izg‘imo mahalliy DJ tomonidan qal'ada o‘tkazilgan tadbir paytida, Gaiti qullari frantsuz mustamlakachiligini ag‘dargan Gaiti inqilobidan keyin qurilgan XIX asr qal'asida yuz berdi, u Gaiti suverenitetining ramziga aylangan.
Shanba kuni izg‘imoni yomon ob-havo sharoitlari kuchaytirdi, chunki shimoliy Gaitiga yog‘ingarchilik yog‘di va tadbir ishtirokchilari boshpana izlashga yugurishdi. Mamlakatning boshqa joylarida, og‘ir yog‘ingarchilik tufayli taxminan 12 kishi vafot etdi, kamida 900 uy va bir kasalxona suv bosdi. Gaiti hukumat, ayniqsa 2021-yilda sobiq Prezident Jovenel Moise o‘ldirilganidan beri, banditlik zo‘ravonligi tahdidiga qarshi kurashmoqda, bu hukumatda hokimiyat bo‘shlig‘ini qoldirdi va jinoyat tarmoqlari undan foydalanishga intilmoqda. Federal saylovlar so‘nggi o‘n yillikning ko‘p qismida qayta-qayta qoldirildi.
Bu oyning boshida, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Banditlikni Bostirish Kuchlari zo‘ravonlikka yordam berish uchun mamlakatga kelishni boshladi. 2025-yil martidan bu yil yanvar o‘rtalarigacha, BMT Gaitida kamida 5,519 banditlik bilan bog‘liq o‘limlarni hisoblagan. 2022-yildan beri taxminan 16,000 kishi o‘ldirilgan va 1,5 milliondan ortiq odam ko‘chirilgan. Hokimiyatlar seshanba kuni zo‘ravonlik davom etar ekan, ko‘proq yordam chaqirdi; Marigot kommunasida, bir kechadagi banditlik hujumida ettita kishi o‘ldirildi va politsiya bo‘limi yoqib yuborildi. Marigot meri Rene Danneau qurbonlarni politsiyaga yordam bergan axborotchilar deb ta'riflab, Gaiti hukumatini aralashishga chaqirdi.

На Гаити объявлен трехдневный национальный траур после смертельной давки, произошедшей в субботу в исторической крепости Цитадель Лаферьер на севере страны. В результате давки погибло не менее 25 человек, инцидент произошел у входа на популярный туристический объект, где посетители, пытаясь войти и выйти одновременно, создали опасное скопление.
Министерство культуры и коммуникаций Гаити во вторник объявило об увольнении двух государственных чиновников в связи с расследованием давки. Один из них, директор Института сохранения национального наследия, обвинен в "серьезной халатности", а другой сотрудник министерства культуры подвергся критике за "предвзятую пассивность". В заявлении министерства подчеркивается, что "трагедия в Ла-Цитадели является результатом административной халатности", и правительство "полностью возьмет на себя ответственность", поскольку это событие "должно возмутить общественное сознание".
Эта трагедия стала одним из нескольких кризисов, с которыми сталкивается правительство Гаити на фоне приближающихся всеобщих выборов, запланированных на конец этого года. В связи с давкой уже арестованы девять подозреваемых, включая пять полицейских и двух сотрудников Института сохранения национального наследия. Давка произошла во время мероприятия, организованного местным диджеем в цитадели, крепости XIX века, построенной после Гаитянской революции, когда порабощенное население свергло французское колониальное правление, и с тех пор она стала символом гаитянского суверенитета.
Ситуацию усугубили штормовые погодные условия в субботу: проливные дожди обрушились на север Гаити, и участники мероприятия бросились искать укрытие, что усилило давку. В других частях страны из-за сильных ливней погибли около 12 человек, затоплены не менее 900 домов и одна больница. Правительство Гаити также борется с угрозой бандитского насилия, особенно после убийства бывшего президента Жовенеля Моиза в 2021 году, что создало вакуум власти, которым стремятся воспользоваться преступные сети. Федеральные выборы неоднократно откладывались в течение последнего десятилетия.
В начале этого месяца в страну начали прибывать силы по подавлению бандитизма, поддерживаемые Организацией Объединенных Наций, для помощи в борьбе с насилием. С марта 2025 года по середину января этого года ООН зафиксировала не менее 5 519 смертей, связанных с бандитизмом на Гаити. С 2022 года погибли примерно 16 000 человек, и более 1,5 миллиона были перемещены. Власти во вторник призвали к дополнительной помощи, поскольку насилие продолжается: в коммуне Мариго в результате ночной атаки банд погибли семь человек, а полицейский участок был сожжен. Мэр Мариго Рене Данно описал жертв как информаторов, помогавших полиции, и призвал правительство Гаити вмешаться.