Sudan urushi bo'yicha Berlin konferensiyasi: Tinchlikka umidlar sust, inqiroz chuqurlashmoqda
Britaniya tashqi ishlar vaziri Yvette Kuper bugun Berlinda bo'lib o'tayotgan yirik konferensiyada Sudanning urushayotgan tomonlarini "qon to'kishni to'xtatishga" chaqiradi. Biroq, tahlilchilarning fikricha, bu uchrashuv tinchlik yo'lida jiddiy qadam bo'lishi ehtimoli juda past.
Sudanning halokatli urushining boshlanganiga uch yil to'lgan kuniga to'g'ri kelgan Berlin muzokaralari dunyodagi eng og'ir gumanitar inqirozni yanada kuchaytirib turgan moliyaviy tanqislikni bartaraf etishga yordam berishi kutilmoqda. Xalqaro hamjamiyat bu yil Sudan uchun zarur bo'lgan gumanitar mablag'larning atigi 16 foizini ajratgan, chunki Eron inqirozi diplomatik kanallarni egallab turmoqda.
Britaniya konferensiyada ishtirok etayotgan mamlakatlar qatorida bo'lib, Sudan uchun yangi moliyaviy yordam e'lon qilishni rejalashtirmoqda. Kuper "Emergency Response Rooms" kabi mahalliy ko'ngillilar tarmog'iga mo'ljallangan Britaniya yordamini ikki barobarga oshirib, 15 million funt sterlingga yetkazishini e'lon qiladi.
Urush to'rtinchi yiliga kirgan holda, tezkor qo'shinlar (RSF) va Sudan armiyasi o'rtasidagi jangovar harakatlarning susayish belgilari ko'rinmayapti. So'nggi baholashlarga ko'ra, janglar natijasida 19 milliondan ortiq odam o'tkir ochlikka duch kelmoqda, ba'zi hududlar esa ocharchilik xavfi ostida.
Integratsiyalashgan oziq-ovqat xavfsizligi bosqichlari tasnifi (IPC) so'nggi bahosida Shimoliy Kordofan, G'arbiy Kordofan, Janubiy Kordofan va Shimoliy Darfurning katta qismida "favqulodda" darajadagi ochlik holati qayd etilgan, ba'zi jamoalarda esa bu daraja "halokatli" bo'lib qolgan. Kelgusi oylarda favqulodda ochlik holatining tarqalishi va gumanitar yordamga muhtoj odamlar sonining 22-23 milliongacha yetishi kutilmoqda.
Britaniya vaziri Kuper urushni to'xtatish mumkinligiga umid bildirgan bo'lsa-da, siyosiy jarayon sustlashgan holatda. Manbalarning xabar berishicha, Qo'shma Shtatlar boshchiligidagi, armiyani qo'llab-quvvatlovchi Misr va Saudiya Arabistoni hamda RSFning asosiy homiysi Birlashgan Arab Amirliklari o'rtasidagi muzokaralar "mazmunli taraqqiyot" keltirmagan.
Ekspertlarning umumiy fikriga ko'ra, diplomatik yutuqlar bo'lmaganda, Sudan urushi, ayniqsa janglarning markazida joylashgan Kordofan mintaqasida, yanada og'irlashadi. Daniya qochqinlar kengashi Sudan bo'yicha direktori Pol Bayarsning ta'kidlashicha, "Kordofandagi mojaro yomonlashadi. Hech bir tomon taslim bo'lmaydi, bu ular hududlarni egallab va qayta egallab turishini anglatadi."
Texnologiya ham qon to'kishni kuchaytirishi mumkin, chunki dronlardan tobora ko'proq foydalanish Sudanning yaqinlashayotgan yomg'irli mavsumida urushning an'anaviy to'xtash ehtimolini kamaytiradi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'tgan seshanba kuni yanvar oyidan beri Sudan bo'yicha dron hujumlarida qayd etilgan deyarli 700 tinch aholi halok bo'lganini ma'lum qildi.

Конференция по войне в Судане в Берлине: Надежды на мир призрачны, кризис углубляется
Министр иностранных дел Великобритании Иветт Купер сегодня на крупной конференции в Берлине призовет воюющие стороны в Судане «прекратить кровопролитие». Однако, по мнению аналитиков, вероятность того, что эта встреча станет серьезным шагом на пути к миру, крайне мала.
Переговоры в Берлине, приуроченные к третьей годовщине начала разрушительной войны в Судане, как ожидается, помогут решить катастрофический дефицит финансирования, усугубляющий худший гуманитарный кризис в мире. Международное сообщество выделило лишь 16% необходимых гуманитарных средств для Судана в этом году, поскольку кризис в Иране продолжает доминировать на дипломатических каналах.
Великобритания входит в число стран, участвующих в конференции, которые планируют объявить о новом финансировании для Судана. Купер объявит об удвоении британской помощи до 15 миллионов фунтов стерлингов для суданских организаций на передовой, таких как сеть волонтеров «Emergency Response Rooms».
Война вступает в четвертый год, и нет признаков ослабления боевых действий между силами быстрого реагирования (RSF) и суданской армией. По последним оценкам, более 19 миллионов человек сталкиваются с острым голодом в результате боев, а некоторые районы находятся под угрозой голода.
Последняя оценка Интегрированной классификации фаз продовольственной безопасности (IPC) выявила «чрезвычайный» уровень голода на большей части Северного Кордофана, Западного Кордофана, Южного Кордофана и Северного Дарфура, в то время как в некоторых общинах уровень оставался «катастрофическим». Ожидается, что в ближайшие месяцы чрезвычайный уровень голода распространится, а число людей, нуждающихся в гуманитарной помощи, достигнет 22-23 миллионов.
Несмотря на масштабы страданий, Купер надеется, что прекращение боевых действий достижимо. Однако политический импульс, по-видимому, застопорился: источники сообщают, что переговоры между так называемыми странами «Квадра», возглавляемыми США вместе с Египтом и Саудовской Аравией, которые поддерживают армию, и ОАЭ, главным покровителем RSF, не принесли «значительного прогресса».
По общему мнению экспертов, при отсутствии дипломатического прорыва война в Судане ухудшится, особенно в регионе Кордофан, который находится в центре боевых действий. Директор Датского совета по беженцам по Судану Пол Байарс заявил: «Я думаю, конфликт в Кордофане ухудшится. Ни одна из сторон не сдастся, а значит, они будут продолжать захватывать и перезахватывать территорию».
Технология также, вероятно, усилит кровопролитие: все более широкое использование дронов означает, что традиционная приостановка боевых действий в предстоящий сезон дождей в Судане менее вероятна. Во вторник ООН сообщила, что с января в результате ударов дронов в Судане погибли почти 700 мирных жителей.