Peru fuqarolari yakshanba kuni mamlakatning yangi prezidenti va Kongress a’zolarini saylash uchun saylov uchastkalariga bordi. Saylov mamlakatda zo‘ravonlik jinoyatlari va korrupsiyaning keskin oshishi fonida o‘tkazildi, bu esa saylovchilarning noroziligini kuchaytirdi va aniq favorit nomzodning yo‘qligiga olib keldi.
Saylov natijalariga ko‘ra, konservativ sobiq deputat va sobiq prezident Alberto Fujimorining qizi Keiko Fujimori, ikkinchi turda yana bir konservativ nomzod Rafael "Porky" Lopes Aliaga bilan to‘qnash kelishi mumkin. Fujimori dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra ozgina oldinda bo‘lsa-da, uning ovozlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri g‘alaba qozonish uchun zarur bo‘lgan 50% dan ancha past, bu esa iyun oyida ikkinchi tur o‘tkazilishini juda ehtimol qiladi.
Saylovda jami 35 nomzod ishtirok etdi, bu so‘nggi 10 yil ichida to‘qqizta prezidentni ko‘rgan norozilik bilan to‘lgan saylovchilarning holatini aks ettiradi. Fujimori jinoyatchilikka qarshi kurashishga va’da berdi, ammo mutaxassislarning ta’kidlashicha, u jinoyatchilarni sudga tortishni qiyinlashtiradigan qonunlarni himoya qilgan. Aliaga esa Amazon mintaqasida qamoqxonalar qurish va sud tizimi xodimlarining shaxsini yashirishni taklif qilib, sudyalarni jinoyatchi guruhlardan himoya qilishni maqsad qilgan.

Граждане Перу в воскресенье отправились на избирательные участки, чтобы выбрать нового президента и членов Конгресса. Выборы прошли на фоне резкого роста насильственных преступлений и коррупции в стране, что усилило недовольство избирателей и привело к отсутствию явного фаворита среди кандидатов.
Согласно предварительным результатам, консервативный бывший депутат и дочь покойного президента Альберто Фухимори Кейко Фухимори, вероятно, столкнется во втором туре с другим консервативным кандидатом Рафаэлем "Порки" Лопесом Алиагой. Хотя Фухимори имеет небольшое преимущество по утренним подсчетам, её голосов далеко не достаточно для победы в первом туре, требующей более 50%, что делает проведение второго тура в июне весьма вероятным.
В бюллетене было 35 кандидатов, что отражает недовольство избирателей, которые за последние 10 лет видели девять президентов. Фухимори пообещала ужесточить борьбу с преступностью, но также защищала законы, которые, по мнению экспертов, затрудняют привлечение преступников к ответственности. Алиага, в свою очередь, предложил строительство тюрем в регионе Амазонки и разрешение судебным работникам скрывать свою личность для защиты судей от преступных группировок.