Janubiy Koreya Prezidenti Li Jae Myung Isroil askarlarining Falastinliklarga nisbatan zo‘ravonligini ko‘rsatgan videoni ijtimoiy tarmoqlarda ulashdi, bu Isroil hukumati tomonidan keskin tanqidga sabab bo‘ldi. Videoda 2024-yil sentyabr oyida Qabatiya shahrida Isroil askarlari tomonidan bir falastinlikning tomdan itarilayotgani va jasadni tepishgani ko‘rsatilgan, bu holat xalqaro qonunlarga zid deb baholangan.
Isroil tashqi ishlar vazirligi bu ish "tekshirilgan va hal qilingan" deb da'vo qilgan bo‘lsa-da, hech qanday batafsil ma'lumot yoki jazo choralari haqida gapirmadi. Ma'lumotlarga ko‘ra, Isroil kuchlari tomonidan Falastinliklarga nisbatan zo‘ravonlik holatlarining 88 foizi hech qanday ayblovsiz yopilgan, bu esa javobgarlikning yo‘qligini ko‘rsatmoqda.
Li Jae Myung Isroilning tanqidiga javoban, "Men og‘riyotganimda, boshqalar ham xuddi shunday og‘riydi" deb aytdi va dunyo bo‘ylab odamlarining inson huquqlari va xalqaro qonunlarga rioya qilmaslikdan azob chekayotganini ta'kidladi. Janubiy Koreya tashqi ishlar vazirligi esa prezidentning bayonotlarini "inson huquqlariga universal chaqiriq" deb izohlashga harakat qildi.
Bu voqea ikki davlat o‘rtasida diplomatik keskinlikni keltirib chiqardi, Isroil Li Jae Myungni "anti-Isroil" yangiliklar tarqatishda aybladi. Falastin tashqi ishlar vazirligi bu hodisani "jinoyat" deb atadi va Isroil armiyasining "vahshiyligini" ochib berdi, bu esa mintaqadagi tinchlik jarayoniga salbiy ta'sir ko‘rsatishi mumkin.

Президент Южной Кореи Ли Джэ Мён опубликовал в социальных сетях видео, на котором израильские солдаты совершают насилие над палестинцами, что вызвало резкую критику со стороны израильских властей. Видео, проверенное Al Jazeera, показывает, как в сентябре 2024 года в городе Кабатия на оккупированном Западном берегу солдаты сбрасывают с крыши палестинца, а один из них пинает тело, что нарушает международные законы о достойном обращении с мертвыми.
Министерство иностранных дел Израиля заявило, что этот случай был "расследован и урегулирован", но не предоставило подробностей о возможных наказаниях для солдат. Данные организации Action on Armed Violence показывают, что 88% расследований злоупотреблений израильских сил в Газе и на Западном берегу закрываются без предъявления обвинений, что указывает на систематическое отсутствие подотчетности.
Ли Джэ Мён ответил на критику Израиля, заявив: "Разочаровывает, что вы даже не задумываетесь о критике людей по всему миру, страдающих от антиправовых действий". Министерство иностранных дел Южной Кореи попыталось смягчить напряженность, объяснив, что заявления президента отражают призыв к "универсальным правам человека", а не мнение по конкретному вопросу.
Этот инцидент привел к публичному спору между двумя странами, при этом израильские власти обвинили Ли Джэ Мёна в распространении "антиизраильских" новостей. Палестинское министерство иностранных дел назвало произошедшее "преступлением", раскрывающим "жестокость" израильской армии, что подчеркивает глубокие разногласия в регионе и потенциальные последствия для международных отношений.