Vengriyada yakshanba kuni boʻlib oʻtadigan parlament saylovlari mamlakatning 16 yillik siyosiy manzarasini oʻzgartirishi mumkin. Taxminan 10 million aholidan 8 millionga yaqin saylovchilar barqarorlik yoki oʻzgarish oʻrtasida tanlov qilishga tayyor. Soʻnggi soʻrovlar shuni koʻrsatadiki, Viktor Orbanniń markaziy-oʻng, Yevropa Ittifoqiga yoʻnaltirilgan raqibi Peter Magyarniń Tisza partiyasi hukmron Fidesz partiyasidan ancha oldinda turibdi va parlamentda koʻpchilikni qoʻlga kiritish imkoniyati yuqori.
Orbanniń saylovoldi kampaniyasi mamlakatni Ukrainadagi urushga tortish va Ukrainaning Prezidenti Volodimir Zelenskiyning hokimiyatga kelishi haqidagi ritorikasi, uzoq yillik Fidesz tarafdorlari, masalan, Marta Bognar kabilarga boʻsh eshitilmoqda. U yillar davomida Orbanga ovoz bergan, ammo endi oʻzining Sumeg shahrida uning raqibi uchun kampaniya olib bormoqda. Bognar Al Jazeeraga aytishicha, u sogʻliqni saqlash tizimidagi muammolar tufayli oʻz dori-darmonlarini sotib olishda qiynalmoqda va "Bizga oʻzgarish kerak. Agar oʻzgarish boʻlmasa, fuqarolar urushi ham boʻlishi mumkin", deb hisoblaydi.
Peter Magyar, Orbanniń sobiq sadoqatli tarafdori, 2024-yilda mamlakatning adliya tizimidagi janjal va bolalar zoʻravonligi ishidagi bahsli prezident kechirimi haqidagi norozilik namoyishlari paytida mashhurlikka erishdi. U Orbanniń immigratsiyaga qarshi siyosatini qoʻllab-quvvatlaydi, lekin Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarni tiklash va qonun ustuvorligi va demokratik institutlarning eroziyasi tufayli muzlatilgan 18 milliard dollarni qaytarishni vaʼda qiladi. Magyar Sumeg shahridagi maydonda chiqishida: "Vengerlar oʻz karavotlarida muzlayapti. Bir necha kundan keyin bu korrupt, mafiya hukumatining hammasi tugaydi", deb bağırdi.
Saylov natijasini bashorat qilish qiyin, chunki Vengriyaning murakkab saylov tizimi va Orbanniń 106 saylov okrugining chegaralariga kiritgan oʻzgarishlari mavjud. 2024-yilda Budapeshtdagi muxolifat qalʼasi okruglari 18 tadan 16 tagacha qisqartirildi. Parlamentdagi 199 oʻrindan 106 tasi okruglar tomonidan, 93 tasi esa partiya natijalari asosida belgilanadi, bu hukmron partiyaga foydali boʻlishi mumkin. Saylov kuni yuzlab koʻngillilar mamlakat boʻylab saylov uchastkalarida har qanday saylov firibgarligini xabar qilish uchun joylashtiriladi.
Orbanniń tarafdorlari, masalan, Budapeshtdan ikki soat gʻarbda joylashgan Tapolca shahridagi mitingda ishtirok etgan Florian Fustos, uning gʻalaba qilishiga ishonch bildiradi. Fustos: "Men va sherigim uchun Orban xavfsiz tanlovdir. U qarishayotgan jamiyatda bolali yosh oilalarni qoʻllab-quvvatlaydi, bu muhim. Men uning yutqazishi mumkin deb ishonmayman, poyga muxolifat aytganidek qattiq emas", dedi. Yakshanba oqshomiga qadar vengerlar mamlakatning yoʻnalishini oʻzgartirish yoki yoʻqligi haqida aniq tasavvurga ega boʻlishlari kerak.

Парламентские выборы в Венгрии, которые состоятся в воскресенье, могут изменить политический ландшафт страны после 16 лет правления. Около 8 миллионов избирателей из почти 10-миллионного населения готовы сделать выбор между стабильностью и переменами. Последние опросы показывают, что партия Tisza правоцентристского, проевропейского соперника Виктора Орбана Петера Мадьяра уверенно опережает правящую партию Fidesz и имеет высокие шансы получить большинство в парламенте.
Предвыборная риторика Орбана о том, что Венгрию втянут в войну на Украине и что президент Украины Владимир Зеленский будет у власти, начала звучать пусто для давних сторонников Fidesz, таких как Марта Боньяр. Она годами голосовала за Орбана, но теперь агитирует за его соперника в своем родном городе Шюмеге. Боньяр сообщила Al Jazeera, что из-за проблем в системе здравоохранения ей трудно сводить концы с концами или покупать лекарства, и заявила: "Нам нужны перемены. Если перемен не будет, я считаю, что может даже начаться гражданская война".
Петер Мадьяр, бывший верный сторонник Орбана, стал известен в 2024 году во время массовых протестов из-за скандала в судебной системе страны и спорного президентского помилования по делу о жестоком обращении с детьми. Он поддерживает антииммиграционную политику Орбана, но обещает восстановить отношения с ЕС и вернуть замороженные 18 миллиардов долларов, которые Брюссель опасался использовать из-за отсутствия верховенства закона и эрозии демократических институтов. Мадьяр выкрикнул на площади в Шюмеге: "Венгры замерзают в своих кроватях. Через несколько дней все закончится для этого коррумпированного, мафиозного правительства".
Результаты выборов предсказать сложно из-за сложной избирательной системы Венгрии и изменений, внесенных Орбаном в границы 106 избирательных округов. В 2024 году округа в оппозиционном оплоте Будапешта были сокращены с 18 до 16. Из 199 мест в парламенте 106 определяются округами, а 93 — партийными результатами, что может сыграть на руку правящей партии. В день выборов сотни добровольцев будут размещены на избирательных участках по всей стране для сообщения о любых нарушениях.
Сторонники Орбана, такие как Флориан Фустос на митинге в Таполце, уверены в его победе. Фустос заявил: "Для меня и моего партнера Орбан — безопасный выбор. Он поддерживает молодые семьи в рождении детей, что важно в стареющем обществе. Я не верю, что он может проиграть, гонка не такая напряженная, как говорит оппозиция". К полуночи воскресенья венгры должны иметь четкое представление о том, изменит ли страна курс или нет.