Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azoda olti oy oldin boshlangan tinchlik kelishuvidan buyon Isroil hujumlari kamida 738 kishining hayotiga zomin bo‘lib, 2000 dan ortiq kishi yaralangan. Bu raqamlar tinchlik kelishuvi davomida ham zo‘ravonlikning davom etayotganligini ko‘rsatmoqda.
G‘azo aholisining 10 foizdan ortig‘i halok bo‘lgan yoki yaralangan, bu mintaqada tarixdagi eng og‘ir insoniy inqirozlardan birini anglatadi. Umumiy halok bo‘lganlar soni 72 mingdan oshib, ularning aksariyati bolalar va ayollar, kamida 172 ming kishi yaralangan, ko‘plab odamlar esa vayronalar ostida qolgan deb hisoblanadi.
AQSh vositachiligida 10-oktabrda kuchga kirgan tinchlik kelishuvi bo‘yicha Isroil minglab marta kelishuvni buzgan, deyarli har kuni hujumlar amalga oshirilgan. 28-fevralda Isroil va AQShning Eronga hujumidan so‘ng, Isroil hukumatining G‘azo chegaralarini yopishi tibbiy evakuatsiyani to‘xtatdi, shu jumladan Rafah chegarasini ham yopdi, bu esa kuniga 50 bemor va ularning hamrohlarining tibbiy davolanish uchun o‘tishiga to‘sqinlik qildi.
Sog‘liqni saqlash tizimi inqirozga yuz tutdi: BMTning Gumanitar masalalar bo‘yicha muvofiqlashtirish idorasi (OCHA) ma’lumotlariga ko‘ra, 18,500 dan ortiq bemor, shu jumladan 4,000 bola tibbiy evakuatsiya qilinishini kutmoqda. Isroil 19-martda Rafah orqali tibbiy evakuatsiyani cheklangan miqdorda qayta boshlashini e’lon qilganiga qaramay, 28-fevraldan beri faqat 7,800 sayohatchidan 625 nafari (kelishilgan sonning taxminan 8 foizi) davolanish uchun chiqishga ruxsat berildi.
Isroilning oziq-ovqat va tibbiy materiallarni cheklashi tufayli gumanitar inqiroz yanada kuchaymoqda. Oziq-ovqat xavfsizligi bosqichlari integratsiyalashgan tasnifi (IPC) ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo aholisining 77 foizi og‘ir o‘tkir oziq-ovqat xavfsizligi muammosiga duch kelmoqda. G‘azo Hukumat Media idorasi yaqinda Tinchlik elchisi Nikolay Mladenovning X-dagi da’vosiga qarshi chiqdi, u bir kun ichida 602 yordam yuk mashinasi G‘azoga kirganini aytgan, ammo idora faqat 207 ta yuk mashinasi kirganini, shundan atigi 79 tasi gumanitar yordam olib kirganini aniqladi.
Media idorasi shuni ta’kidladi: kirib kelayotgan yordam “talab qilinadigan gumanitar javob darajasiga javob bermaydi” va “kengaytirilgan kirish”dan sezilarli darajada past. Bayonotda Isroilning tinchlik kelishuvi ostidagi gumanitar protokolni amalga oshirishi kelishilgan darajaning 38 foizidan oshmaganligi qayd etilib, “haqiqatni buzish falokat hajmini yashira olmaydi va hech bir tomonni uning qonuniy va gumanitar mas’uliyatidan ozod qilmaydi” deyilgan. Idora falastinlik tinch aholini himoya qilish uchun xalqaro aralashuva chaqirdi.

По данным Министерства здравоохранения Палестины, с начала перемирия в Газе шесть месяцев назад израильские атаки унесли жизни по меньшей мере 738 человек и ранили более 2000. Эти цифры свидетельствуют о продолжающемся насилии даже в период действия соглашения о прекращении огня.
Более 10 процентов населения Газы погибли или получили ранения, что представляет собой один из самых тяжелых гуманитарных кризисов в истории региона. Общее число погибших превысило 72 000 человек, большинство из которых дети и женщины, по меньшей мере 172 000 ранены, и многие другие, как полагают, остаются под завалами.
Соглашение о перемирии, заключенное при посредничестве США и вступившее в силу 10 октября, было нарушено Израилем тысячи раз в результате почти ежедневных атак. После атак Израиля и США на Иран 28 февраля израильские власти закрыли все переходы в Газе, приостановив медицинскую эвакуацию, включая переход Рафах, который по условиям перемирия должен был обеспечивать ежедневный проезд 50 пациентов и их сопровождающих для лечения.
Система здравоохранения достигла критической точки: по данным Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA), более 18 500 пациентов, включая 4000 детей, нуждаются в медицинской эвакуации. Несмотря на объявление Израилем 19 марта об ограниченном возобновлении медицинской эвакуации через Рафах, с 28 февраля только 625 из 7800 путешественников (примерно 8 процентов согласованного числа) были допущены к выезду для лечения.
Гуманитарный кризис продолжает усугубляться из-за ограничений Израиля на поставки продовольствия и медицинских материалов. Согласно Интегрированной классификации фаз продовольственной безопасности (IPC), 77 процентов населения Газы сейчас сталкиваются с острой нехваткой продовольствия. Правительственное медиа-офис Газы недавно оспорил заявления посланника по миру Николая Младенова в X о том, что 602 грузовика с помощью въехали в Газу за один день, уточнив, что фактически въехало только 207 грузовиков, из которых лишь 79 перевозили гуманитарную помощь.
Медиа-офис подчеркнул, что поступающая помощь “не соответствует требуемому уровню гуманитарного реагирования” и значительно отстает от “масштабного доступа”. В заявлении отмечается, что выполнение Израилем гуманитарного протокола в рамках соглашения о перемирии не превысило 38 процентов согласованных уровней, утверждая, что “искажение фактов не может скрыть масштабы катастрофы и не освобождает ни одну из сторон от ее юридических и гуманитарных обязанностей”. Офис призвал к международному вмешательству для защиты палестинских гражданских лиц.