AQSh rahbariyati Eronni Hurmuz bo‘g‘ozi orqali neft o‘tishini ta’minlash bo‘yicha kelishuv shartlarini “juda yomon, hatto insofsizlarcha” bajarayotgani haqida bayonot berdi. AQSh rahbari Donald Tramp Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida yozgan postida: “Eron Hurmuz bo‘g‘ozi orqali neft o‘tishini ta’minlash masalasini juda yomon — hatto insofsizlarcha desa ham bo‘ladi — uddalamoqda. Bu biz tuzgan kelishuv emas!” deb ta’kidladi.
Boshqa bir postida Tramp Eronni bo‘g‘ozdan o‘tayotgan kemalardan haq undirishdan ogohlantirdi: “Eron Hurmuz bo‘g‘ozidan o‘tayotgan tankerlardan pul undirayotgani haqida xabarlar paydo bo‘lmoqda — bu shunday bo‘lmagani ma’qul, agar shunday bo‘lsa, ularga buni zudlik bilan to‘xtatishni maslahat beraman”. Bu ogohlantirishlar AQSh-Eron o‘rtasidagi ikki haftalik sulh kelishuvining nozik holatini yanada murakkablashtirmoqda.
Reuters agentligining ma’lum qilishicha, sulh juma kuni — Pokistondagi muzokaralar boshlanishidan bir kun oldin yanada inqirozli holatga kelgan. Vashington Tehronni Hurmuz bo‘g‘ozi bo‘yicha bergan va’dalarini buzishda ayblayotgan bir paytda, Isroil Livanga zarbalar bermoqda — Eron bu hujumlarni sulh shartlarining buzilishi deb da’vo qilmoqda. Sulh e’lon qilinganidan so‘ng Isroil qiruvchi samolyotlari Livan bo‘ylab 10 daqiqalik shiddatli havo hujumini amalga oshirdi, natijada kamida 303 kishi halok bo‘ldi va 1150 kishi yaralandi.
Eron tomonidan bo‘g‘ozda o‘rnatilgan va dunyo energiya ta’minotida tarixdagi eng og‘ir uzilishlarga sabab bo‘lgan qariyb to‘liq blokada olib tashlanayotganidan hech qanday darak yo‘q. Tehron Isroilning Livanga davom etayotgan hujumlarini (jumladan, chorshanba kungi eng kuchli zarbalarni) kelishuvga to‘siq bo‘layotgan asosiy sabab sifatida keltirmoqda. Tramp 8-aprelga o‘tar kechasi Eron bilan ikki haftalik sulh e’lon qilgan va Hurmuz bo‘g‘ozi zudlik bilan ochilishi sharti bilan AQSh bombardimonlarni to‘xtatishini va’da bergan.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, Eron va AQSh muzokaralarni boshlash uchun zarur bo‘lgan o‘t ochishni to‘xtatish shartlarini turlicha tushunmoqda. Hurmuz bo‘g‘ozi hali ham amalda yopiqligicha qolmoqda, u yerdan o‘tayotgan kemalar esa Eron bilan kelishishga majbur bo‘lmoqda. Tramp seshanba kuni e’lon qilgan o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining dastlabki 24 soati ichida bo‘g‘oz orqali atigi bitta neft mahsulotlari tashuvchi tanker va beshta quruq yuk tashuvchi kema o‘tgan. Urushga qadar ushbu bo‘g‘oz orqali kuniga o‘rtacha 140 ta kema o‘tar va dunyodagi neft hamda suyultirilgan tabiiy gaz oqimining beshdan bir qismi tashilar edi.

Администрация США заявила, что Иран «очень плохо, даже безответственно» выполняет условия соглашения по обеспечению прохода нефти через Ормузский пролив. Лидер американского режима Дональд Трамп в посте в социальной сети Truth Social утверждал: «Иран очень плохо — даже можно сказать, безответственно — справляется с вопросом обеспечения прохода нефти через Ормузский пролив. Это не та сделка, которую мы заключили!»
В другом посте Трамп предупредил Иран о взимании платы с судов, проходящих через пролив: «Появляются сообщения о том, что Иран взимает деньги с танкеров, проходящих через Ормузский пролив — лучше бы этого не было, а если это так, советую им немедленно прекратить». Эти предупреждения ещё больше осложняют хрупкое состояние двухнедельного перемирия между США и Ираном.
Как сообщает Reuters, перемирие достигло ещё более кризисного состояния в пятницу — за день до начала переговоров в Пакистане. В то время как Вашингтон обвиняет Тегеран в нарушении обещаний по Ормузскому проливу, Израиль наносит удары по Ливану — Иран заявляет, что эти атаки являются нарушением условий перемирия. После объявления перемирия израильские истребители провели интенсивный 10-минутный воздушный налёт по Ливану, в результате которого, по данным ливанского министерства здравоохранения, погибло не менее 303 человек и 1150 получили ранения.
Нет никаких признаков того, что почти полная блокада, установленная Ираном в проливе и вызвавшая самые серьёзные перебои в истории мирового энергоснабжения, снимается. Тегеран указывает на продолжающиеся атаки Израиля по Ливану (включая самые мощные удары в среду) как на основную причину, препятствующую соглашению. Трамп объявил о двухнедельном перемирии с Ираном в ночь на 8 апреля и пообещал, что США прекратят бомбардировки при условии немедленного открытия Ормузского пролива.
Позже выяснилось, что Иран и США по-разному понимают условия прекращения огня, необходимые для начала переговоров. Ормузский пролив по-прежнему остаётся практически закрытым, а суда, проходящие через него, вынуждены договариваться с Ираном. В первые 24 часа после объявления Трампом соглашения о прекращении огня во вторник через пролив прошёл всего один нефтяной танкер и пять сухогрузов. До войны через этот пролив в среднем проходило 140 судов в день, и он обеспечивал пятую часть мировых потоков нефти и сжиженного природного газа.