Germaniya moliya vaziri Lars Klingbeyl energiya narxlari inqiroziga bag‘ishlangan sammitga biznes rahbarlari va kasaba uyushmalarini taklif qildi. Der Spiegel jurnali ma’lumotlariga ko‘ra, uchrashuv juma kuni Moliya vazirligida bo‘lib o‘tadi, unda yirik kasaba uyushmalari va ish beruvchi guruhlar vakillari ishtirok etadi. Energiya bozorlari Eron bilan mojaro boshlanganidan...
... beri bosim ostida, Fors ko‘rfazi bo‘g‘ozi Eron kuchlari tomonidan samarali ravishda yopilgan. Bu yo‘l odatda global neft va suyuq tabiiy gaz (LNG) jo‘natmalarining beshdan birini tashiydi, yaqinda neft inshootlari va tankerlarga qilingan hujumlar narxlarni keskin oshirdi. Germaniyaning ichki razvedka agentligi internet routerlariga qaratilgan global kiberkampaniya haqida ogohlantirdi. Konstitutsiyani himoya qilish federal idorasi Rossiyaga aloqador APT28 haker guruhi TP-Link kompaniyasining zaif routerlariga kirib olganini aytdi. Maqsad harbiy, hukumat va muhim infratuzilma ma’lumotlarini to‘plash ekan. Mudofaa vaziri Boris Pistorius harbiy yoshdagi erkaklar chet elda uzoq muddatli sayohatlar uchun ruxsat so‘rashga muhtoj emasligini aytdi. U talabni to‘xtatish bo‘yicha qoida bu hafta chiqarilishini, harbiy xizmat ixtiyoriy bo‘lib qolganida hech qanday ruxsatnoma kerak emasligini aniqlashini bildirdi. Bu Germaniyaning yangi harbiy xizmat qonuniga bog‘liq bo‘lgan, 17 yoshdan 45 yoshgacha bo‘lgan erkaklar uch oydan ortiq chet elda qolish uchun ruxsat so‘rashlari kerakligini taklif qilgan qoidaga tanqiddan keyin keldi.

Министр финансов Германии Ларс Клинбейль пригласил бизнес-лидеров и профсоюзы на саммит по кризису цен на энергоносители. По данным журнала Der Spiegel, встреча состоится в пятницу в Министерстве финансов с участием представителей...
... крупных профсоюзов и работодателей. Энергетические рынки находятся под давлением с начала конфликта с Ираном, поскольку Ормузский пролив фактически закрыт иранскими силами. Этот маршрут обычно перевозит около пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа (СПГ), а недавние атаки на нефтяные объекты и танкеры резко подняли цены. Внутреннее разведывательное агентство Германии предупредило о киберкампании, нацеленной на интернет-маршрутизаторы по всему миру. Федеральное ведомство по защите конституции заявило, что связанная с Россией хакерская группа APT28 проникла в уязвимые маршрутизаторы TP-Link. Целью был сбор военной, правительственной и критически важной инфраструктурной информации. Министр обороны Борис Писториус заявил, что мужчины призывного возраста не нуждаются в разрешении для длительных поездок за границу. Он сообщил, что на этой неделе будет издано постановление о приостановке этого требования, разъясняя, что разрешения не требуются, пока военная служба остается добровольной. Это разъяснение последовало после критики положения, связанного с новым законом Германии о военной службе, которое предполагало, что мужчины в возрасте от 17 до 45 лет должны запрашивать разрешение на пребывание за границей более трех месяцев.