Xalifa Haftarga bog‘langan kompaniyalar guruhi, sharqiy Liviya qo‘mondonining 2019–2020-yillardagi muvaffaqiyatsiz Tripoli hujumini moliyalashtirish uchun yuz millionlab dollar o‘tkazgani va bu xarajatlarni Liviya xalqi o‘z zimmasiga olgani haqida yangi tergov ma’lum qilindi. The Sentry tashkiloti tomonidan o‘tkazilgan tergovga ko‘ra, Liviya biznesmeni Ahmed Gadalla Haftar oilasi a’zolari uchun “asosiy yordamchi” bo‘lib, Abu-Dabidagi (Birlashgan Arab Amirliklari) “kichik” bankdan hujumdan oldin 300 million dollar kredit olishga yordam bergan.
Qo‘mondon sadoqatli kuchlar tomonidan oylar davom etgan kampaniya, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan tan olingan hukumatdan Liviya poytaxtini egallashga urinish, yuzlab odamlarning o‘limiga va yuz minglab kishilarning ko‘chishiga sabab bo‘ldi. Kampaniya xarajatlari sezilarli darajada yuqori bo‘lib, “Hujum taxminan 700 million dollarlik dastlabki harakatni talab qildi”, deb ta’kidladi The Sentry.
Tergovga ko‘ra, mablag‘lar, ehtimol, Haftar hujumini qo‘llab-quvvatlagan Rossiyaning Wagner guruhi uchun to‘lovlarni o‘z ichiga olgan operatsiyalarni moliyalashtirishga yordam bergan. Kampaniya natijasida Haftarning Liviya Milliy Armiyasi poytaxtdan chekinishga majbur bo‘ldi va g‘arbiy shaharlarni Milliy Kelishuv Hukumatiga sadoqatli kuchlarga boy berdi. “Haftar hujumi barbod bo‘lgach, kreditlar asosan to‘lanmagan holda qoldi, bu esa Liviya jamoatchiligini moliyaviy yuk ostida qoldirdi, Gadalla esa hech qanday javobgarlikka tortilmadi”, deb hisobotda aytilgan.
Neft ishlab chiqaruvchi davlat bo‘lgan Liviya, 2011-yilda uzoq yillik hukmdor Muammar Qaddafiy qo‘zg‘olon paytida ag‘darilgan va o‘ldirilgandan beri tartibsizliklarga botgan. The Sentry da’vo qilishicha, Tripolini egallab olish muvaffaqiyatsiz bo‘lsa-da, Gadalla Haftarning o‘g‘li Saddam himoyasida sharqiy Liviya moliya tizimida o‘z ta’sirini kengaytirgan va asosiy banklar ustidan nazoratni amalga oshirgan. “Gadalla noaniq moliyachidan sharqiy Liviya iqtisodiyotidagi dominant kuchga aylangan”, deb hisobotda yozilgan.
Tergov da’vo qilishicha, Gadalla Savdo va Taraqqiyot Banki (BCD) va sharqiy Liviyadagi boshqa moliya institutlari, masalan, Wahda Bank va Milliy Savdo Banki ustidan nazoratni amalga oshirgan, ularni keng ko‘lamli akkreditiv firibgarligi va noqonuniy foydalarni yuvish uchun foydalangan. Liviya fuqarosi, shuningdek, Liviya mahalliy valyutasini zaiflashtirgan “Rossiyada bosilgan dinor” soxta pullarini aylantirishda ishtirok etgani haqida xabar berilgan.
Hisobot, shuningdek, Gadallani BMT qurol embargosini buzgan holda Sudan harbiy uskunalarini sotib olish va o‘tkazishga urinishlar bilan bog‘laydi. Xitoy dronlari, o‘q-dorilar va zirhli transport vositalarini ta’minlash rejalari ishlab chiqilgan. The Sentry aytishicha, iyul oyida Gadalla tomonidan boshqariladigan 145 metrli konteyner kemasi Birlashgan Arab Amirliklarida yuzlab konteyner o‘q-dorilar va harbiy transport vositalarini yuklab, Haftar qal’asi bo‘lgan Bingoziga yo‘l olgan. Birlashgan Arab Amirliklari uzoq vaqtdan beri Sudanning paramiliter Tezkor Qo‘llab-quvvatlash Kuchlariga (RSF) qurol yetkazib berayotganlik ayblovlarini rad etadi.
Yevropa hokimiyatlari keyinchalik kemani Gretsiyaning Krit oroli yaqinida to‘xtatib, yukni, kemani yuklash hujjatlarida fuqarolik tovarlari ro‘yxati keltirilganiga qaramay, ochib ko‘rishgan, deb tergovda aytilgan. RSF va Sudan milliy armiyasi o‘rtasidagi dushmanlik 2023-yil aprel oyida boshlandi va bu mojaro Sharqiy Afrika davlatini vayron qildi, eng yomon ta’sir Darfurda bo‘lib, u yerda RSF o‘z hukmronligini mustahkamlagan. Zo‘ravonlik o‘n minglab odamlarning o‘limiga olib keldi va taxminan 11 million kishini uylaridan haydadi, bu dunyodagi eng katta ko‘chish va ochlik inqirozini keltirib chiqardi.
“Bunday ikkinchi darajali operatorlarning jazosiz qolishi Liviya davlat institutlarining parchalanishi va diplomatik bo‘shliq tufayli saqlanib qolmoqda”, deb hisobotda aytilgan, moliyaviy yordamchilar qurolli guruhlarni saqlab qolish va korrupsiyani mustahkamlashda muhim rol o‘ynashini ogohlantirgan. Guruh Qo‘shma Shtatlar va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari kabi G‘arb hukumatlarini Gadalla va uning tarmog‘iga nishonlangan sanksiyalar qo‘llashga chaqirdi. “Gadalla kabi yordamchilarni javobgarlikka tortish uchun birgalikdagi xalqaro harakatlarsiz, Liviya o‘z iqtisodiy asoslarining davom etayotgan eroziyasiga duch keladi”, deb xulosa qilindi.

Группа компаний, связанных с Халифой Хафтаром, помогла перекачать сотни миллионов долларов на финансирование неудачного штурма Триполи восточно-ливийским командиром в 2019–2020 годах, оставив ливийский народ нести расходы, согласно новому расследованию. Отчёт, опубликованный во вторник организацией The Sentry, заявляет, что ливийский бизнесмен Ахмед Гадалла выступил «ключевым посредником» для членов семьи Хафтара, которые получили кредит в размере 300 миллионов долларов от «небольшого» банка в Абу-Даби (Объединённые Арабские Эмираты) перед наступлением.
Многомесячная кампания сил, верных мятежному военному командиру, по захвату ливийской столицы у признанного ООН правительства привела к гибели сотен людей и перемещению сотен тысяч. Стоимость кампании была значительной: «Наступление потребовало примерно 700 миллионов долларов, мобилизованных авансом», – заявил The Sentry.
Согласно расследованию, деньги, вероятно, помогли финансировать операции, включая выплаты российской наёмнической группе Вагнера, которая поддерживала наступление Хафтара. В итоге кампания привела к отступлению Ливийской национальной армии Хафтара от столицы и потере ряда западных городов в пользу сил, верных Правительству национального согласия. «После краха наступления Хафтара кредиты в основном остались невыплаченными, оставив ливийскую общественность нести финансовое бремя, в то время как Гадалла не понёс ответственности», – говорится в отчёте.
Ливия, крупная нефтедобывающая страна, погружена в хаос с 2011 года, когда longtime правитель Муаммар Каддафи был свергнут и убит во время восстания. The Sentry утверждает, что, несмотря на неудачу захвата Триполи, Гадалла с тех пор расширил своё влияние в финансовой системе восточной Ливии под защитой сына Хафтара Саддама и установил контроль над ключевыми банками. «Гадалла превратился из малоизвестного финансиста в доминирующую силу в экономике восточной Ливии», – отмечается в отчёте.
Расследование заявляет, что Гадалла осуществлял контроль над Банком торговли и развития (BCD) и другими финансовыми институтами восточной Ливии, такими как Wahda Bank и National Commercial Bank, используя их для облегчения крупномасштабного мошенничества с аккредитивами и отмывания незаконных прибылей. Также сообщается, что ливиец участвует в обращении поддельных «российских динаров», что ослабило местную валюту Ливии.
Отчёт также связывает Гадаллу с попытками закупки и передачи военного оборудования в Судан в нарушение эмбарго ООН на поставки оружия. Были разработаны планы по обеспечению китайскими дронами, боеприпасами и бронетехникой. The Sentry заявил, что в июле контейнеровоз длиной 145 метров, управляемый Гадаллой, загрузил сотни контейнеров с боеприпасами и военной техникой в ОАЭ перед отправкой в Бенгази, оплот Хафтара. ОАЭ давно отрицают обвинения в поставках оружия суданским полувоенным Силам быстрой поддержки (RSF).
Европейские власти позже перехватили судно у греческого острова Крит, где обыск выявил груз, несмотря на судовые документы, указывающие на гражданские товары, говорится в расследовании. С начала боевых действий между RSF и суданской национальной армией в апреле 2023 года конфликт опустошил восточноафриканскую страну, с наихудшим воздействием в Дарфуре, где RSF укрепила своё господство. Насилие привело к гибели десятков тысяч людей и вынудило примерно 11 миллионов человек покинуть свои дома, вызвав крупнейший в мире кризис перемещения и голода.
«Безнаказанность таких второстепенных операторов поддерживается фрагментацией ливийских государственных институтов и дипломатическим вакуумом», – говорится в отчёте, предупреждая, что финансовые посредники играют критическую роль в поддержании вооружённых групп и укреплении коррупции. Группа призвала западные правительства, включая Соединённые Штаты и страны Европейского союза, ввести целевые санкции против Гадаллы и его сети. «Без согласованных международных действий по привлечению к ответственности посредников, таких как Гадалла, Ливия столкнётся с продолжающейся эрозией своих экономических основ», – заключили авторы.