Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif AQSh prezidenti Donald Trampga Eronga qarshi urushni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha diplomatik sa’y-harakatlar muvaffaqiyatli rivojlanayotganini e’lon qildi. U Trampdan Eronga berilgan muddatni ikki haftaga uzaytirishni so‘radi, shuningdek, Eronni Xurmuz bo‘g‘ozini ham ikki hafta davomida to‘liq ochishga chaqirdi.
Trampning matbuot kotibi Karolin Levitt Pokistonning taklifi haqida xabardorligini va javob kelishini aytdi. Eron rasmiysi esa bu so‘rovni ijobiy ko‘rib chiqayotganini bildirdi. Biroq, Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida Eron sivilizatsiyasini yo‘q qilish bilan tahdid qilgan, bu esa urushning kengayishi xavfini oshirmoqda.
Eron, AQSh va Isroil hujumlariga javoban, dunyo neftining beshdan bir qismi o‘tadigan Xurmuz bo‘g‘ozidagi dengiz harakatini deyarli to‘xtatgan. Pokiston manbasi deeskalatsiya sa’y-harakatlariga qarshilik ko‘rsatilayotganini, ammo diplomatik imkoniyat oxirgi daqiqagacha saqlanayotganini ta’kidladi.
Tinchlik sa’y-harakatlari kuchayar ekan, Isroil Eronda temir yo‘l va ko‘priklarni bombardimon qildi, Eron kuchlari esa Bahrayn, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklaridagi nishonlarga hujum uyushtirdi. Tramp ikki haftadan ortiq vaqt davomida talablariga rioya qilinmasa, Eronning fuqarolik infratuzilmasini yo‘q qilish bilan tahdid qilmoqda.
Huquqshunoslar fuqarolik ob’ektlarini nishonga olish urush jinoyati ekanligini ta’kidlaydi. Yale universiteti professori Oona Xetuey Tramp o‘z tahdidini amalga oshirsa, uning ijtimoiy tarmoqdagi posti kelajakdagi urush jinoyatlari sudlarida asosiy dalil bo‘lishini aytdi. U urush jinoyatlari uchun hech qanday muddat chegarasi yo‘qligini va javobgarlik o‘nlab yillar davom etishi mumkinligini izohladi.

Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф объявил, что дипломатические усилия по мирному урегулированию войны США и Израиля против Ирана успешно развиваются. Он попросил президента США Дональда Трампа продлить срок, данный Ирану, на две недели, а также призвал Иран полностью открыть Ормузский пролив на тот же период в качестве жеста доброй воли.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт заявила, что Трамп осведомлен о предложении Пакистана и ответ последует. Иранский чиновник сообщил, что запрос рассматривается положительно. Однако Трамп в социальной сети Truth Social угрожал уничтожить иранскую «цивилизацию», что повышает риск эскалации конфликта.
Иран в ответ на атаки США и Израиля практически полностью остановил морское движение в Ормузском проливе, через который проходит пятая часть мировой нефти. Пакистанский источник отметил, что противники деэскалации пытаются саботировать усилия, но дипломатические возможности сохраняются до последней минуты.
На фоне активизации мирных инициатив Израиль нанес удары по железным дорогам и мостам в Иране, а иранские силы атаковали цели в Бахрейне, Катаре и ОАЭ. Трамп более двух недель угрожал уничтожить гражданскую инфраструктуру Ирана, включая мосты и электростанции, если его требования не будут выполнены.
Юристы подчеркивают, что нацеливание на гражданские объекты является военным преступлением. Профессор Йельского университета Уна Хэтэуэй заявила, что если Трамп выполнит свою угрозу, его пост в Truth Social станет ключевым доказательством на будущих процессах о военных преступлениях. Она объяснила, что для таких преступлений не существует срока давности, и ответственность может наступить через десятилетия.