Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanuvchi Kataib Hizbulloh guruhi, bir hafta oldin Iroq poytaxti Bag‘dodda o‘g‘irlangan AQShlik mustaqil jurnalist Shelly Kittlesonni ozod qilishga qaror qilganini e’lon qildi. Guruhning xavfsizlik amaldori Abu Mujahid al-Assaf bayonotida: “Ketayotgan bosh vazirning milliy pozitsiyalarini e’tiborga olgan holda, amerikalik ayblanuvchi Shelly Kittlesonni ozod qilishga qaror qildik”, deb aytdi. Kittleson 31-mart kuni o‘g‘irlangan edi va uning darhol Iroqni tark etishi sharti bilan ozod qilinishi kutilmoqda.
The New York Times va Associated Press agentliklari Iroq rasmiylariga tayanib, Kittlesonning seshanba kuni ozod qilinganini xabar qilgan bo‘lsa-da, uning hozirgi joylashuvi noma’lum. O‘g‘irlik sodir bo‘lgan paytda, Iroq hukumati xavfsizlik kuchlari gumon qilingan shaxslarni quvib, bitta mashina ag‘darilib, bitta shaxs qo‘lga olinganini ma’lum qilgan edi. O‘tgan hafta Iroq Bosh vaziri Muhammad Shiyo as-Sudani chet elliklarni o‘g‘irlaganlar ustidan tergov o‘tkazishni buyurgan edi.
Al-Assaf alohida postda guruh Kittlesonning “Iroqdagi roli va faoliyati”ni ko‘rsatadigan yozuvni e’lon qilishini aytdi, ammo batafsil ma’lumot bermadi. Bu voqea Eron va uning ittifoqdosh Iroq shia militsiyalari tomonidan AQSh bilan bog‘liq nishonlarga qarshi hujumlar davom etayotgan bir paytda sodir bo‘ldi. Kittlesonning do‘sti va favqulodda aloqa shaxsi, CNN milliy xavfsizlik tahlilchisi Aleks Plitsas, uning ozod qilinishi haqidagi “da’vo qilingan bayonotni” ko‘rganini, lekin “AQSh hukumati tomonidan rasmiy tasdiqlash yo‘q”ligini qo‘shdi.
Ma’lum bo‘lishicha, AQSh rasmiylari Kittleson o‘g‘irlanishidan oldin unga bir necha bor tahdidlar haqida ogohlantirish uchun murojaat qilgan. Plitsas avvalroq CBSga bergan intervyusida Kittlesonga Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanuvchi paramilitar guruhlar tomonidan unga nisbatan maxsus tahdid haqida ogohlantirilganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kittlesonning ismi Kataib Hizbulloh qo‘lida bo‘lgan, ayol jurnalistlarni o‘g‘irlash yoki o‘ldirishni rejalashtirgan ro‘yxatda bor edi.
Italiyaning Rim shahrida istiqomat qiluvchi Kittleson Afg‘oniston, Iroq va Suriyadagi mojarolarni yoritgan. Uning X-dagi biografiyasiga ko‘ra, u ko‘plab nashrlar uchun ishlagan. AQSh Davlat departamenti fuqarolariga Iroqqa sayohat qilmaslikni tavsiya qilgan.

Поддерживаемая Ираном группировка «Катаиб Хезболла» объявила о решении освободить американскую независимую журналистку Шелли Киттлесон, похищенную неделю назад в столице Ирака Багдаде. Официальный представитель группировки по вопросам безопасности Абу Мужахид аль-Ассаф в заявлении сказал: «В знак признания национальной позиции уходящего премьер-министра мы решили освободить американскую обвиняемую Шелли Киттлесон». Киттлесон была похищена 31 марта, и её освобождение ожидается при условии немедленного выезда из Ирака.
The New York Times и Associated Press со ссылкой на иракских официальных лиц сообщили, что Киттлесон была освобождена во вторник, однако её текущее местонахождение неясно. Во время похищения иракское правительство заявило, что силы безопасности преследовали подозреваемых, в результате чего одна из машин похитителей перевернулась, и один человек был арестован. На прошлой неделе премьер-министр Ирака Мухаммед Шиа ас-Судани приказал силам безопасности расследовать дело о похищении иностранцев.
В отдельном сообщении аль-Ассаф заявил, что группировка обнародует запись, показывающую «роль и деятельность Киттлесон в Ираке», не предоставив дальнейших подробностей. Этот инцидент произошёл на фоне продолжающихся атак Ирана и его союзных иракских шиитских ополчений на цели, связанные с США, в Ираке и регионе. Друг Киттлесон и контактное лицо для экстренных случаев, аналитик CNN по национальной безопасности Алекс Плицас, заявил, что видел «предполагаемое заявление» о её освобождении, но добавил, что «у нас нет официального подтверждения от правительства США, что это правда».
По имеющимся данным, американские официальные лица несколько раз связывались с Киттлесон до её похищения, чтобы предупредить об угрозах в её адрес. Плицас ранее в интервью CBS сообщил, что Киттлесон была предупреждена правительством США о конкретной угрозе со стороны поддерживаемых Ираном парамилитарных группировок. По его словам, имя Киттлесон фигурировало в списке, находящемся у «Катаиб Хезболла», который, как утверждается, планировал похищение или убийство женщин-журналистов.
Киттлесон, проживающая в Риме, Италия, освещала конфликты в Афганистане, Ираке и Сирии. Согласно её биографии в X, она работала для многочисленных изданий. Государственный департамент США предупредил граждан не ездить в Ирак.