Universitet rektori Masoud Tajrishi hujum sababini izohlab, "Dushman bu binolarni nishonga olgani va butun infratuzilmani yoʻq qilgani, bizning sunʼiy intellekt texnologiyasiga erishishimizni istamasligidir", dedi. U taʼkidladi: "Dushman bizning muvaffaqiyatga erishishimiz yoki taraqqiyot qilishimizni xohlamaydi, ammo bu hujumlar barcha universitetlarimizni birlashtirdi". Tajrishi shuningdek, AQSh sanksiyalari va raqobat ustunligi tufayli hech bir davlat Eronga sunʼiy intellekt boʻyicha bilim va tajriba bermaganligini, shuning uchun barcha tadqiqotlar mahalliy darajada amalga oshirilganini aytdi.
Hujumlar ketma-ketligi davom etmoqda: Sharif universitetidan soʻng, Tehron markazida past parvoz qilayotgan kruiz raketalari koʻrindi va havo hujumidan mudofaa qurollari ishga tushirildi. Hujumlar faqatgina universitetlarga emas, balki yana bir qator tadqiqot markazlariga, jumladan, yuz yillik Pasteur instituti, Shahid Beheshti universitetidagi fotonika laboratoriyasi va Fan va Texnologiya universitetidagi sunʼiy yoʻldosh ishlab chiqish laboratoriyasiga ham qaratilgan.
Eronning fan, tadqiqot va texnologiya vaziri Hossein Simaei Sarafning soʻzlariga koʻra, urush boshlanganidan buyon (28-fevraldan) 30 dan ortiq universitet AQSh va Isroil hujumlariga uchragan. Bu hujumlar Islom Inqilobiy gvardiyasini (IRGC) AQSh va Isroil bilan bogʻliq universitetlarni "qonuniy nishon" deb eʼlon qilishga undadi.
Biroq, Tehron universiteti rektori Muhammad Husayn Omid boshchiligidagi 15 nafar yetakchi universitet rahbari IRGCga boshqa universitetlarga hujum qilmaslikka chaqirgan xat yozdi. Ular oliy taʼlim muassasalarini "insoniyat va global meros" sifatida himoya qilishga sodiqligini koʻrsatishni talab qildi. Ammo mahalliy qattiq qanotli OAVning keskin reaktsiyasidan soʻng, Omid oʻz pozitsiyasini oʻzgartirib, oʻxshash qasoskor hujumlar talab qila boshladi.
AQSh va Isroil hujumlarini kengaytirishda davom etmoqda: Isroil harbiylari seshanba kuni Eron temir yoʻl tarmogʻini nishonga oldi. AQSh prezidenti Donald Trump esa mamlakatning asosiy elektr stansiyalari va koʻpriklari kabi fuqarolik infratuzilmasini bombardimon qilish bilan tahdid qildi, bu xalqaro huquqni buzish hisoblanadi. Trump "bugun kechqurun butun bir tsivilizatsiya yoʻq boʻladi" deb daʼvo qilib, agar urush davom etsa, Eronni qayta qurish 100 yil davom etishi mumkinligini maʼqulladi.
Hujumlar fuqarolik infratuzilmasiga qaratilganligi koʻplab eronliklarda chuqur tashvish uygʻotmoqda. Shahid Beheshti universiteti talabasi (ismini oshkor qilishni istamagan): "Universitetingizga hujum qilinganini koʻrib ertalab uygʻonish gʻalati tuyuldi, ertaga hech narsani tekshirish uchun elektr energiyasi boʻlmasligi dahshatli", dedi. U taʼkidladi: "Agar elektr stansiyalari, poʻlat, neft-kimyo, koʻpriklar, universitetlar va ilmiy institutlarga hujumlarni oqlashingiz mumkin boʻlsa, unda hamma narsani oqlashingiz mumkin".
Hujumlar ichki va tashqi munosabatlarni ham keskinlashtirdi: IRGC bilan bogʻliq Fars axborot agentligi Sharif universitetiga hujum "xorijdagi dissidentlarning xiyonati"siz amalga oshirilishi mumkin emasligini daʼvo qildi. U Sharif universitetining sobiq professori Ali Sharifi Zarchini bombardimon qilingan markazning koordinatalarini oshkor qilganlikda aybladi, dalillar keltirmasdan. Sharifi Zarchi esa markaz Google Maps-da belgilanganligini taʼkidlab, universitetlar va boshqa fuqarolik obʼektlarini nishonga olishni qatʼiy qoralagan holda, "har qanday hujumlarning maqsadi eron xalqini repressiya, ommaviy qirgʻinlar va internetni oʻchirish orqali garovga olgan Islom Respublikasi rejimini agʻdarish boʻlishi kerak", deb javob qaytardi.
Hukumatdan mustaqil talaba guruhlari tomonidan nashr etilgan xatda AQSh va Isroil hujumlari qoralangan boʻlsa-da, hukumatning ikki davlat va ularning ittifoqchilari bilan toʻqnashuvga olib keladigan siyosat olib borishi masʼuliyatli deb hisoblangan. Talabalar yozgan: "Xalqimiz ishlamoqchi, oʻqimoqchi, nafas olmoqchi, internetga kirish imkoniyatiga ega boʻlmoqchi va oʻz kelajagini qurmoqchi. Ketgan aqllar qaytmaydi. Hibsga olingan qiz endi oʻqimaydi. Maktabi bombardimon qilingan bola katta boʻlmaydi. Ushbu yoʻqotishlar narxini hammamizning kelajagimiz toʻlaydi – bugun bu boʻlinishdan foyda olganlar ham".
Sharif universitetida matematika professori vayron qilingan binoning qoldiqlari ichida onlayn dars oʻtib, qarshilik va davomiylikni namoyish etdi. Hukumat tomonidan yaqin atrofda joylashtirilgan plakatlarda "Trumpning yordami keldi" deb yozilgan edi. Bu AQSh prezidenti va Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning 1979 yilgi inqilobdan keyin hokimiyatga kelgan, ammo soʻnggi yillarda mamlakat miqyosidagi noroziliklarga duch kelgan Islom Respublikasini agʻdarish uchun eron xalqiga "yordam" berishni istashlari haqidagi takroriy daʼvolariga ishora edi.

Ведущий иранский научно-инженерный университет – Технологический университет Шарифа в Тегеране – подвергся бомбардировке в понедельник. В результате атаки были разрушены и повреждены несколько зданий, включая центр искусственного интеллекта с критически важными базами данных. Веб-сайт университета и другие онлайн-сервисы перестали работать.
Ректор университета Масуд Таджриши заявил: «Мы считаем, что враг выбрал целью эти здания и уничтожил всю инфраструктуру, потому что не хотел, чтобы мы достигли технологий ИИ». Он подчеркнул: «Враг не хочет, чтобы мы добивались успеха или развивались, но эти атаки объединили все наши университеты». Таджриши также отметил, что из-за санкций США и конкурентных преимуществ ни одна страна не была готова предоставить Ирану знания и ноу-хау для работы над технологиями ИИ, поэтому все исследования проводились внутри страны.
Атаки продолжаются: после университета Шарифа над центром Тегерана были замечены низколетящие крылатые ракеты, и были активированы средства ПВО. Удары наносятся не только по университетам, но и по ряду исследовательских центров, включая столетний Институт Пастера, лабораторию фотоники в университете Шахида Бехешти и лабораторию разработки спутников в Университете науки и технологий.
По словам министра науки, исследований и технологий Ирана Хоссейна Симаэи Сарафа, с начала войны (с 28 февраля) более 30 университетов подверглись атакам США и Израиля. Эти атаки побудили Корпус стражей исламской революции (КСИР) объявить университеты, связанные с США и Израилем, «законными целями».
Однако ректор Тегеранского университета Мохаммад Хоссейн Омид от имени 15 ведущих ректоров написал письмо с призывом к КСИР воздержаться от атак на другие университеты, чтобы показать приверженность Тегерана защите высших учебных заведений как «человеческого и глобального наследия». Но после резкой реакции местных жестких СМИ Омид изменил позицию и потребовал ответных атак.
США и Израиль продолжают расширять атаки: израильские военные во вторник нанесли удар по железнодорожной сети Ирана. Президент США Дональд Трамп пригрозил бомбардировкой критической гражданской инфраструктуры, такой как основные электростанции и мосты страны, что является нарушением международного права. Трамп заявил, что «целая цивилизация погибнет сегодня вечером» в Иране, и похвастался, что если война продолжится, восстановление Ирана может занять 100 лет.
Систематические атаки на гражданскую инфраструктуру вызывают глубокую озабоченность у многих иранцев. Студент университета Шахида Бехешти (пожелавший остаться анонимным): «Было странное чувство проснуться утром и увидеть, что ваш университет атакован, не говоря уже об ужасе от мысли, что завтра у вас может не быть электричества для проверки чего-либо». Он отметил: «Если вы можете оправдать атаки на электростанции, сталь, нефтехимию, мосты, университеты и научные институты, вы можете оправдать что угодно».
Атаки обострили внутренние и внешние отношения: информационное агентство Fars, связанное с КСИР, заявило, что атака на университет Шарифа была бы невозможна без «предательства» диссидентов за рубежом. Оно обвинило бывшего профессора университета Шарифа Али Шарифи Зарчи в раскрытии координат разрушенного центра без предоставления доказательств. Шарифи Зарчи ответил, что центр отмечен на Google Maps, и подчеркнул, что, решительно осуждая нападения на университеты и другие гражданские объекты, «целью любых атак должно быть свержение режима Исламской Республики, который держит иранский народ в заложниках через репрессии, массовые убийства и отключение интернета».
В письме, опубликованном независимыми студенческими группами, атаки США и Израиля осуждаются, но ответственность за политику, ведущую к столкновению с двумя странами и их союзниками, возлагается на иранские власти. Студенты написали: «Наш народ хочет работать, учиться, дышать, иметь доступ к интернету и строить свое будущее. Умы, которые уезжают, не возвращаются. Девушка, которую задерживают, больше не учится. Ребенок, чья школа разбомблена, не вырастет. Цену этих потерь заплатит все наше будущее – включая тех, кто сегодня извлекает выгоду из этого раскола».
В университете Шарифа профессор математики провел онлайн-урок среди руин разрушенного здания, демонстрируя сопротивление и преемственность. Власти разместили nearby плакаты с надписью «Помощь Трампа прибыла». Это отсылка к повторяющимся заявлениям президента США и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о желании «помочь» иранскому народу свергнуть Исламскую Республику, пришедшую к власти после революции 1979 года, но столкнувшуюся с общенациональными протестами в последние годы.