Amerika Qo‘shma Shtatlari vitse-prezidenti JD Vance Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanni qo‘llab-quvvatlash uchun saylovoldi tashviqotiga qo‘shildi. Vance va Orban 12-aprelda bo‘lib o‘tadigan saylovlar oldidan Budapeshtda rasmiy uchrashuv va matbuot anjumani o‘tkazishdi. Vengriya tashqi ishlar vaziri Peter Szijjarto bu tashrifni “AQSh-Vengriya munosabatlarida yangi oltin davr” deb baholadi.
Viktor Orban 1990-yillardan beri hokimiyatda bo‘lib, global o‘ng qanot harakatining ramziga aylangan. U Rossiya Prezidenti Vladimir Putinga sodiqligi va Ukrainani qo‘llab-quvvatlamasligi tufayli Yevropa Ittifoqi bilan ziddiyatda. Orban Vengriyani “illiberal demokratiya”ga aylantirganini ma’qullaydi, ammo uning Fidesz partiyasi sud tizimi, ommaviy axborot vositalari va universitetlarni nazorat qilish orqali davlatni egallab olishda ayblanmoqda.
Orban hozirda so‘rovlarda ikki raqamli farq bilan ortda qolmoqda va uning ma’muriyati Rossiya bilan potentsial hamkorlik va siyosiy raqiblarni kuzatish bo‘yicha so‘nggi oshkor etilgan ma’lumotlar tufayli uyaltirish holatiga duch keldi. Biroq, Donald Trump va uning “Amerikani yana buyuk qilish” (MAGA) harakati Orbanning immigratsiya, gey huquqlari va matbuot erkinligiga qarshi choralarini maqtaydi.
AQSh an’anaviy ravishda chet el saylovlarida faol ishtirok etishdan chekinadi, shuning uchun Vancening saylovdan bir necha kun oldin tashrifi juda g‘ayrioddiy qadam hisoblanadi. Orban AQSh qo‘llab-quvvatlashini qabul qilsa-da, Yevropa Ittifoqi rahbarlarining saylov haqidagi sharhlariga qarshi chiqib, buni Vengriya suverenitetiga tajovuz va saylov aralashuvi deb ataydi.

Вице-президент США Джей Ди Вэнс прибыл в Венгрию для поддержки премьер-министра Виктора Орбана на предстоящих выборах 12 апреля. Вэнс и Орбан провели официальную встречу и пресс-конференцию в Будапеште. Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто назвал этот визит "началом новой золотой эры в американо-венгерских отношениях".
Виктор Орбан, находящийся у власти с 1990-х годов, стал символом глобальных правых сил. Он находится в конфликте с Европейским союзом из-за своей лояльности президенту России Владимиру Путину и отказа поддерживать оборону Украины. Орбан гордится тем, что превратил Венгрию в "нелиберальную демократию", хотя его партия "Фидес" обвиняется в захвате государства через контроль над судебной системой, СМИ и университетами.
Орбан в настоящее время отстает в опросах на двузначные проценты, а его администрация оказалась в затруднительном положении из-за недавних разоблачений о потенциальном сговоре с Россией и слежке за политическими оппонентами. Тем не менее, администрация Трампа и движение MAGA восхищаются жесткими мерами Орбана в отношении иммиграции, прав ЛГБТ и свободы прессы, называя его защитником "западных христианских ценностей".
Традиционно США избегают активного участия в иностранных выборах, поэтому визит Вэнса за несколько дней до голосования является крайне необычным шагом. Хотя Орбан приветствует поддержку США, он критикует лидеров ЕС за комментарии о выборах, называя это вмешательством в суверенитет Венгрии.