AQSh va Isroilning Eron ustidan kechasi amalga oshirilgan bir qator hujumlari natijasida Tehron markazidagi Rafi-Nia sinagogasi butunlay vayron qilingan, mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Shargh gazetasining dushanba kungi hisobotiga ko‘ra, sinagoga yaqinidagi turar-joy binosi hujumga uchragan va bu sinagoganing to‘liq qulashiga olib kelgan.
Videomateriallarda favqulodda vaziyat xodimlari qoldiqlar orasida ishlayotgani, yerda ibroniy tilidagi kitoblar sochilganligi ko‘rsatilgan. Hisobotda, hujum qilingan binoni o‘rab turgan tor ko‘chalar tufayli yaqin atrofdagi boshqa binolarning tashqi va ichki qismlari ham jiddiy zarar ko‘rgani, ammo halok bo‘lganlar soni hozircha noma’lumligi ta’kidlangan.
Eronning rasmiy IRIB News kanali tomonidan Telegramda e’lon qilingan videoda, mamlakatning Islomiy Maslahat Assambleyasidagi yahudiy vakili Homayun Sameh, “Sionist rejimi yahudiylarning bayram kunlarida ham bu jamoatga rahm-shafqat qilmadi va bizning qadimiy va muqaddas sinagogalarimizdan birini nishonga oldi”, deb aytdi. U, “Afsuski, bu hujum paytida sinagoga binosi butunlay vayron bo‘ldi va bizning Tavrot o‘ramlarimiz qoldiqlar ostida qoldi”, deb qo‘shimcha qildi.
Yahudiylik Eron qonunlari tomonidan tan olingan ozchilik dinlaridan biri bo‘lib, mamlakatda kichik yahudiy jamoasi mavjud, ammo 1979-yilgi Islom inqilobidan keyin ko‘p a’zolar chet elga qochib ketishgan. Rasmiy raqamlar ommaviy axborot vositalarida mavjud emas, lekin Eronda bir necha ming yahudiy borligi taxmin qilinadi. Shargh gazetasi sinagogani “Xuroson yahudiylari uchun yig‘ilish va bayramlarni nishonlashning eng muhim joylaridan biri” deb ta’riflagan.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, kechasi amalga oshirilgan AQSh-Isroil hujumlari natijasida Eronda kamida 15 kishi halok bo‘lgan. Mehr axborot agentligi Tehron sharqidagi Pardis shahridagi binolar qoldiqlari ostidan oltita jasad topilganini, mahalliy amaldorlar esa Tehron viloyatining g‘arbidagi Shahriar shahridagi turar-joy mahallasiga Isroil havo hujumi natijasida to‘qqiz kishi o‘lganini aytgan.

В результате серии ударов США и Израиля по Ирану, проведенных ночью, синагога Рафи-Ния в центре Тегерана была полностью разрушена, сообщают местные СМИ. Газета «Шарг» в отчете во вторник указала, что синагога была уничтожена при атаке на соседнее жилое здание, при этом предварительные данные свидетельствуют о полном разрушении культового сооружения.
Видеоматериалы показывают спасателей, работающих среди завалов, с разбросанными на земле книгами на иврите. В отчете отмечается, что из-за узости улиц вокруг атакованного здания внешние и внутренние части близлежащих построек также получили «серьезные повреждения», но информация о жертвах пока не поступила.
В видео, опубликованном официальным иранским каналом IRIB News в Telegram, представитель еврейской общины в Исламском консультативном собрании Хомаюн Самех заявил: «Сионистский режим не проявил милосердия к этой общине во время еврейских праздников и нацелился на одну из наших древних и священных синагог». Он добавил: «К сожалению, во время этой атаки здание синагоги было полностью разрушено, а наши свитки Торы остались под завалами».
Иудаизм является одной из официально признанных религий меньшинств в Иране, и в стране существует небольшая еврейская община, хотя многие ее члены покинули страну после Исламской революции 1979 года. Официальные цифры не публикуются, но, по оценкам, в Иране проживает несколько тысяч евреев. Газета «Шарг» назвала синагогу «одним из важнейших мест для собраний и празднований хорасанских евреев», имея в виду северо-восточную провинцию Ирана.
По данным местных СМИ, удары стали частью серии атак США-Израиля, в результате которых по всему Ирану погибло не менее 15 человек. Агентство Mehr сообщило, что из-под завалов зданий в городе Пардис к востоку от Тегерана извлечены шесть тел, а местные чиновники заявили, что девять человек погибли в результате израильского авиаудара по жилому району в городе Шахриар на западе провинции Тегеран.