Livan rasmiylari ma'lumotlariga ko‘ra, Isroilning 2-martdan boshlab Livan hududiga qilgan havo hujumlari natijasida 1,450 dan ortiq kishi, shu jumladan 126 bola halok bo‘ldi va taxminan 1,2 million aholi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Hujumlar 4,400 dan ortiq kishini yarador qildi, bu Livanning janubiy qismidagi tinch aholi uchun katta ofatga aylanmoqda.
Janubiy Livandagi Kfar Hatta shaharchasida Isroilning bir hujumi ettita kishining, jumladan to‘rt yoshli qizcha va Livan askarining o‘limiga sabab bo‘ldi. Hujumdan bir kun oldin Isroil harbiylari bu hududdagi aholini majburiy evakuatsiya qilishni buyurgan edi, garchi bu yer ko‘plab boshqa joylardan qochib kelgan livanliklar uchun boshpana bo‘lgan bo‘lsa ham. Bu holat Isroilning tinch aholiga nisbatan zo‘ravonligining yangi namunasi sifatida qayd etilmoqda.
Livan Prezidenti Jozef Aun yakuniy televizion nutqida muzokaralarni boshlashga chaqirib, "Nega muzokara qilmaymiz... hech bo‘lmaganda hali vayron qilinmagan uylarni saqlab qolishimiz mumkin" dedi. U Isroilning G‘azo sektoridagi amaliyotiga o‘xshash vayronagarchilikni oldini olishga umid qilayotganini bildirdi. Biroq, Isroil tomonidan kengaytirilgan majburiy evakuatsiya buyruqlari (Litani daryosidan Zahroni daryosining shimoligacha, taxminan 40 km) Livanning boshpana imkoniyatlarini haddan tashqari zo‘riqtirdi, ko‘plab oilalar ko‘chalarda, transport vositalarida yoki jamoat joylarida tunashga majbur.
2023-yil oktabridan 2024-yil noyabrigacha bo‘lgan davrda Hizbulloh va Isroil o‘rtasidagi chegaradosh janglari paytida yuz minglab livanliklar zo‘ravonlikning eng og‘ir ta'sirini his qildi. O‘sha paytda Isroil kuchlari tomonidan 899,725 kishi majburan ko‘chirilgan, ularning aksariyati o‘tgan yil oktabriga qadar qaytgan, ammo endi yana qochishga majbur bo‘ldi. Isroil hujumlari 14 oy davomida uylar va infratuzilmaga katta zarar yetkazdi, Jahon Banki hisob-kitoblariga ko‘ra, faqat turar-joy binolariga yetkazilgan zarar taxminan 2,8 milliard dollarni tashkil qiladi, 99,000 ga yaqin uy shikastlangan yoki vayron qilingan, bu ko‘plab oilalarni hatto tinchlik davrida ham qaytish imkoniyatidan mahrum qilmoqda.

По данным ливанских властей, израильские авиаудары по Ливану с 2 марта привели к гибели более 1450 человек, включая 126 детей, и вынудили покинуть свои дома около 1,2 миллиона жителей. Бомбардировки ранили более 4400 человек, что создает гуманитарную катастрофу для мирного населения южного Ливана, где целые семьи уничтожаются в результате отдельных атак.
В деревне Кфар-Хатта на юге Ливана израильский удар убил семь человек, в том числе четырехлетнюю девочку и ливанского солдата, как сообщило Министерство здравоохранения в воскресенье. Накануне израильская армия приказала принудительно эвакуировать этот район, который служил убежищем для многих перемещенных ливанцев. Этот инцидент подчеркивает жестокость израильских операций против гражданских лиц.
Президент Ливана Жозеф Аун в телеобращении в воскресенье призвал к переговорам, заявив: «Почему бы нам не вести переговоры... чтобы хотя бы спасти дома, которые еще не разрушены?» Он выразил надежду предотвратить разрушения, сопоставимые с операцией Израиля в Газе. Однако израильский режим расширил приказы о принудительной эвакуации для жителей южного Ливана – от реки Литани до севернее реки Захрани, примерно в 40 км от границы с Израилем, что перегрузило возможности страны по размещению беженцев.
Массовое перемещение населения превысило возможности ливанских убежищ. Многие семьи не могут найти жилье, проводя ночи на улицах, в транспортных средствах или общественных местах, поскольку коллективные убежища достигли максимальной вместимости. Для многих это повторная травма, так как с октября 2023 по ноябрь 2024 года, во время приграничных столкновений между «Хезболлой» и Израилем, сотни тысяч жителей приграничных деревень южного Ливана уже страдали от насилия. На пике тогда израильские силы насильственно переместили 899 725 человек, большинство из которых вернулись к октябрю прошлого года, только чтобы снова бежать.
Израильские атаки за эти 14 месяцев нанесли обширный ущерб домам и инфраструктуре. По оценкам Всемирного банка, ущерб только жилым зданиям составил примерно 2,8 миллиарда долларов. Около 99 000 домов были повреждены или разрушены, что не позволяет многим семьям вернуться даже после прекращения огня, усугубляя долгосрочный гуманитарный кризис в регионе.