AQSh va Eron hukumatlari mintaqaviy vositachilar guruhi bilan birgalikda urushning tugashiga olib kelishi mumkin bo‘lgan 45 kunlik ehtimoliy o‘t ochishni to‘xtatish shartlarini muhokama qilmoqda. Axios nashrining o‘z manbalariga asoslanib xabar berishicha, qisman kelishuvga erishish imkoniyatlari yuqori emas, biroq bu urushning keskin kuchayib ketishining oldini olish uchun “oxirgi urinish” hisoblanadi.
Muzokaralar Pokiston, Misr va Turkiyadan kelgan vositachilar orqali, shuningdek, AQSh prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff va Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchi o‘rtasidagi yozishmalar vositasida olib borilmoqda. Amerikalik mulozimlardan birining aytishicha, so‘nggi kunlarda Tramp ma’muriyati Tehronga bir nechta takliflarni yuborgan, ammo Eron hukumatlari ularni hali qabul qilmagan.
Muhokama qilinayotgan kelishuv ikki bosqichni ko‘zda tutadi: birinchi bosqich 45 kun davomida o‘t ochishni to‘xtatishni nazarda tutadi va shu vaqt ichida urushni butunlay to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishish rejalashtirilgan. Agar muzokaralar uchun ko‘proq vaqt talab etilsa, o‘t ochishni to‘xtatish muddati uzaytirilishi mumkin. Ikkinchi bosqich esa urushni to‘xtatish to‘g‘risidagi yakuniy kelishuvdan iborat bo‘ladi.
Vositachilarning fikricha, Hurmuz bo‘g‘ozini to‘liq ochish va Eron tomonidan boyitilgan uran zahiralari masalasi faqat yakuniy kelishuv doirasida hal qilinishi mumkin. Axios nashrining qayd etishicha, ushbu ikki masala Eronning asosiy ustunligi hisoblanadi va vositachilar Tehron kelishuvning birinchi bosqichidayoq ular bo‘yicha hech bo‘lmaganda qisman qadamlar tashlashga tayyormi-yo‘qmi, shuni tushunishga harakat qilmoqda.
Vositachilar Tehronni yaqin 48 soat ichida kelishuvga erishish va keng ko‘lamli vayronagarchiliklarning oldini olish uchun oxirgi imkoniyat ekani haqida ogohlantirgan. Shu bilan birga, Eron hukumatlari vositachilar orqali G‘azo yoki Livandagi kabi vaziyatga tushib qolishni istamasliklarini ochiq bildirgan—u yerda o‘t ochishni to‘xtatish faqat qog‘ozda mavjud, amalda esa AQSh va Isroil istagan vaqtda hujum qilishi mumkin.
Eron hali ham o‘ta qat’iy pozitsiyani egallab turibdi va har qanday yon berishlarni rad etmoqda. 5-aprel kuni Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining Harbiy-dengiz kuchlari Hurmuz bo‘g‘ozidagi vaziyat “hech qachon” urushdan oldingi holatga qaytmasligini, ayniqsa, AQSh va Isroil uchun shunday bo‘lishini ma’lum qildi.
AQSh prezidenti Donald Trampning so‘nggi bayonotlari keskin tahdidlar va izchillik yo‘qligini ko‘rsatmoqda. U 22-mart kuni Eron elektr stansiyalariga zarba berish bilan tahdid qilgan, 27-mart kuni zarbalarni kechiktirgan, 31-mart kuni AQSh Eronni “juda tez orada tark etishini” aytgan, 1-aprel kuni Eronni “tosh davriga qaytarish” bilan tahdid qilgan, 4-aprel kuni “do‘zax yog‘dirish” bilan ogohlantirgan va 5-aprel kuni elektr stansiyalari va ko‘priklarni vayron qilish bilan tahdid qilib, haqoratli so‘zlar ishlatgan. Keyinroq u muddatni yana uzaytirgan.
Trampning Axios bilan suhbatida u AQSh Eron bilan “chuqur muzokaralar olib borayotganini” va kelishuv belgilangan muddat tugagunga qadar amalga oshishi mumkinligini aytdi, lekin tahdidlarini ham takrorladi: “Yaxshi imkoniyatlar bor, lekin agar ular kelishuvga rozi bo‘lishmasa, men u yerdagi hamma narsani portlatib yuboraman”.
AQSh va Isroil 28-fevral kuni Eronga zarba berishni boshlaganidan keyin Tehron deyarli darhol Hurmuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘ydi, bu neft narxining keskin ko‘tarilishiga olib keldi. 3-aprel kuni AQSh raketa zarbasi bilan Erondagi eng yirik ko‘prikni vayron qildi, natijada sakkiz kishi halok bo‘ldi. Tramp agar Eron kelishuvga rozi bo‘lmasa, “buning ketidan yana ko‘prog‘i kelishini” ma’lum qilgan.

Правительства США и Ирана совместно с региональной группой посредников обсуждают условия возможного 45-дневного прекращения огня, которое может привести к окончанию войны. По данным издания Axios, ссылающегося на собственные источники, шансы на частичное соглашение невысоки, но это считается «последней попыткой» предотвратить резкую эскалацию конфликта.
Переговоры ведутся через посредников из Пакистана, Египта и Турции, а также посредством переписки между специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом и министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи. По словам одного из американских чиновников, администрация Трампа в последние дни направила Тегерану несколько предложений, но иранские власти пока их не приняли.
Обсуждаемое соглашение предусматривает два этапа: первый этап включает прекращение огня на 45 дней, в течение которых планируется достичь договоренности о полном прекращении войны. Если для переговоров потребуется больше времени, срок прекращения огня может быть продлен. Второй этап будет состоять из окончательного соглашения о прекращении войны.
По мнению посредников, полное открытие Ормузского пролива и вопрос об обогащенных урановых запасах Ирана могут быть решены только в рамках окончательного соглашения. Как отмечает Axios, эти два вопроса являются ключевыми преимуществами Ирана, и посредники пытаются понять, готов ли Тегеран сделать хотя бы частичные шаги по ним уже на первом этапе соглашения.
Посредники предупредили Тегеран, что у него есть последняя возможность достичь соглашения в ближайшие 48 часов и предотвратить масштабные разрушения. В то же время иранские власти открыто заявили через посредников, что не хотят оказаться в ситуации, подобной Газе или Ливану, где прекращение огня существует только на бумаге, а на практике США и Израиль могут атаковать в любое время.
Иран продолжает занимать крайне жесткую позицию и отвергает любые уступки. 5 апреля Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции Ирана заявили, что ситуация в Ормузском проливе «никогда» не вернется к довоенному состоянию, особенно для США и Израиля.
Недавние заявления президента США Дональда Трампа демонстрируют резкие угрозы и отсутствие последовательности. Он угрожал ударами по иранским электростанциям 22 марта, отложил удары 27 марта, заявил 31 марта, что США «очень скоро покинут Иран», угрожал «вернуть Иран в каменный век» 1 апреля, предупредил о «пролитии ада» 4 апреля и 5 апреля угрожал разрушить электростанции и мосты, используя оскорбительные выражения. Позже он снова продлил срок.
В интервью Axios Трамп заявил, что США ведут «глубокие переговоры» с Ираном и что соглашение может быть достигнуто до истечения установленного срока, но повторил свои угрозы: «Есть хорошие возможности, но если они не согласятся на сделку, я взорву там всё».
После того как США и Израиль начали наносить удары по Ирану 28 февраля, Тегеран почти сразу заблокировал Ормузский пролив, что привело к резкому росту цен на нефть. 3 апреля США ракетным ударом разрушили крупнейший мост в Иране, в результате чего погибли восемь человек. Трамп предупредил, что если Иран не согласится на сделку, «последует ещё больше».