Sunʼiy yo‘ldosh tasvirlari bilan shug‘ullanuvchi Planet Labs kompaniyasi AQSh prezidenti Donald Trump maʼmuriyatining iltimosiga binoan Eronga va Yaqin Sharqdagi mojaro hududlariga oid tasvirlarni cheksiz muddatga berishni to‘xtatganini eʼlon qildi. Kompaniya bu qarorni o‘tkazgan shanba kuni mijozlarga yuborgan elektron xatida bildirdi, bu yerda AQSh hukumati sunʼiy yo‘ldosh tasvirlari provayderlaridan tasvirlarni "cheksiz muddatga to‘xtatish"ni so‘ragani aytilgan.
Bu cheklov o‘tgan oyda Planet Labs tomonidan Yaqin Sharq uchun joriy qilingan 14 kunlik kechiktirishni kengaytiradi, bu esa dastlabki 96 soatlik kechiktirishni o‘z ichiga oladi. Kompaniya bu harakatni "dushmanlarning AQSh va uning ittifoqchilariga hujum qilish uchun tasvirlardan foydalanishining oldini olish" maqsadida amalga oshirilganini taʼkidladi.
Planet Labs 9-martdan boshlab tasvirlarni berishni to‘xtatishini va bu siyosat urush tugaguncha, yaʼni 28-fevralda AQSh va Isroilning Eronga havo hujumlarini boshlaganidan keyin davom etishini kutayotganini aytdi. Mojaro mintaqaga tarqaldi, Eron Isroil va AQSh obʼyektlariga, shuningdek Fors ko‘rfazi bo‘ylab fuqarolik infratuzilmasiga raketa va dron hujumlarini amalga oshirdi.
2010-yilda sobiq NASA olimlari tomonidan asos solingan Planet Labs mijozlarga yuborgan xatida "xavfsizlikka tahdid solmasligi aniqlangan tasvirlar" uchun "boshqariladigan tarqatish" tizimiga o‘tishini bildirdi. Yangi tizim ostida kompaniya zarurat yoki jamoat manfaatlari uchun tasvirlarni har bir holat bo‘yicha chiqaradi, bu esa erkin axborot oqimini sezilarli darajada cheklaydi.
"Bu favqulodda vaziyatlar va biz barcha manfaatdor tomonlarning ehtiyojlarini muvozanatlash uchun hamma narsani qilmoqdamiz," degan Kaliforniyalik kompaniya. Sunʼiy yo‘ldosh texnologiyasining harbiy qo‘llanilishi nishonlarni aniqlash, qurol yo‘naltirish, raketalarni kuzatish va aloqalarni o‘z ichiga oladi. Baʼzi kosmos mutaxassislari Eronning AQSh dushmanlari orqali olingan rasmlar kabi tijorat tasvirlariga kirishi mumkinligini aytishadi, bu esa mintaqaviy xavfsizlikka qo‘shimcha tahdidlarni keltirib chiqaradi.

Компания Planet Labs, занимающаяся спутниковыми снимками, объявила, что по просьбе администрации президента США Дональда Трампа неограниченно приостанавливает предоставление изображений Ирана и региона конфликта на Ближнем Востоке. Компания сообщила об этом решении в электронном письме клиентам в субботу, где, как сообщают новостные агентства, указала, что правительство США попросило поставщиков спутниковых изображений ввести "неограниченное удержание снимков".
Это ограничение расширяет 14-дневную задержку изображений Ближнего Востока, которую Planet Labs ввела в прошлом месяце, что, в свою очередь, продлило первоначальную 96-часовую задержку. Компания заявила, что этот шаг направлен на предотвращение использования снимков противниками для атак на США и их союзников, хотя критики отмечают, что это может скрывать военные действия.
Planet Labs сообщила, что будет удерживать снимки, начиная с 9 марта, и ожидает, что эта политика останется в силе до конца войны, которая началась 28 февраля с воздушных атак США и Израиля на Иран. Конфликт с тех пор распространился по региону: Иран наносил ракетные и дроновые удары по Израилю и объектам США, а также по гражданской инфраструктуре в Персидском заливе.
Основанная в 2010 году бывшими учеными NASA компания Planet Labs в письме клиентам заявила, что перейдет на "управляемое распространение изображений", которые считаются не представляющими риска для безопасности. В рамках новой системы компания будет выпускать снимки в индивидуальном порядке для срочных, критически важных задач или в общественных интересах, что существенно ограничивает свободный поток информации.
"Это исключительные обстоятельства, и мы делаем все возможное, чтобы сбалансировать потребности всех заинтересованных сторон", — заявила калифорнийская компания. Военное использование спутниковых технологий включает идентификацию целей, наведение оружия, отслеживание ракет и связь. Некоторые эксперты по космосу утверждают, что Иран может получать доступ к коммерческим снимкам, включая изображения, полученные через противников США, что создает дополнительные угрозы региональной безопасности.