O‘zbekistonda 18 yoshli yigitning 7 sutkaga hibsga olinishi bilan bog‘liq janjal davom etmoqda. U PPS xodimini 14 yoshli qizga nisbatan nojo‘ya harakatlarda ayblagan video tarqatgan edi. Yigitning onasi ijtimoiy tarmoqlarda Saida Mirziyoyevaga murojaat qilib, tergov jarayonida bosim va huquqbuzarliklar sodir etilganini da’vo qildi.
Avvalroq, Axangaron tumanining 18 yoshli fuqarosi videomurojaat e’lon qilib, unda PPS xodimi 14 yoshli qizni shaxsiy avtomobilida tog‘ga olib chiqib, unga va uning dugonasiga nisbatan nomaqbul harakatlar qilganini aytgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qiz jo‘natgan geolokatsiya bo‘yicha u va do‘stlari mashinani shahar tashqarisida topgan. Voqea joyida qo‘lga olingan xodim eshiklarni bloklab, qochishga urinayotganda guvohlardan biri jarohat olgan. Hatto qizlar uyga qaytgach, xodim ularga qo‘ng‘iroq qilib, yashirin tahdidlar bilan joylashuvini so‘ragan.
Video tez tarqalib, keng jamoatchilik rezonansiga sabab bo‘ldi. Keyinroq Toshkent viloyati IIBB hodisani “soxtalashtirilgan” deb baholadi va videoda haqiqiy voqealar aks etmaganini ma’lum qildi. Tergov materiallariga ko‘ra, voqea 27-aprelga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan. PPS xodimiga 22 yoshli tanishi qo‘ng‘iroq qilib, uchrashishni so‘ragan, shundan so‘ng u va 14 yoshli qiz ixtiyoriy ravishda mashinaga o‘tirgan. Tergovda ular o‘rtasida noqonuniy harakatlar bo‘lmagani aytilgan.
Vaziyat 18 yoshli yigitning paydo bo‘lishi bilan keskinlashgan. U do‘stlari bilan mashinani to‘sib, videoga olib, xodimni ayblay boshlagan. Shuningdek, u avvalroq tungi sayr paytida aynan shu xodimdan ogohlantirish olgani ma’lum qilingan. Keyinroq IIBB yigitning o‘z harakatlari va dezinformatsiya tarqatgani uchun kechirim so‘ragan videosini tarqatdi. Shundan so‘ng u 7 sutkaga hibsga olindi.
Onaning Saida Mirziyoyevaga murojaatida aytilishicha, uning o‘g‘li faqat voyaga yetmagan qizga yordam berishni xohlagan. Uning ta’kidlashicha, tergovchilar o‘z hamkasblarini oqlashga va aybni uning o‘g‘liga yuklashga urinmoqda: “Ular ishni soxtalashtirib, go‘yo u ... pedofil ekanligini ko‘rsatmoqchi”. Onaning so‘zlariga ko‘ra, oila tajovuz va jismoniy zo‘ravonlikka duch kelgan. U mahalliy IIB rahbari yigitning hibsga olish jarayonini suratga olayotgan telefonini tortib olgani va o‘zini ikki marta boshiga urganini da’vo qilmoqda.
Ayol, shuningdek, majburiy kelishuv haqida gapirgan: unga o‘g‘lini qo‘yib yuborish uchun IIB xodimlariga hujum qilganini tan olishni taklif qilishgan. “Ular o‘g‘limni qo‘yib yuborish uchun sudda go‘yo men IIB boshlig‘iga hujum qilganimni aytishimiz kerakligini aytishdi. Shuningdek, PPS xodimiga tegmaslikni so‘rashdi – uni olib ketishadi, u bu yerda ishlamaydi. Unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilganini ham aytishdi. Va faqat hozir IIB xodimlariga hujum qilganingizni yozing, dedilar”. Ayol bu shartlarga rozi bo‘lgan, chunki unga 100% ishonch bilan oila uyiga ketishi va voqea tugashi aytilgan.
Onaning ta’kidlashicha, vaziyat hibsdagi o‘g‘lining huquqlari buzilishi va uning yaqinlariga psixologik bosim bilan murakkablashgan. U doimiy kuzatuvdan qo‘rqib, shahar bo‘ylab harakatlanishdan qo‘rqayotganini va uni ta’qib qilayotgan mashinalarni hujjatlashtirayotganini aytgan. Shuningdek, o‘g‘lining ovqatlantirilmasligidan norozi: uch mahal ovqat uchun 423 ming so‘m to‘lagan bo‘lsa-da, unga ovqat berilmayotganini da’vo qilmoqda.
Murojaat yakunida ayol o‘g‘lining huquq-tartibot xodimlariga tegmagani, faqat videoga olib, uni himoya qilganini ta’kidlab, mamlakat rahbariyatidan yordam so‘ragan: “Men sizni yolvoraman. Men sizni ona sifatida so‘rayman, yordam bering”.
Ayol, shuningdek, hibsdagi yigitning advokati bilan IIB xodimlari o‘rtasidagi suhbat aks etgan videoni ham e’lon qilgan. Kadrlarda advokat himoya bilan uchrashishga urinayotgani, ammo unga ruxsat berilmagani ko‘rsatilgan. Advokatning ta’kidlashicha, qonun hibsdagining roziligini talab qilmaydi va hujjatlar mavjud bo‘lganda advokat u bilan uchrashish huquqiga ega. Shuningdek, advokat yigitga ovqat yetkazib berishga urinayotgani, ammo tergovchi buni amalga oshirishga imkon bermagani aks etgan.

В Узбекистане продолжается скандал вокруг дела 18-летнего молодого человека, арестованного на 7 суток после публикации видео с обвинениями в адрес сотрудника патрульно-постовой службы (ППС). Мать задержанного опубликовала видеообращение к Саиде Мирзиёевой, в котором заявила о давлении и нарушениях во время следствия, включая ограничение права на защиту.
Ранее 18-летний житель Ахангаранского района опубликовал видео, в котором заявил о возможных неправомерных действиях сотрудника ППС в отношении 14-летней девочки. Он рассказал, как сотрудник на личном авто вывез несовершеннолетнюю в горы, где домогался ее и ее подруги. Позже, по его словам, девочка отправила геолокацию, по которой он и друзья обнаружили машину за городом. Застигнутый на месте сотрудник заблокировал двери и попытался скрыться, в результате чего пострадал один из очевидцев. Даже после возвращения детей домой мужчина продолжал звонить и писать несовершеннолетней, требуя сообщить ее местонахождение и высказывая скрытые угрозы.
Видео быстро распространилось в соцсетях и вызвало широкий резонанс. Позже в ГУВД Ташкентской области заявили, что инцидент был инсценировкой на почве личной неприязни. По версии правоохранителей, в ночь на 27 апреля сотруднику ППС позвонила 22-летняя знакомая с просьбой о встрече, после чего она и 14-летняя подруга добровольно сели в автомобиль. В ходе проверки никаких противоправных действий между участниками не выявлено.
Ситуация обострилась после появления 18-летнего молодого человека, который с друзьями заблокировал автомобиль и начал снимать видео с обвинениями. Сообщалось, что ранее он уже получал предупреждение от этого же сотрудника ППС. Ведомство также распространило видео с извинениями молодого человека, после чего он был арестован на 7 суток.
В своем обращении мать задержанного подробно изложила свою версию. Она подчеркивает, что сын лишь пытался помочь несовершеннолетней девочке, которую, по ее утверждению, представитель власти вывез в горы. Она заявляет, что следствие пытается выгородить коллегу и переложить ответственность на ее сына: «Они хотят сфабриковать дело, как будто это он... педофил».
По словам матери, семья столкнулась с агрессией и физическим насилием. Она утверждает, что руководитель местного ОВД отобрал у юноши телефон во время съемки задержания, а ее саму дважды ударил по голове. Женщина также рассказала о вынужденной сделке: ей пообещали отпустить сына, если она признает вину в нападении на сотрудников. «Они сказали, чтобы моего сына отпустили, мы должны в суде сказать, будто это я напала на начальника ОВД. Они попросили, чтобы мы больше не лезли к сотруднику ППС — его увезут, он больше здесь работать не будет. Также сообщили, что на него уже заведено уголовное дело. И попросили: только сейчас напишите, что вы напали на сотрудников ОВД». Мать согласилась, так как ее «уверяли на 100%», что после этого семья сможет уйти домой.
Мать также заявляет о постоянной слежке, из-за которой боится передвигаться по городу, и фиксирует автомобили, которые, по ее мнению, ее преследуют. Она возмущена условиями содержания сына: утверждает, что его не кормят, несмотря на оплаченное трехразовое питание на 423 тысячи сумов. В завершение она просит руководство страны о помощи: «Я просто вас умоляю. Я вас как мать прошу, помогите».
Женщина также обнародовала видео, фиксирующее разговор адвоката задержанного с представителями ОВД. Адвокат пытается добиться встречи с подзащитным, подчеркивая, что все следственные действия должны проходить с участием защиты. Несмотря на ордер и удостоверение, адвоката не допускают к юноше, объясняя это его отказом от встречи. Защитник указывает, что закон не предусматривает необходимости согласия задержанного. Также адвокат пытается организовать передачу продуктов, но следователь препятствует этому.