Bu xavfli soha. Sharp Group o‘zining xavfsizlik rekordi bilan faxrlansa-da, sohadagi ish bilan bog‘liq jarohatlar va kasalliklar boshqa tarmoqlarga nisbatan 45% yuqori. O‘lim darajasi esa milliy o‘rtacha ko‘rsatkichdan ancha yuqori. Bu omillar, ishning yoqimsizligi bilan birga, ishchilarni ushlab qolishni qiyinlashtiradi. Yillik kadrlar almashinuvi 40% ni tashkil qiladi.
Liniya nazoratchisi Ken Dordoyning aytishicha, konveyer doimiy harakatda va ishchilar doimiy ravishda chiqindilarni tanlashadi. Firma tanlovchilarni har 20 daqiqada turli materiallar o‘rtasida almashtiradi va vaqti-vaqti bilan lenta to‘xtatiladi.
Yuqori kadrlar almashinuviga potensial yechim – robot. Alpha (Avtomatlashtirilgan Chiqindilarni Qayta Ishlash Insoniy Yordamchi) nomli robot chiqindilarni tanlashga o‘rgatilmoqda. U Xitoyning RealMan Robotics kompaniyasi tomonidan qurilgan va Britaniyaning TeknTrash Robotics firmasi tomonidan real dunyo sharoitlariga moslashtirilmoqda.
TeknTrash asoschisi va bosh direktori Al Kostaning ta’kidlashicha, inson harakatlarini nusxalash robotga mavjud zavodlarga moslashish imkonini beradi. Alpha hali tezlikka erishmagan, u o‘quv dasturida va qo‘l harakatlari orqali boshqarilmoqda. Yonida VR ko‘zoynakli ishchi o‘z harakatlarini yozib oladi.
O‘quv jarayoni ikki bosqichli: birinchisi – konveyerdagi narsalarni aniqlash, ikkinchisi – ularni ko‘tarish. Kosta bu erta bosqichdagi trening ekanligini aytadi. HoloLab tizimi bir nechta kameralardan ma’lumotlarni yig‘ib, Alphani o‘rgatadi.
Zavod moliya direktori Chelsea Sharpning so‘zlariga ko‘ra, insoniy robotning jozibadorligi shundaki, u 24/7 ishlaydi, ta’til yoki kasallik kuni olmaydi. Muqobil variant – yangi maxsus zavodlar qurish yoki mavjudlarni qayta jihozlash, masalan, Koloradodagi AMP kompaniyasining uskunalari bilan.
AMP bosh direktori Tim Styuartning aytishicha, ularning robotlari havoni ishlatib, narsalarni yo‘naltiradi va AI doimiy ravishda tizimni yaxshilaydi. Kaliforniyadagi Glacier startapi asoschisi Rebekka Xu-Tramsning ta’kidlashicha, chiqindilarning xilma-xilligi katta muammo. Uning kompaniyasi o‘rnatilgan robot qo‘llar va AI dan foydalanadi.
Uchala kompaniya ham inson mehnatiga asoslangan model endi barqaror emasligiga rozi. Yel universiteti professori Marian Chertovning so‘zlariga ko‘ra, robotlashtirish va AI bilan boshqariladigan ko‘rish tizimlari materiallarni qayta tiklash, ishchi tajribasi va iqtisodiy raqobatbardoshlikni yaxshilash uchun eng katta potensialga ega.
Chelsea Sharp ishchilarni qayta o‘qitish va ularni robotlarni boshqarish va nazorat qilishga jalb qilish rejalari borligini aytadi. Bu ularni xavfli muhitdan uzoqlashtiradi.

На загруженном мусороперерабатывающем заводе в Рейнхэме, восточный Лондон, принадлежащем компании Sharp Group, пыль и постоянный шум создают сложные условия труда. Предприятие перерабатывает до 280 000 тонн смешанных отходов в год, на его скоростных конвейерных лентах работают 24 сотрудника агентства.
Это опасная отрасль. Хотя Sharp Group гордится своей репутацией в области безопасности, производственный травматизм и профессиональные заболевания в секторе на 45% выше, чем в других отраслях. Уровень смертности значительно превышает средний по стране. Эти факторы, наряду с непривлекательностью работы, затрудняют удержание персонала. Ежегодная текучесть кадров составляет 40%.
«Лента движется постоянно, ты всё время сортируешь. У меня много сортировщиков уходит, потому что они просто не справляются», — говорит линейный супервайзер Кен Дордой. Компания каждые 20 минут переводит сортировщиков на разные материалы, а ленту периодически останавливают для отдыха.
Потенциальным решением высокой текучести кадров стал робот по имени Alpha (Automated Litter Processing Humanoid Assistant — автоматизированный человекоподобный помощник по переработке мусора). Созданный китайской компанией RealMan Robotics, он адаптируется для реальных операций британской фирмой TeknTrash Robotics.
Генеральный директор TeknTrash Эл Коста утверждает, что копирование человеческих движений позволяет роботу вписаться в существующие заводы без перепроектирования оборудования. Alpha пока не набрал скорость, он находится на стадии обучения: его руки направляются, а рядом рабочий в VR-шлеме записывает свои действия для демонстрации успешного сбора.
Процесс обучения двойной: сначала идентификация предметов на конвейере, затем их поднятие. Коста отмечает, что это ранний этап. Система HoloLab собирает данные с нескольких камер для обучения Alpha. Тысячи проходящих предметов ежедневно дают миллионы точек данных.
Финансовый директор завода Челси Шарп, внучка основателя, говорит, что привлекательность человекоподобного робота в том, что он работает 24/7, не берёт отпуск и не болеет. Альтернатива — строительство новых заводов или модернизация существующих, например, оборудованием компании AMP из Колорадо.
Генеральный директор AMP Тим Стюарт объясняет, что их роботы используют воздушные струи для направления предметов, а ИИ постоянно улучшает систему. Основательница калифорнийского стартапа Glacier Ребекка Ху-Трамс указывает на огромную вариативность мусора как на проблему. Её компания использует стационарные роботизированные руки и ИИ.
Все три компании согласны, что модель, основанная на человеческом труде, больше не жизнеспособна. Профессор Йельского университета Мэриан Чертоу заявляет, что робототехника с системами машинного зрения на базе ИИ предлагает наибольший потенциал для улучшения извлечения материалов, опыта работников и экономической конкурентоспособности.
Челси Шарп признаёт, что условия труда «непривлекательны», и планирует переобучить сотрудников для обслуживания и контроля роботов, что отдалит их от опасной среды.